آخرین اخبار

تاریخ : 24. آذر 1398 - 9:57   |   کد مطلب: 2534
دواطلبین انتخاباتی مجلس موضع سریع خود را در خصوص ناکارآمدی دولت دوازدهم اعلام کنند.

به گزارش مهرمشرق؛ روز جمعه 24 آبان ماه بود که مردم با اقدام یکباره دولت در خصوص سهمیه بندی و افزایش سه برابری نرخ بنزین مواجه شدند. این شوک وارد شده به مردم در شرایط سخت اقتصادی سبب شد تا افرادی که از گرانی بنزین و متعاقبا افزایش نرخ کالاهای دیگر نگران بودند، تجمع های اعتراضی آرامی در خیابان ها تشکیل دهند. اما زمانی که مردم متوجه سوء استفاده اشرار و ضد انقلاب از این تجمع ها و فرصت به دست آمده شدند، سکوت کرده و راه خود را جدا کردند. پس از خسارت های زیان باری که اشرار به بیت المال و اموال شخصی مردم وارد کردند، این ملت فهیم در سراسر کشور باز هم آگاهانه به میدان آمده و با تشکیل راهپیمایی، انزجار خود را نسبت به آنان اعلام کردند.

در این مدت مسئولان بارها اعلام کردند که مردم نگران افزایش قیمت ها پس از گرانی بنزین نباشند؛ چرا که نظارت ها در بازار تشدید شده و علاوه بر کنترل بازار، در مواجهه با هرگونه افزایش قیمتی، در اسرع وقت برخورد خواهد شد.

در خراسان جنوبی هم مسئولان مختلف اعم از استاندار و معاونین، رئیس سازمان صمت، تعزیرات حکومتی و ... بر افزایش نظارت ها و عدم تغییر قیمت ها تاکید کردند.

اکنون که یک ماه از این موضوع می گذرد؛ راهی چهارشنبه بازار بیرجند شدیم تا ثبات یا تغییر قیمت ها را مورد بررسی قرار دهیم. متاسفانه پس از شوک گرانی بنزین، گویا نگرانی مردم بی دلیل نبوده و قیمت سایر کالاها هم روند صعودی به خود گرفته است.-------

 

افزایش قیمت میوه

رازی یکی از میوه فروشان بیرجندی در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: افزایش هزینه بنزین بر هزینه های حمل و نقل هم تاثیر گذاشته که این موضوع بر افزایش قیمت میوه هم موثر بوده است. در این زمینه افزایش قیمت ها بنا بر کیفیت در میوه های متعدد مختلف بوده است و مثلا قیمت سیب، هر کیلوگرم 500 تومان افزایش یافته است.

ثبات تخم مرغ؛ پرواز مرغ

راستگو یکی از فروشندگان مرغ و تخم مرغ هم اظهار می کند: پس از افزایش نرخ بنزین، قیمت تخم مرغ تفاوتی نکرده و اکنون با قیمت 8 هزار تومان در عمده فروشی و 8 هزار و 900 تومان در سوپرمارکت ها به فروش می رسد.

وی با اشاره به اینکه اما قیمت مرغ با افزایش همراه بوده است افزود: قبلا هر کیلو گوشت مرغ را از کشتارگاه به قیمت 2 هزار و 300 تومان خریداری می کردیم که اکنون این قیمت به 13 هزار تومان افزایش یافته است و باید این کالای اساسی را به قیمت 13 هزار و 700 تومان در اختیار مردم قرار دهیم.

 

خانم کارگر یکی از فروشندگان پوشاک نیز از افزایش قیمت البسه خبر می دهد و می گوید: متاسفانه بازار پوشاک با افزایش قیمت روبرو شده و اکنون برای خرید و تهیه اجناس مغازه از تهران و مشهد، باید پوشاک را به قیمت فروش قبلی خود خریداری کنیم و با افزایش قیمت دیگری، در اختیار مشتری قرار دهیم. به طور مثال پیراهن کودکی که قبلا 21 هزار تومان خریداری می کردیم اکنون باید به قیمت 26 هزار تومان بخریم و با قیمت 34 هزار تومان به فروش برسانیم.

 

روند صعودی قیمت حبوبات

یکی از فروشندگان مواد غذایی در بازار محله کارگران هم می گوید: تاکنون برخی کنسروجات، مواد شوینده، لبنیات، تخم مرغ، روغن و ... افزایشی نداشته است، اما قیمت رب افزایش یافته است.

وی می افزاید: قیمت حبوبات هم روند صعودی به خود گرفته و تاکنون هر کیلو هزار تومان افزایش یافته است.

 

شکر گران و کمیاب شد

یکی از قنادان هم تصریح می کند: برای تهیه نبات، قبلا هر کیلو شکر را 4 هزار و 500 تومان تهیه می کردیم، اما اکنون در حالی قیمت آن به 4 هزار و 800 هزار تومان رسیده است که در خرید آن با مشکل مواجه شدیم و در بازار کمیاب شده است.

