آخرین اخبار

تاریخ : 11. دى 1398 - 8:24   |   کد مطلب: 2573
گذران زمستان در خانه های نمور

به گزارش مهر مشرق ،بارندگی های رگباری در اولین روز خردادماه امسال بود که بهار زندگی مردم روستای شیرگ آقا را به زمستانی پراز اندوه تبدیل کرد، بارندگی هایی که در عرض چند ساعت، سیلابی برای بردن جان و مال مردم شد، قصه پر غصه مادری برای از دست دادن دخترش و خانه ای که خراب شد و همچنان خرابه است. خانه هایی هم فروریخت و برخی هم دیگر قابل سکونت نبود، اما هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که باید زمستان پیش رو را هم در همین خانه های نَمور زندگی کند؛ زمستانی که هر لحظه احتمال بارندگی های شدید و وقوع سیلاب، موضوع دور از انتظاری نیست و اصلا خاصیت آن هم به همین بارندگی های گاه و بیگاه است. اما اگر دوباره شرایط بارندگی های سیل آسا پیش بیاید، چه سرنوشتی در انتظار مردم روستای شیرگ آقا خواهد بود؟ دیگر خانه هایشان نه تنها مثل قبلا یا سایر بافت های روستایی مقاومتی ندارد، بلکه سیلاب قبلی هم مزید بر علت شده و بسیاری از دیوارها و سقف های ترک خورده، منتظر یک اشاره است تا فروبریزد.

دغدغه های زمستانی اهالی شیرگ

همین چندی پیش بود که یک برف پاییزی مهمان ناخوانده شیرگی ها شد، مهمانی که اهالی سیل زده روستا نمی دانستند باید از آمدنش خوشحال باشند یا ناراحت؟ اما این تازه آغاز ترس و اضطراب ها از بارش ها است و حالا با فصل زمستان باید هر روز این دغدغه و نگرانی را داشته باشند و هر بار خودشان را برای بروز حادثه ای آماده کنند.

این دغدغه ها در حالی است که طی 7 ماه اخیر هیچ اقدام موثری برای سیل زدگان این روستا انجام نشده و معلوم نیست این افرد تا کی باید در همین وضعیت زندگی کنند. بر اساس آماری که توسط مسئولان داده شده بود، آن سیل ویران کننده، سبب تخریب کامل 10 واحد مسکونی شد و به 38 واحد دیگر هم آسیب جدی وارد کرد.

برگشت مردم به خانه های سیل زده

اسماعیلی یکی از اهالی روستای شیرگ آقا در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: با گذشت 7 ماه از سیل ویرانگر این روستا، متاسفانه هنوز هم مردم در همان خانه های آسیب دیده زندگی می کنند، خانه هایی که آبخورده شده و اکنون هیچ استحکامی ندارد.

وی می افزاید: تنها دو خانه در بافت قدیم روستا ساخته شده و بقیه مردم مجبور شدند به همان خانه های قبلی خود برگردند.

بی خانمانی مادر داغدار

یکی دیگر از اهالی این روستا هم می گوید: اوضاع زندگی مردم این روستا واقعا اسفناک است و همچنان در همان منازل آسیب دیده زندگی می کنند.

وی اظهار می کند: مادری که بر اثر سیل دخترش و همچنین تمام اموال و خانه اش را از دست داد، هنوز بی خانمان است و اکنون در خانه ای که یکی از اهالی در اختیارش گذاشته است، زندگی می کند.

وی تاکید می کند: درخواست ما از مسئولان این است که برای تعیین تکلیف وضعیت مردم و همچنین جلوگیری از حوادث و اتفاقات ناگوار دیگر با توجه به فرارسیدن فصل زمستان و آغاز بارش ها، هر چه زودتر اقدام کرده و جهادی عمل کنند، چرا که بعد از 7 ماه،هیچ تغییری در وضعیت زندگی مردم ایجاد نشده است.

