تاریخ : 25. اسفند 1393 - 14:38   |   کد مطلب: 256
گفتگوی مهر مشرق با نجمه خدمتی قهرمان بیرجندی تیراندازی بازی های آسیایی اینچئون
طلای المپیک را برای من کنار بگذارید

به گزارش مهر مشرق ، 

اعتماد به نفس بالا، این بدون شک رمز موفقیت نجمه خدمتی بود.بانوی کم سن و سال کاروان ایران در رقابتهای آسیایی اینچئون. همه با تعجب او را می نگریستند وقتی قبل از شروع مسابقات از گردن آویز طلای این رقابتها می گفت. خدمتی اما توانست همان طلایی که کسب آن بزرگترین هدفش در اینچئون بود را برگردن آویزد. مدالی که اولین طلای کاروان ایران هم بود و یکی از بهترین اتفاقات زندگی بانوی تیرانداز ایرانی را رغم زد. نجمه خدمتی که اهل بیرجند است و یکی از چهره های شاخص خراسان جنوبی در سال 93، در گفتگو با مهر مشرق در روزهای پایانی سال از مدال طلای بازی های آسیایی صحبت کرده است.

 

 

 

 آن همه اعتماد به نفس از کجا آمده بود؟قبل از اینکه به بازی های آسیایی بروی خیلی مطمئن از کسب طلای تیراندازی حرف می زدی و البته توانستی همانطور که گفته بودی آن را برگردن بیاویزی.

قبل از هر چیز نمی توان منکر لطف خدا شد و البته دعای خیر خانواده و مردم کشور عزیزم. اما من نسبت به بقیه استرس کمتری داشتم. با این که در مسابقات زیادی شرکت کرده بودم، این مسابقات و شرایط آن کاملا متفاوت بود. من هم با توجه به اینکه تجربه ام نسبت به بقیه کمتر بود و شناخت کاملی از این رقابتها و جو آن نداشتم، خیلی دچار استرس نشدم و همین باعث بالا رفتن اعتماد به نفس و همچنین تمرکزم شده بود و در نهایت مرا به مدال طلای اینچئون که هدف اصلی ام بود رساند. تیراندازی رشته ای است که نیاز به آرامش و تمرکز دارد. شاید چون دچار استرس نشدم، توانستم به آن آرامش و تمرکز لازم برسم و طلای اینچئون را به ارمغان بیاورم.

 اصلا چه شد که تیراندازی را انتخاب کردید، انتخاب چنین رشته خشنی از سوی بانوان همیشه باعث تعجب می شود!

مادر من 9 سال مربی تیراندازی بوده و من به نوعی از روی کنجکاوی در کلاس های او شرکت کردم و به مرور علاقه مند شدم. از طرف دیگر در خانه تفنگ شکاری و بادی داشتیم و در پیک نیک ها و گردش های خانوادگی در طبیعت گاهی با اعضای فامیل و خانواده مسابقه می دادیم و کم کم همین جذابیت ها باعث شد اصلحه به دست بگیرم و به مدالی خوش رنگ در آسیا برسم.

 در مسابقات درون خانوادگی پیروزی از آن چه کسی بود؟ نجمه خدمتی یا مردان و پسران فامیل؟

(می خندد) پسرها و مردها همیشه کل می اندازند اما در بیشتر مسابقات خانم ها موفق می شدند و برنده.  شاید چون آنها بیشتر حرف می زدند و ما تمرکز می کردیم برای رسیدن به آنچه که آنها به زبان می آورند! در واقع آقایان همیشه ادعایشان می شود اما  همیشه برنده نیستند!

 موفقیتی که از رقابت درون فامیلی شروع و به کسب طلای آسیا انجامید. از اولین طلای کاروان ایران در اینچئون و مزه آن بگو.

طعم آن مدال و موفقیتی که در اینچئون کسب کردم هنوز زیر دندانم است. آن موفقیت یکی از بهترین اتفاق های زندگی من بود. البته تا قبل از آنکه بتوانم این بهترین را با طلای المپیک عوض کنم. حس خیلی خوبی بود. اینکه باعث افتخار کشور و خانواده ات شوی. پرچم ایران را به احتزار در آوری و همه را به احترام واداری. حس خیلی خوبی بود، خیلی خوب. من برای کسب آن مدال خوشرنگ رفته بودم و موفق هم شدم و از این بابت اول خدا را شاکرم و بعد از آن از همه کسانی که در راه کسب این مدال مرا یاری کردند ممنون و سپاسگزارم.

 از طلای المپیک حرف زدی، البته با اعتماد به نفسی که از نجمه خدمتی سراغ داریم، خیلی عجیب هم نیست اگر رویای کسب مدال طلای المپیک را در سر داشته باشد.

چرا که نه، من به دنبال کسب مدال طلای المپیک هستم ، نهایت آرزوهای من طلای المپیک است. من طلای المپیک را می گیرم به امید خدا و بار دیگر باعث شادی مردم کشور عزیزم می شوم ان شاالله.

 این اعتماد به نفس کار دست بانوی طلایی تیراندازی ندهد!

اعتماد به نفس کاذب دردسر ساز است اما اعتماد به نفسی که همراه با تلاش فراوان باشد و برنامه و هدف پشت آن باشد، نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند که تو را در راه رسیدن به آنچه در سر می پرورانی نیز یاری می رساند.

 خیلی جالب بود بانویی کم سن و سال از خراسان جنوبی، به خوشرنگ ترین مدال تیراندازی در اینچئون برسد.آن هم در رشته ای که دردسرهای فراوانی دارد. این اما نشان می دهد استان خراسان با وجود محرومیت های فراوان، استعدادهای نابی دارد که اندکی توجه باعث شکوفایی آنها خواهد شد.

علاقه مردم به ورزش مسئله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. محرومیت و کمبود امکانات هم اگر چه کار را بسیار سخت می کند اما هرگز مانعی برای رسیدن به هدف نیست. نه فقط جنوب خراسان که همه شهرهای ایران مملو از استعدادهای ناب ورزشی است . استعدادهایی که همانطور که اشاره کردید با اندکی توجه شکوفا و باعث افتخار آفرینی برای ایران عزیزمان خواهد شد.

 حرف از جنوب خراسان که به میان می آید یاد طلای سرخ می افتیم. زعفرانی که نگین این خطه است. شده دوستانتان خواهان این باشند که برایشان زعفران سوغات ببرید؟

خب بله، بهترین زعفران دنیا در جنوب خراسان کشت می شود و هر کس می داند دوست دارد چنین سوغاتی بگیرد. البته هنوز برایم پیش نیامده که در سفرهای خارجی کسی از من زعفران طلب کند اما اگر بخواهد در مورد این طلای سرخ بداند، خوشحال می شوم از محصول با ارزشی که هم استانی هایم کشت می کنند برایشان توضیح داده و سوغات ببرم.هر چند که الان هم برای برخی دوستان زعفران و گاهی هم عناب سوغات می برم.

 خودت هم تجربه زعفران کاری یا شرکت در کاشت و برداشت آن را داشته ای؟

متاسفانه نه. کار سختی است اما من آنقدر درگیر تمرین و مسائل ورزشی و درسی هستم که فرصتی برای این کار تا کنون برایم پیش نیامده است.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/