وی تاکید می کند: اینکه مسئولان از نظارت و عدم افزایش قیمت ها می گویند، اصلا حقیقت ندارد و نه نظارتی در کار است و نه کنترل قیمت ها.

 

قیمت های دل بخواهی تاکسی ها و مسافربرهای شخصی

نخعی مدیر یکی از آژانس های درون شهری بیرجند هم با اشاره به اینکه پس از افزایش نرخ بنزین، کرایه آژانس ها افزایش نداشته است، اظهارمی کند: نرخ کرایه آژانس ها قیمت مصوب دارد و تاکنون افزایشی نداشته است. اما با توجه به اینکه با افزایش نرخ بنزین و عدم تغییر در نرخ کرایه، حمل و نقل مسافر صرفه ای ندارد، بسیاری از تاکسی ها و مسافربرهای شخصی، هر طور که بخواهند کرایه دریافت می کنند و در این زمینه با افزایش کرایه ها روبرو بوده ایم.

قیمت رب باز هم همراه با افزایش

حاجی زاده مسئول یکی از شرکت های پخش مواد غذایی هم اظهارمی کند: قطعا گرانی بنزین بر قیمت کالاهای دیگر هم موثر است و شاید این افزایش قیمت ها اکنون آنطور که باید و شاید خود را نشان ندهد، اما طی یک ماه آینده بیشتر نمایان خواهد شد.

 وی می افزاید: اکنون قیمت رب گران شده و از 5-6 هزار تومان به 9-10 هزار تومان افزایش پیدا کرده و علاوه بر آن شرکت های فروش طرح ها و جوایز خرید خود را هم اجرا نمی کنند. هم اکنون بازار اصلا ثبات ندارد و حالا که قیمت ها رو به افزایش است، عمده فروشی ها اقدام به افزایش خرید کرده اند.

وی با اشاره به اینکه به تازگی خرید روغن نباتی نداشته ایم و در خصوص تغییر قیمتآن اطلاعی ندارم، می گوید: به دلیل فصل فروش برنج ایرانی، واردات برنج پاکستانی فعلا ممنوع و در گمرک متوقف شده و فقط واردات برنج پاکستانی تنظیم بازار در حال انجام است.

عرضه برنج های تعاونی از بی کیفیتی تا عدم نظارت

 

حاجی زاده با بیان اینکه قیمت برنج نرخ آزاد از همان قبل از افزایش قیمت بنزین، گران بوده است ادامه می دهد: متاسفانه در خصوص توزیع برنج تعاونی هیچ نظارتی در کار نیست. در حالی عرضه این برنج با ارائه کارت ملی انجام می شود که برخی افراد هر تعداد کیسه که بخواهند خریداری کرده و در بازار آزاد به فروش می رسانند.

وی می افزاید: عرضه برنج تعاونی برای فروشنده ها هم هیچ سودی ندارد، چرا که باید ابتدا هزینه 10-20 میلیون تومانی را به بازرگانی پرداخت کنند، بازرگانی هم این برنج را به قیمت 85 هزار تومان به مکان های عرضه می دهد و مالیات آن را هم می گیرد، در واقع فروشنده این برنج را به قیمت 85 هزار تومان خریده و 2 هزار تومان هم برای آن مالیات می دهد و باید به قیمت 89 هزار تومان  به فروش برساند. نهایت سود فروشنده از هر کیسه؛ 2 هزار تومان است و به همین دلیل کسانی که برنج را به صورت تنظیم بازار عرضه می کنند، رضایتی ندارند.

این مسئول شرکت پخش  بیان می کند: مغازه هایی هم هستند که همین برنج را به قیمت 140-150 هزار تومان به طور آزاد می فروشند و متاسفانه هیچ نظارتی هم در کار نیست. البته کیفیت برنج های تعاونی هم اصلا مناسب نیست و یک نوع برنج در قالب کیسه هایی با برندهای مختلف عرضه می شود در حالی که یک نوع برنج عرضه می شود، اما  اسم و برند کیسه ها عوض شده در حالی که قبلا کیفیت هر نوع برندی، با هم متفاوت بود. متاسفانه اکنون این برنج بی کیفیت به نام برنج پاکستانی خوب در حال توزیع است که همین موضوع هم سروسامانی ندارد و قیمت آن در مغازه های متعدد، متفاوت است.

حاجی زاده تصریح می کند: به علت ممنوعیت واردات، برخی فروشنده ها برنج هایی که از قبل انبار کرده اند و قیمت هر کیسه 100-110 هزار تومان بوده است را اکنون با قیمت 170 هزار تومان می فروشند.

 

افزایش سه برابری هزینه های حمل مواد غذایی

وی اظهارمی کند: کرایه حمل برنجی که قبلا برای پخش به شهرستان ها می فرستادیم، 100 هزار تومان بوده است که اکنون به 280-300 هزار تومان افزایش پیدا کرده است. قاعدتا این افزایش قیمت حمل، بر روی قیمت کیسه های برنج تحمیل و سبب افزایش قیمت آن می شود.

