آخرین اخبار

تاریخ : 11. دى 1398 - 8:35   |   کد مطلب: 2574
معلمان خرید خدمات همچنان حقوق نمی گیرند.

به گزارش مهر مشرق ، با گذشت سه ماه از سال تحصیلی جدید، معلمان خرید خدمات آموزشی در استان حقوقی دریافت نکردند و بیمه ناقص خود هم گلایه دارند.

عشق به معلمی، سابقه دور و درازی دارد، کمتر کودکی است که وقتی از او سوال می‌شود دوست داری در آینده چکاره شوی؟ معلمی در بین گزینه‌ها و انتخابش برای آینده نباشد. عشق آموختن و آموزاندن، عشقی مقدس است که تنها در وجود یک معلم می توانی آن را بیابی. این همان عشقی است که به خاطر آن هر سختی و دشواری را تحمل می کند تا به مقصودش برسد.

با این اوصاف، جایگاه و شأن معلم، از رتبه بالایی برخوردار است و باید بیشتر از رئیس و وکیل و وزیر، حق او را مقدم داشت. اما مشکلی که وزارت آموزش و پرورش طی سالهای اخیر با آن مواجه شده، مسئله کمبود معلم است که این موضوع باعث شده است تا بسیاری از کلاس های درس، بدون معلم بماند.

دولت یازدهم برای جبران این کمبود، از سال 1393 طرحی به نام به کارگیری " معلمان خرید خدمت" را مطرح و اجرایی کرد که در ابتدای شروع طرح، مدارس دولتی با تمامی امکانات و فضا به بخش خصوصی واگذار شدند تا وظیفه تأمین معلم را خود مدارس دنبال کنند، اما این روش از همان زمان شروع با مخالفت‌های مختلفی خصوصاً از سوی مجلس شورای اسلامی روبه‌رو شد و به همین دلیل این طرح از شهرهای بزرگ جمع‌آوری شد و به مناطق محروم اختصاص پیدا کرد؛ به این طریق که معلمان خرید خدمت در نقاط محروم کشور به فعالیت پرداخته و وظیفه تعلیم و تربیت را برعهده‌گرفته و در ازای کار خود از بخش خصوصی حقوق دریافت کنند.

یکی از معلمان خرید خدمات آموزشی استان در گفتگو با مهرمشرق، معتقد است که آموزش و پرورش نه حقوق درستی برای این معلمان در نظر می‌گیرد و نه بیمه آن‌ها را کامل پرداخت می‌کند، نتیجه این شرایط هم  پنج سال حق بیمه  ناقص و تاخیرهای چندین ماهه در پرداخت حقوق، با وجود تدریس در بدترین نقاط است.

او می گوید: با اینکه حقوق ما از طرف وزارت آموزش پرورش است اما این وزارتخانه با گذاشتن واسطه‌ای به نام موسسه و واریز حقوق ما به حساب آنها، عملا از پذیرفتن ما به عنوان یک معلم،  خودداری می کند و معتقد است چون ما زیر نظر بخش خصوصی کار می کنیم، وظیفه ای در قبالمان ندارد.

 

اعتراض کنیم اخراج می‌شویم

وی می افزاید: متاسفانه بنده و همکاران مشغول در طرح خرید خدمات آموزشی، هیچ هویتی ازقبیل کارت شناسایی، فیش حقوقی، کدپرسنلی و ... نداریم و از مرخصی زایمان خانم ها و خدمت در حاشیه ی شهرها محروم هستیم و هیچ حق اعتراضی هم نداریم چراکه محکوم به اخراجیم.

یکی دیگر از معلمان خرید خدمت هم در خصوص مشکلاتش می گوید: در حالی که بنده و اکثر همکاران در مناطق محروم مشغول به تدریس هستیم، اما متاسفانه بیمه ناقص 20 تا 22 روزه به اندازه همان روزهای کاری و حقوق براساس ساعت کار پرداخت می شود که آن هم سر موعد نیست و معمولا چهار تا پنج ماه تاخیر دارد.