جاماندن 20-30 خانوار در لیست سیل زدگان

حسن عزیزی بهلولی در گفتگو با مهرمشرق می گوید: روز یکشنبه 8 دی ماه جلسه ای با حضور مسئولان مربوطه شهرستان در محل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برگزار شد و موضوع ساخت مسکن برای اهالی سیل زده روستای شیرگ آقا مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه کارشناسان ساخت و ساز مجدد در بافت قدیمی روستا را که در مسیر سیل قرار دارد مناسب ندانستند و پیشنهاد کردند شهرک جدیدی ساخته شود، می افزاید: اما ساخت مسکن خارج از بافت قدیم روستا و در شهرک جدید هم، موافق و مخالفانی هم از اهالی خود روستای شیرگ و همچنین باغستان دارد که مخالفان این طرح معتقدند محلی که برای ساخت شهرک جدید انتخاب شده است، جزو اراضی موروثی و کشاورزی آنها است، در حالی که در سالهای قبل از انقلاب این اراضی، به عنوان اراضی ملی اعلام شده است.

دهیار روستای شیرگ آقا بیان می کند: همین موضوع سبب شد تا مسئولان به همراه دادستان شهرستان از این اراضی بازدید کنند که در این خصوص از افراد موافق و مخالف هم برای حضور دعوت شد. دادستان هم به افراد مخالف تاکید کرد که اگر سندی از این اراضی در دست دارید آن را ارائه کنید در غیر این صورت حق مخالفت و جلوگیری از ساخت و ساز ندارید.

عزیزی بهلولی تاکید می کند: چون اسنادی از این زمین ها وجود نداشت، دادستان دستور ساخت را صادر کرد و خوشبختانه با پیمانکاری قرارداد بسته ایم و حالا قرار است کارهای آماده سازی اراضی انجام شود.

او که جمعیت این روستا را 93 خانوار عنوان می کند، می گوید: در زمان بررسی خسارت ها اسامی 48 نفر به عنوان افرادی که نیازمند ساخت مجدد مسکن هستند ثبت شد، اما این در حالی است که تعداد خسارت دیدگان بیشتر است و حدود 20-30 خانوار دیگر از قلم افتاده اند، که البته خسارت و غیرقابل سکونت بودن منازل این افراد بعدا مشخص و آبخوردگی دیوارها سبب آسیب و ترک خوردگی شده بود. بیشتر منازل این روستا در دو طبقه ساخته شده که طبقه اول بمنظور طویله و برای دام و طبقه دوم برای سکونت است، اما آبخوردگی دیوارهای طبقه اول سبب شکستگی و ترک دیوارها و سقف طبقه های دوم هم شده است.

واحدهایی مسکونی که هر لحظه امکان دارد فرو بریزد

عزیزی بهلولی با بیان اینکه حق برخی از ساکنان روستا ضایع شده و اسامی افرادی در لیست وجود ندارد که واقعا مستحق هستند و سبب شرمندگی ما شده است می افزاید: تنها 10 درصد از بافت روستا با آجر ساخته شده که آن هم شاید مهندسی ساز نباشد، اما بقیه بافت روستا از خشت و گل است و حالا که دچار آبخوردگی و ترک خوردگی هم شده است با هر سیل و زلزله ای ممکن است فروبریزد، به همین دلیل از مسئولان تقاضا داریم تا برای تامین مسکن مقاوم این افراد هم چاره اندیشی شود.

وی می گوید: تاکنون در بافت قدیم روستا دو باب مسکن به طور کامل ساخته شده و در مراحل نازک کاری است، دو باب مسکن دیگر هم در حال ساخت است و برای ساخت مسکن مادر داغدار هم فقط خاکبرداری انجام شده است. البته افرادی که علی رغم نظر کارشناسی به دلیل اینکه بافت روستا در مسیر سیل است، در همان بافت قدیم اقدام به ساخت و ساز کرده اند، تعهد محضری داده اند که هر اتفاقی برعهده خودشان است.

