آخرین اخبار

تاریخ : 21. آبان 1398 - 11:23   |   کد مطلب: 2487
رئیس دیوان عالی کشور گفت: هدف ما اجرای عدالت و تکریم مردم در مجموعه دستگاه قضایی است، ممکن است گاهی به واسطه حجم پرونده‌ها قاضی تحت فشار روانی قرار گیرد ولی اخلاق خوش و کرامت مردم نباید در هیچ شرایطی از بین رود.

به گزارش مهر مشرق ، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید احمد مرتضوی‌مقدم صبح امروز در شورای قضایی خراسان‌جنوبی، با اشاره به تراکم پرونده‌های دستگاه قضا در سطح کشور، اظهار داشت: در استان‌هایی که با حجم زیاد پرونده‌ها رو به‌رو هستیم باید علت و چرایی موضوع را بررسی و سپس با اندیشه نو و ایده‌های جدید برای پیشگیری از ورودی پرونده‌ها به دادگستری تلاش کنیم.

وی به وضعیت خراسان‌جنوبی اشاره کرد و بیان داشت: وضعیت خراسان‌جنوبی از نظر تراکم و میزان پرونده‌ها مطلوب است که نشان تلاش همکاران مجموعه قضایی خراسان‌جنوبی و نجابت مردم است.

رئیس دیوان عالی کشور افزود: کم بودن ورودی پرونده‌ها به دادگستری در خراسان‌جنوبی به معنای این نیست که با خیال راحت بنشینیم، بلکه باید بر موارد دیگری چون سرکشی به زندان‌ها و اطلاع از وضعیت زندانیان تأکید کنیم.

مرتضوی‌مقدم بیان داشت: اگر پرونده ویژه‌ای در زمینه مفاسد کلان اقتصادی و موضوعات امنیتی در خراسان‌جنوبی وجود داشته باشد ما نیز در دیوان عالی کشور آن را به صورت خاص و ویژه خواهیم دید تا در راستای عدالت گام برداریم.

وی افزایش اطلاعات حقوقی مردم را راهکار کاهش ورودی پرونده‌ها به دادگستری دانست و تصریح کرد: افزایش اطلاعات حقوقی مردم و بسیاری از راهکارهای مشابه، نقش مهمی در کاهش ورودی پرونده‌ها به مجموعه دستگاه قضا دارد.

رئیس دیوان عالی کشور با تأکید بر ضرورت سرکشی‌های سرزده از زیر مجموعه‌ها، عنوان کرد: گاهی مواقع افراد در نزد مدیر شرایط را خوب و مطلوب جلوه می‌دهند و از این نظر باید در برخی از مواقع به‌صورت سرزده و بی‌خبر از مجموعه‌های ذی‌ربط در حوزه قضایی و زندان‌ها سرکشی شود.

مرتضوی‌مقدم خاطرنشان کرد: هدف ما اجرای عدالت و تکریم مردم در مجموعه دستگاه قضایی است، ممکن است گاهی به واسطه حجم پرونده‌ها قاضی تحت فشار روانی قرار گیرد ولی اخلاق خوش و کرامت مردم نباید در هیچ شرایطی از بین رود.

وی بر لزوم گرفتن دست تولیدکنندگان زمین خورده تذکی کرد و گفت: برخی از کارگاه‌های تولیدی به‌واسطه شرایط اقتصادی زمین خورده‌اند که در صورت امکان باید دستشان را گرفت و به آنان مهلت داد.

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به اینکه هر حکمی که صادر می‌کنیم باید ببینیم چه تأثیری در فردای جامعه خواهد گذاشت، اضافه کرد: باید ببینیم آیا این حکم و رأی ما برای مردم و جامعه مفید است یا خیر.

مرتضوی‌مقدم از اصلاح ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری خبر داد و افزود: امسال تقاضاهای اعاده دادرسی ما بسیار زیاد بوده لذا باید در این حوزه یک ساماندهی داشته باشیم و در این راستا به‌دنبال اصلاح ماده ۴۷۷ هستیم.

وی به موضوع ورود وکلا به پرونده‌های خانواده اشاره کرد و بیان داشت: اگر ورود وکیل به پرونده‌های حوزه خانواده بعد از انجام مشاوره‌ها باشد بهتر و مطلوب‌تر خواهد بود.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه قاچاقچیان فهمیده‌اند که اگر اتومبیل حامل موادمخدر به نام خودشان نباشد، توقیف نمی‌شود، ادامه داد: به عنوان مثال وقتی ماشین به‌نام فرزند پنج ساله قاچاقچی است، می‌توان دریافت که برای فرار از توقیف این اتفاق صورت گرفته است.

مرتضوی‌مقدم خاطرنشان کرد: طبق توصیه‌های رهبر انقلاب اسلامی در مواردی که دادگاه رأی اعدام برای سردسته یک باند قاچاق داده باید وضعیت خانواده وی را بررسی کنند و اگر خانواده در فقر بود می‌توان حکم به رفع توقیف اتومبیل داد.

 

منبع : خبرگزاری فارس

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/