وی که نمی داند حقوق ماهیانه اش چقدر است، می افزاید: متاسفانه بیمه معلمان خرید خدمت هم هرماه 22 روز یا کمتر لحاظ می‌شود و از احتساب بیمه و دریافت حقوق در روزهای تعطیل و تعطیلات نوروزی و تابستانی هم محروم هستیم.

 

وی با اشاره به اینکه کمبود معلم در آموزش و پرورش شدید است اما هیچ برنامه و طرحی برای استخدام معلمان خرید خدمت وجود ندارد، می افزاید: اگر طرح معلم خرید خدمت از دستور کار آموزش و پرورش خارج شود، شاغلان در این طرح بیکار شده و تمام زحمت ها و سوابق خدمتی شان بر باد می رود. در حالی آموزش و پرورش زیر بار رفع مشکلات و استخدام این نیروها نمی رود که آنها پا به پای معلمان رسمی کار کرده اند اما با دریافت حداقل حقوق و مزایای بیمه ای، با حضور در مناطق محروم سختی های زیادی را تحمل کرده اند.

 

 یکی دیگر از معلمان خرید خدمت آموزشی که تنها دلیل خود برای ماندن را علاقه به معلمی می داند، با گلایه مندی از میزان و نحوه واریز حقوق ها، تصریح می کند: شرایط کار معلمان در این طرح طوری است که پایان سال تحصیلی، بیمه و حقوق ندارند و از طرف دیگر هیچ امنیت شغلی هم نداشته و خبر ندارند که سال بعد مشغول خواهند بود یا نه.

وی تاکید می کند، مشکل ما، نه موسسات آموزشی، بلکه خود وزارتخانه آموزش و پرورش است که هیچ توجهی به نیروهای خرید خدمات نداشته و در این خصوص هیچ اعتبار و بودجه ای تخصیص نمی دهد وبرای شانه خالی کردن از زیر بار مشکلات، مسئولیت امور را به موسسات خصوصی داده است.

وزارتخانه تاکنون برای پرداخت معوقات اعتباری اختصاص نداده است

همانطور که معلمان خرید خدمت گفتند، مدیرکل آموزش و پرورش استان تمام مشکلات را به موسسات آموزشی مربوط کرد و سیستم آموزش و پرورش را از هرگونه مسئولیتی در این خصوص، بی ارتباط دانست.

محمدعلی واقعی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی در گفتگو با مهرمشرق، از همکاری حدود 9 موسسه آموزشی در خصوص ارائه و خرید خدمات آموزشی با آموزش و پرورش خبر می دهد و می گوید: همچنین تعداد معلمان خرید خدمات آموزشی در سطح استان 319 نفر است که این معلمان در تمام شهرستان های استان بجز فردوس، سرایان و بشرویه فعالیت می کنند و عمده آنها در مناطق محروم و مرزی مشغول هستند.

وی اظهار می کند: درخصوص بکارگیری معلمان خرید خدمت، قراردادهایی با موسسات آموزشی بسته می شود که بر اساس این قرارداد، این موسسات باید توان پرداخت و تسویه حساب بخشی از حقوق نیروهای بکارگیری شده خود را داشته باشند، اما برخی از موسسات این شرط را رعایت و برخی هم متاسفانه به آن پایبند نیستند و در صورت عدم پرداخت حقوق ها و یا مشکلات بیمه ای، باید یقه این موسسات را چسبید.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی که معتقد است گاهی اوقات ممکن است پرداختی هایی که از سوی وزارت آموزش و پرورش انجام می شود تا در اختیار موسسات آموزشی قرار بگیرد، بیشتر از یک سال هم به طول بیانجامد، به همین دلیل باید موسسات خودشان بتوانند هزینه های خود را تامین کنند.

بر اساس اعلام مدیرکل آموزش و پرورش خراسان جنوبی حقوق معلمان خرید خدمات آموزشی از ابتدای سال تحصیلی جدید و مهرماه معوق مانده است و اکنون معوقات وارد ماه چهارم شده است. اما وی اذعان می کند که به دلیل کمبود اعتبار و نقدینگی، وزارتخانه تاکنون برای پرداخت این معوقات، اعتباری اختصاص نداده است.