دهیار روستای شیرگ آقا که دستور دادستان برای ساخت و ساز در شهرک جدید را راهگشا می داند، اظهارمی کند: قرار است در فاز اول برای ساخت مسکن 40 نفر از متقاضیان اقدام شود و مقرر شده تا پیمانکار این خانه ها را ظرف دو ماه تحویل دهد. بعدا هم درخواست 50 نفر از سایر اهالی و 170 نفر متقاضیان جوان روستا مورد بررسی قرار خواهد گرفت. حتی ممکن است مخالفان ساخت و ساز در شهرک جدید هم بعدا متقاضی ساخت شوند.

وی علت زمان بر شدن و تنها ساخت 4 واحد مسکن آن هم در باقت قدیم را پس از 7 ماه از سیل، مخالفت برخی مردم با ساخت شهرک جدید، نقشه برداری ها و استعلامات منابع طبیعی و ... دانسته و می افزاید: اراضی که برای ساخت شهرک جدید در نظر گرفته شده، 28.5 هکتار است که با توجه به تعیین قطعات 425 متری برای هر واحد، 259 قطعه می شود.

حل مشکلات شیرگ آقا با کلنگ زنی رسمی ساخت و سازها

علی اکبر مولایی عضو شورای اسلامی روستای شیرگ آقا هم با اشاره به زندگی اسفناک برخی از مردم در خرابه های سیل زده و بدون استحکام، می گوید: برخی از اهالی وام مسکن خود را دریافت کرده و هزینه هایی هم انجام داده اند و کار تحویل پیمانکار شده است، اما متاسفانه در حالی که 2-3 بار برای میخکوبی قطعه ها در اراضی جدید اقدام شده، مخالفان ساخت و ساز در این  اراضی، اقدام به کندن میخ ها کرده اند. در حالی که باید اگر سندی از اراضی در دست دارند به منابع طبیعی و دادگاه مراجعه کنند.

وی می افزاید: در حالی مسئولان از حل مشکلات خبر می دهند که متاسفانه هیچ اقدام خاصی انجام نشده است، این قائله زمانی حل و فصل خواهد شد که با حضور مسئولان کار به صورت رسمی آغاز و کلنگ زنی شود. اگر قرار است این مشکل حل شود و اعتراضات بخوابد، باید مسئولان استانداری و فرمانداری هم پشت بنیاد مسکن بایستند، در غیر اینصورت اگر فقط میخکوبی شود و معترضان شبانه میخ ها را خارج کنند، کار هیچ پیشرفتی نخواهد داشت. در واقع تا زمانی که فونداسیون ها اجرا نشود؛ از نظر ما کار شروع نشده است.

تقاضای اختصاص زمین برای متقاضیان مسکن محرومان در شیرگ

او که معتقد است بقیه مردم و حتی برخی معترضان هم متقاضی زمین هستند اما گفته می شود که فعلا برای همین 40 واحد اقدام خواهد شد، تصریح می کند: این در حالی است که از تعهد 10 هزار واحد مسکن محرومین در استان، 8هزار تعهد باقی مانده و باید ساخته شود، پس چرا در قالب این طرح به این متقاضیان زمین داده نمی شود تا موضوع حل شود؟ در حالی که اگر به همه متقاضیان زمین داده شود، هیچ مشکلی نخواهد بود و اعتراض ها خواهد خوابید.

حل مشکل با ورود دادستان

علی اصغر آسمانی مقدم مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با اشاره به بازدید مسئولان شهرستان سربیشه از اراضی تعیین شده برای ایجاد شهرک جدید، در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: در خصوص ساخت مسکن مقاوم در اراضی جدید و در فاصله یک هزار و 500 متری از بافت قدیم روستا، تعدادی از اهالی که مخالف بودند، سنگ اندازی کرده و اجازه ساخت و ساز نمی دادند. اما با ورود دادستان به این موضوع و درخواست ارائه سند برای تایید مالکیت اراضی و از سوی دیگر تهدید به بازداشت مزاحمان، مشکل حل شده است.