وی می افزاید: افرادی هم که برای بازاریابی مجبورند چند بار در ماه به نقاط مختلف استان بروند، 60 لیتر بنزین سهمیه ای نها برای آکفاف نمی کند، به همین دلیل افزایش نرخ بنزین سبب افزایش قیمت حمل و نقل، رفت و آمد و نهایتا افزایش قیمت کالا می شود.

 

مردم چگونه اعتراض کنند؟

اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین درحالی صورت گرفت که کشور همچنان درگیر یک تورم 40 درصدی است و در این زمینه خراسان جنوبی هم جزو استان های رتبه اولی تورم است. اما این موضوع هم می تواند افزایش نرخ تورم و قیمت سایر کالاها را به دنبال داشته باشد.

این در حالی است که مردم برای بیان اعتراضات خود هیچ تریبونی را در اختیار ندارند و دستشان از همه جا بسته و زبانشان در بیان اعتراض ها کوتاه است. شرایط و بی توجهی دولت به نحوی است که مردم تنها راه صریح و بدون پرده برای بیان اعتراضات  خود را حضور در خیابان ها می بینند، متاسفانه این روش هم همیشه مورد سوء استفاده و فرصت طلبی دشمنان و معاندان قرار گرفته و از مسیر اصلی اش خارج می شود.

با توجه به اینکه هیچ ساختار و طرح و برنامه ای برای شنیدن این اعتراضات و نگرانی های بحق مردم وجود ندارد، متاسفانه مسئولان هم برای جلوگیری از گرانی افسارگسیخته و تورم در استان قدمی برنمی‌دارند. اکنون این موضوع مطرح است که مردم خراسان جنوبی که جزو محروم ترین وکم درآمدترین مردم کشور هستند، باید این فریاد دادخواهی خود را چگونه به گوش مسئولان برسانند؟

اهمال مسئولان در افزایش قیمت ها

این مردم هیچ گاه در انجام وظایف و رسالت حمایتی خود از نظام کم نگذاشته اند که در خصوص همین فتنه اخیر، بصیرت، زمان شناسی و دشمن شناسی مردم این خطه سبب شد تا میدان اعتراضات خیابانی را خالی کنند و هیچ بهانه ای برای حضور ضد انقلاب وجود نداشته باشد. در واقع همین موضوع باعث شد تا هیچ خسارتی به جان و مال مردم وارد نشود. این مردم دوباره با راه اندازی راهپیمایی محکومیت فتنه گران؛ حجت را بر آنها تمام کردند. اما آیا هنوز زمان شنیدن صدای معترضان این استان که به حق نگران افزایش قیمت ها بودند و شاهد آن هم شدند، فرا نرسیده است؟ این مردم نه آشوبگر، نه فتنه گر و نه اراذل و نه اوباش؛ نیستند و اکنون تنها مطالبه آنها شنیدن صدای اعتراضشان در فضایی آرام و منطقی است و معتقدند باید مسئولان به وعده خود در خصوص عدم افزایش قیمت ها پاسخ گویند که چه اهمال و سستی در کار بود که افزایش افسار گسیخته قیمت ها در حال ادامه است و دوباره بازار بی ثباتی در انتظار مردم است.

اینکه علی رغم وعده مسئولان، قیمت ها در حال افزایش است و مردم هیچ تریبونی برای ناگفته هایشان از نداری و کمرهایی که زیر بار گران شرایط اقتصادی خمیده است، ندارند؛ ظلم واضحی به آنها است. شاید هم مسئولان از افزایش قیمت ها و همچنین ناتوانی مردم در تامین مایحتاج خود، باخبرند ولی خود را به خواب زده اند؛ اما حیف که هر تلاشی برای بیدار کردن خواب زده ها بی فایده است.

مردم  بر این موضوع سعه می گذارند که مشکلات معیشتی و گرانی های اخیر به واسطه بی تدبیری دولت تدبیر و امید است و جریانات سیاسی اصلاح طلب وعتدالیون و کسانی که در انتخابات 96 تبلیغات کذایی برای دولت فعلی داشتند باید پاسخگوی این مشکلات باشند، خراسان جنوبی نیز از مشکلات مستثنی نیست و می بابسیت اصلاح طلبان و مسئولان ستاد تبلیغاتی دکتر روحانی که آن روزها با تبلیغات کذایی و وعده های پوچ به دنبال سبد رای بودند امروز پاسخگوی مشکلات مردم باشند، افرادی که امروز در خصوص مشکلات مردم سکوت کرده اند اما قصد دارند درجریان انتخابات پیش رو با تبلیغات هدفمند به دنبال اهداف خود، وضعیت جامعه از این بدتر نمایند،حال دواطلبین یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی  می بایست در خصوص مشکلات فعلی جامعه به خصوص موضوع گرانی و معیشت مردم  و نارکارآمدی دولت دوازدهم موضع خود را سریع اعلام نمایند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/