تاریخ : 25. اسفند 1393 - 14:36   |   کد مطلب: 255
گفتگوی اختصاصی مهر مشرق با اسلوبودان کواچ سرمربی صربستانی تیم ملی والیبال
زعفران ایرانی در جهان طرفداران زیادی دارد
در بقیه جهان طرفداران زیادی دارد و مردم آن استفاده می‌کنند اما ما در صربستان زیاد استفاده نمی‌کنیم.

به گزارش مهر مشرق ،اسلوبودان کواچ روزی که به ایران آمد و جای خولیو ولاسکو را روی نیمکت تیم ملی والیبال ایران گرفت، کمتر کسی تصور می کرد او بتواند حتی بهتر از سرمربی آرژانتینی نتیجه بگیرد. اما حالا یک سال بعد از حضور این مربی صربستانی، او یکی از محبوب ترین مربیان خارجی در کشورمان است که توانسته والیبال ایران را به جایگاه بالاتری در والیبال دنیا برساند و چهارمی ایران در لیگ جهانی و کسب مقام ششمی در مسابقات قهرمانی جهان در کارنامه این مربی جوان دیده می شود. البته کواچ روزی که به ایران آمد با کشورمان بیگانه نبود. او چند سال پیش از آن به عنوان بازیکن در تیم والیبال پگاه ارومیه بازی کرده بود و ابتدای سال 93 بعد از یک دهه دوباره به ایران بازگشت البته این بار در قامت یک مربی. سرمربی صربستانی تیم ملی والیبال که برخورد گرمش با هواداران و مردم زبانزد است در یک گفتگوی اختصاصی و متفاوت با مهر مشرق از حضورش در ایران صحبت کرده است.صحبت هایمان را با او از موفقیت هایش با والیبال ایران شروع کردیم و اینکه آیا او نگران مغرور شدن بازیکنانش به خاطر نتایج فوق العاده که در والیبال دنیا گرفته اند نیست و بعد از سوال هایی خارج از زمین والیبال را از او پرسیده ایم.

آقای کواچ، ایران حالا یکی از غول های والیبال دنیا است و به قول سایت جهانی والیبال با سرعت موشکی پیشرفت کرده ایم، این نگرانتان نمی کند که بچه ها مغرور شوند و ترمز این موفقیت ها کشیده شود!

فکر نمی‌کنم غرور گریبانگیر بازیکنان ایران شود ما می‌توانیم به راهمان ادامه دهیم و البته باید بدانیم که دیگر یک سورپرایز برای حریفان نیستیم چرا که همه با برنامه مقابل ایران قرار می‌گیرند. همیشه سعی می‌کنم به بازیکنانم بگویم که به راه خود ادامه دهند و بیشتر از گذشته تلاش کنند.

بعد از یک دهه، ابتدای سال 93 این بار به عنوان مربی به ایران برگشتید.نظرتان را درباره کشورمان می خواهیم بدانیم، چه شد که اسلوبودان کواچ دوباره وسوسه شد تا به کشورمان بیاید و نسبت به ده سال پیش ایران را چطور کشوری دیدید؟

به نظر من ایران در جهت مثبت خیلی تغییر کرده است.این سومین سالی است که در کشورتان هستم. دو سال اینجا بازی می کردم و یک سال هم هست که به عنوان مربی فعالیت می کنم. در این سال ها خاطرات خوبی از ایران داشته ام. من پیش از ایران در ایتالیا مربیگری می کردم و مطمئن باشید اگر احساس خوبی نداشتم به ایران نمی آمدم اما واقعا اینجا همه چیز خوب است.

این سوال را از این جهت پرسیدیم که بر خلاف نگاه شما، برخی رسانه های اروپایی در حال ترسیم یک چهره منفی از کشورمان در غرب هستند و حتی برخی از آنها مدعی هستند که در ایران هنوز مردم بادیه نشین هستند و با شتر حمل و نقل می کنند!

این شاید نگاه برخی رسانه های اروپایی است اما خب واقعیت ندارد. این را هر کسی که به ایران سفر کند می تواند درک کند.شاید جالب باشد برایتان بگویم که در اروپا، بعضی از رسانه ها راجب کشور من یعنی صربستان هم همین نگاه را دارند و سعی می کنند تا چهره دیگری از صربستان در ذهن مردم جهان ترسیم کنند. اما خب وقتی دوستانم به صربستان می آیند شگفت زده می شوند و می گویند همه چیز اینجا خیلی خوب است. این همان واکنشی است که دوستان اروپایی ام وقتی به ایران سفر می کنند دارند. آنها هم وقتی پایشان به ایران می رسد از خوب بودن کشورتان صحبت می کنند.

وقتی شما به کشورتان بر می گردید و درباره ایران از شما می پرسند، چه پاسخی به آنها می دهید؟ به خصوص اگر کسانی که این سوال را از شما می پرسند تحت تاثیر چهره منفی ای باشند که از ایران در غرب نمایش داده می شود!

می گویم همه چیز خوب است و این تصویر واقعیت ندارد. من در تهران و ارومیه زندگی کرده ام و می توانم اعتراف کنم که تهران یکی از بزرگترین پایتخت‌های جهان است. یک شهر خوب با مراکز خرید مدرن، رستوران های عالی و البته مردمی که واقعا خوب هستند و دوست داشتنی.

البته به نظر می رسد با توجه به محبوبیتی که والیبال در چند سال اخیر پیدا کرده، زیاد نتوانید از امکانات خوب تهران استفاده کنید، چون به هر حال مردم تا شما و بازیکنان را می بینند به سمت شما می آیند و تقاضای عکس یادگاری و ... و این شاید لذت بردن از این امکانات را برایتان سخت کند!

این خیلی خوب است که والیبال در ایران تا این حد محبوب است و مردم بازیکنان و مربیان را می شناسند و قبول دارم که حضور در اماکن عمومی برای من و بازیکنان سخت شده است. وقتی در حال خرید کردن هستیم یا در رستوران غذا می خوریم به سمت ما می آیند و این نشان دهنده محبت شان است اما خب نمی توانیم در آرامش از آن فضا لذت ببریم. قبول کنید بعضی وقت ها سخت است که هزار نفر به سمت شما می آیند و می خواهند عکس یادگاری بگیرند و شما باید همه آنها را راضی نگه دارید.به خصوص اینکه وقتی یک نفر بخواهد با شما سه عکس بگیرد. می‌شود سه هزار عکس! خیلی سخت است که در همان لحظه برای تک تک شان وقت بگذارید و به درخواستشان جواب مثبت بدهید اما خب این شغل ما است و باید با آن کنار بیاییم.

شما وقتی به کشورتان بر می گردید حتما از ایران برای دوستانتان سوغاتی های مختص کشورمان را هم می برید.کدام سوغاتی ایران برای شما جذاب تر است؟

باید بگویم ایران خیلی چیزها دارد، مانند فرش، پسته و... این هم به این بر می گردد که تاریخ غنی ای دارید که سبب شده تا تنوع زیادی در سوغاتی های مختلف داشته باشید. ( باخنده ادامه می دهد) البته درباره فرش باید بگویم که این سوغاتی گران و البته سنگین است. وقتی به صربستان بر می گردم، همسرم به من می گوید یک فرش بیاور دیگر، تا کی باید صبر کنیم تا تو فرش بیاوری، بیاور دیگر!

درباره زعفران که یکی از سوغاتیهاي پرطرفدار ایران در جهان است چه نظری دارید؟

در بقیه جهان طرفداران زیادی دارد و مردم آن استفاده می‌کنند اما ما در صربستان زیاد استفاده نمی‌کنیم.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/