واقعی در ادامه می گوید: اما در جلسه ای که با وزیر آموزش و پرورش داشته ایم، گفته شده که قرار است بخشی از معوقات پرداخت شود و ما هم خوشبین هستیم که این پرداختی ها در این ماه انجام شود.

 

 

سماء بیمه و حقوق کامل را می‌‌دهد!

 

عطاءا...اژدری، معاون دانشگاه آزاد و رئیس مرکز آموزشی سماء خراسان جنوبی هم در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: حدود 80 معلم خرید خدمات آموزشی با این موسسه همکاری و در تمام مدارس تحت حمایت فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه موسسه سما جزو موسساتی است که حقوق قانون کار به عنوان کامل ترین دستمزد پرداختی و بیمه کامل ماه را برای نیروهای خود در نظر گرفته است، می افزاید: متاسفانه علت تاخیر در پرداخت حقوق معلمان این موسسه، محدودیت در تامین اعتبارات و همچنین اقدام دیرهنگام برخی همکاران برای امضای قراردادها بوده است. اما هم اکنون مشکلات برطرف شده و اقدامات برای پرداخت حقوق 2 ماه همکاران انجام شده و در حال واریز هستیم.

 

 

پرداخت حقوق از منابع داخلی

 

محسن نژاد، مدیر موسسه آموزشی دارالعلم هم در گفتگو با مهر مشرق، با اشاره به پرداخت سه ماه حقوق معوقه معلمان این موسسه، می گوید: اعتبار برای پرداخت از منابع مدرسه و شهریه دانش آموزان تامین شده و متاسفانه آموزش و پرورش تاکنون در این خصوص اعتباری اختصاص نداده است.

وی با اشاره به پرداخت حقوق معلمان بر اساس حداقل حقوق قانون کار می‌گوید: در این خصوص روزهای تعطیل حساب نشده و معلمان برای ۲۲ روز کاری حقوق می‌گیرند و برای همین تعداد روز کاری هم بیمه هستند.

مدیر موسسه آموزشی دارالعلم ادامه می دهد: اما از ابتدای سال تاکنون، بیمه معلمان این موسسه پرداخت نشده است، چراکه در این خصوص باید قراردادی که مدیر کل آموزش و پرورش استان آن را امضا کرده است را به بیمه ارائه دهیم، اما متاسفانه آموزش و پرورش تاکنون این قرارداد را به ما نداده است.

وی با اشاره به اینکه چون این مدارس کلا به بخش خصوصی و غیر دولتی واگذار شده است، آموزش و پرورش هیچ سرانه ای به این مدارس اختصاص نمی دهد، می افزاید: همچنین معلمانی که در این مدارس فعالیت می‌کنند، از شرایط گلایه دارند اما فعلا هیچ خبری از جذب و استخدام آنها وجود ندارد.

 

 

شرایط خوب نیست؛ اما از بیکاری بهتر است

 

مختاری، رئیس موسسه سما قاین هم در گفتگو با مهر مشرق، اظهار می‌کند : این موسسه ماهانه نسبت پرداخت حقوق و بیمه معلمان بر اساس ساعت کاری آنها اقدام می کنند.

وی با اشاره به اینکه این نیروها فارغ التحصیلان آزادی هستند که از طریق مصاحبه جذب موسسات می شوند، می افزاید: این معلمان از شرایط حقوق و بیمه راضی نیستند، البته من هم به جای آنها باشم ناراضی خواهم بود، اما نوع فعالیت آنها بر اساس قراردادی هست که قبول کرده اند.

وی ادامه می دهد: با مقایسه وضعیت این معلمان نسبت به نیروهای رسمی، حقوق و بیمه آنها بسیار ناچیز و نصف و نیمه است، اما آنها را مشغول و سرگرم کرده و از بیکاری بهتر است، البته خوشحال می شویم که وزارتخانه از این نیروها حمایت کند.

وی اظهار می کند: طی سالهای قبل آموزش و پرورش به ازای هر ۲۰۰ دانش آموز یک معلم رسمی که پرداخت حقوق و مزایا اش برعهده خود دولت است، را برای تدریس به موسسات آموزشی می فرستاده است، اما متاسفانه امسال به ازای هر ۴۰۰ دانش آموز یک معلم را مأمور به خدمت می کند.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/