وی می افزاید: در مرحله اول 40 واحد مسکونی برای افرادی که سیلاب خانه هایشان را آوار یا از قابلیت مسکونی خارج کرده است، ساخته شود، پس از آن هم برای سایر متقاضیان زمین اقدام خواهد شد.

شرایط ساخت مسکن برای سیل زدگان

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ادامه می دهد: در این خصوص برای افرادی که از سیل خسارت دیده اند، زمین رایگان، تسهیلات 40 میلیون تومانی با بازپرداخت 15 ساله و سود 4 درصد، ارائه تسهیلات 10-15 میلیون تومانی بلاعوض ارائه می شود، اما اگر در هزینه های ساخت و ساز دچار مشکل شوند، دوباره هم تا 15 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض دیگر به آنها داده خواهد شد. اما سایر متقاضیان باید زمین را به نرخ کارشناسی خریداری کنند و تسهیلات 40 میلیون تومانی 15 ساله با سود 5 درصد هم به آنها داده خواهد شد.

آسمانی مقدم با اشاره به سماجت برخی از اهالی برای درجا سازی مسکن در همان بافت قدیم، می گوید: با توجه به قرارگرفتن این بافت در مسیل، در برابر این خواسته اهالی مقاومت کردیم، اما سماجت آنها در این خصوص، از آنها تعهد گرفتیم که خودشان نسبت به ساخت دیوار حایل یا پشتیبانی اقدام کنند و اگر مشکلی هم ایجاد شود برعهده خودشان باشد.

چه کسی پاسخگوی حوادث احتمالی خواهد بود؟

با توجه به اینکه روستای شیرگ در محل مسیر سیل قرار دارد و از طرف دیگر یک منطقه کوهستانی است و جایی برای انحراف کردن سیل ندارد، ممکن است با اندک بارندگی، روان آب جاری و آب به زندگی مردم بیفتد. بر همین اساس برای جلوگیری از هرگونه مشکل احتمالی باید زمان را خرید، در حالی که با تعلل 7 ماهه اکنون نگرانی ها از ایجاد حوادث مشابه بسیار شدت یافته و حل این مشکل نیازمند تدبیر سریع و صحیح است، چرا که زمستان های سرد و پرسوز این منطقه کوهستانی هم ساخت و سازها را با مشکل مواجه خواهد کرد؛ البته اگر به همت مسئولان ساخت و سازی را شاهد باشیم!

اما اکنون که اهالی این روستا همچنان در خرابه ها به سر می برند، اگر خدای ناکرده بارندگی ها سبب ایجاد اتفاقی برای این اهالی شود، کدام یک از مسئولانی که در حل مشکلات این مردم کوتاهی و تعلل کرده پاسخگو خواهند بود؟

مدیریت سیل و کمک رسانی به مردم و دادن چادر و کنسرو و ... در زمان ایجاد بحران تنها یک مسکّن بوده و کافی نیست، چرا که دردی از دردهای اصلی مردم را کم نمی کند. درد این مردم این است که پس از گذشت چندین ماه از وقوع سیل و فرارسیدن دوباره فصل بارش ها، باز هم باید در زیر سقف های لرزان زندگی کنند و خواب به چشمشان حرام باشد. اما مدعیان مدیریت و حل بحران ها کجایند؟ همانهایی که در اولین ساعات وقوع سیل خود را به صحنه رسانده بودند تا با گرفتن چند عکس یادگاری؛ خود را هم درد مردم بدانند؟ چرا طی این 7 ماه دوباره خبری از آنها نبوده است؟ مگر درد و مشکل مردم حل شده و به سرانجام رسیده است؟

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/