آخرین اخبار

تاریخ : 21. آبان 1398 - 8:37   |   کد مطلب: 2484
رئیس دیوان عالی کشور گفت: دستگاه قضایی استان خراسان‌جنوبی از جهت دستگاه قضا، آمار پرونده‌ها و تلاش و کیفیت قضات از استان‌های نمونه کشور است.

به گزارش مهر مشرق ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مرتضوی‌مقدم امشب در دیدار با نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی، ضمن تبریک هفته وحدت، اظهار داشت: یکی از وظایف مهم دیوان عالی کشور نظارت بر احکام دادگاه‌ها در سراسر کشور است و این نظارت به دو گونه ارسال پرونده‌ها به دیوان عالی و پیگیری خودمان اعمال می‌شود.

وی بیان داشت: همه پرونده‌ها به دیوان عالی نمی‌آید و آن دسته از پرونده‌هایی که فرجام‌‌خواهی دارد و از اهمیت بالایی برخوردار باشد، احکامی که صادر می‌شود به دیوان ارسال و در شعب دیوان مورد بررسی قرار می‌گیرد و سپس این نظارت در مرکز اعمال و آراء نقض یا تأیید می‌شود.

رئیس دیوان عالی کشور تبیین کرد: بیشتر احکامی که در سراسر کشور صادر می‌شود قابل فرجام نیست و با احکام دادگاه‌های تجدید نظر در خود استان‌ها مختومه و یا بایگانی می‌شود.

مرتضوی‌مقدم با اشاره به اینکه این احکام از چشم دیوان عالی کشور دور است، اضافه کرد: در دوره جدید قوه قضاییه دیوان عالی کشور تصمیم بر این گرفت برای بررسی آن دسته از احکامی که در استان‌ها بایگانی می‌شود و قابل فرجام‌خواهی نیست به استان‌ها سفر و گروه‌های کارشناسی را اعزام و این گروه‌ها طی یک هفته در استان‌های حاضر می‌شوند و از کلیه شهرها سرکشی می‌کنند و در پایان تعدادی از احکام را ملاحظه و در آن خصوص نتیجه‌گیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه دستگاه قضایی استان خراسان‌جنوبی از جهت دستگاه قضا، آمار پرونده‌ها و تلاش و کیفیت قضات از استان‌های نمونه کشور است، عنوان کرد: گروهی که از اول هفته در این استان حاضر شدند و طبق بررسی‌ها و اطلاعاتی که گرفتند گویای این است که این استان از استان‌های نمونه است.

رئیس دیوان عالی کشور با تأکید بر تشویق قضات شایسته، عنوان کرد: اگر نقصی و ایرادی در رسیدگی‌ها دیدیم آن‌ها را تذکر دهیم تا روند رسیدگی به پرونده‌ها روز به‌روز بهتر شود و مردم زودتر به حقوق خود برسند.

 

منبع : خبرگزاری فارس

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/