آخرین اخبار

تاریخ : 11. دى 1398 - 8:41   |   کد مطلب: 2575
ائمه جمعه قائنات در خصوص مشکلات شرکت فولاد به دستگاه قضا شکایت بردند

به گزارش مهر مشرق ، صنعت فولاد یكی از مهم ترین صنایع مادر محسوب می شودکه حجم سرمایه‌گذاری در آن چندین برابرصنایع دیگراست و نقش مهمی در ایجاد فرصت های شغلی و اقتصاد هر منطقه دارد. دراوایل کاردولت نهم بود که فولاد قاینات به همراه هشت طرح فولادی دیگر با هدف توسعه واشتغال برای مناطق کمتر توسعه یافته مطرح شد و در اولین سفر این دولت به استان در آبان ماه 84 مصوب شد.

در شهریورماه سال 86 هم کلنگ این پروژه به زمین خورد و موجب امیدواری بسیاری ازمردم منطقه شد و هدف ازاجرای این طرح، احداث کارخانه احیای مستقیم به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال برای تولید آهن اسفنجی و ایجاد و تولید کارخانه ذوب و ریخته‌گری برای تولید شمش فولادی بود.

 

13 سال عمر و وعده های ناتمام

اما اکنون با گذشت 13 سال از کلنگ زنی ،هنوز این پروژه عظیم ملی، آن گونه که باید و شاید پیشرفت قابل قبولی نداشته و همچنان در گیر و دار وعده ها باقی مانده است.

از سال89 تاکنون بارها برای افتتاح این کارخانه وعده داده شده است؛ اما دریغ از یک بار عمل. آخرین وعده افتتاح هم سه ماهه نخست سال 98 بود که وقتی این وعده هم محقق نشد، حالا دهه فجر یا پایان سال 98 برای افتتاح این پروژه تعیین شده است.

متاسفانه هنوز هم افتتاح این کارخانه با وعده و وعیدها همراه است، در صورتی که راه اندازی فاز آن، علاوه بر رونق اقتصادی وتوسعه درشهرستان و استان، زمینه اشتغال بسیاری ازجوانان این منطقه را فراهم خواهد آورد.

طرح فولاد قاینات را می‌توان نه تنها بزرگترین پروژه عمرانی صنعتی قاین بلکه خراسان جنوبی دانست که مسئولان زمان‌های مختلفی برای افتتاح آن وعده دادند اما در حال حاضر این پروژه متوقف بوده و در انتظار تعیین تکلیف است.

 

وعده های افتتاح فولاد تا پایان امسال

محمدصادق معتمدیان استاندارخراسان جنوبی خرداد ماه امسال در نهمین سفر شهرستانی خود به قائن از پروژه عظیم فولاد این شهرستان بازدید کرد و پس از آن در جمع مردم قائن، صنعت فولاد را از مشکلات این شهرستان عنوان کرده بود که به دلیل اختلاف بین اعضا در رکود به سر می برد، اما وعده داده تا با افتتاح فاز اول این پروژه تا پایان سال، اشتغال پایداری فراهم شود.

بهره برداری از فولاد قاینات تا دهه فجر

شهریورماه امسال هم رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت هم راهی این کارخانه شد و پس از بازدیدی که انجام داد، این پروژه را یکی از پروژه های ملی دانست که متاسفانه چندین سال است بهره برداری از آن به تاخیر افتاده، اما وعده داد تا در دهه فجر سال جاری شاهد بهره برداری از آن باشیم.

 

طاقتی که به طاق رسید

این اَبَر پروژه که تاکنون وعده های زیادی را برای افتتاح در کارنامه خود دارد اما همچنان بی سرانجام مانده است، دیگر طاقت برخی دلسوزان را به طاق رسانده و حالا که قوه قضائیه گره گشای مشکلات تولید شده، ائمه جمعه شهرستان قائنات هم دست به دامان این قوه شده و در نامه ای به آیت الله رئیسی؛ خواستار پیگیری و حل مشکل فولاد قاینات شدند.

در متن این نامه آمده است: " علی رغم تلاشهای انجام شده مجتمع فولاد قاینات با مشکلاتی مواجه گردیده وبا توجه به این که تا کنون پیشرفت فیزیکی آن در فاز احیا 70 درصد می باشد از سه سال گذشته در وضعیت نیمه فعال و رکود به سر می برد ." ائمه جمعه در این نامه بهره برداری از این کارخانه را در جهت تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی و همچنین عاملی برای جلوگیری از مهاجرت جوانان و توسعه منطقه دانسته و خواستار پیگیری مشکلات و تلاش در جهت بهره برداری از این کارخانه توسط قوه قضائیه شدند.

 

مخالفت جمعی از اهالی خضری با فولاد قائن

حجت الاسلام والمسلمین علی رحمانی امام جمعه قاین درگفتگو با مهر مشرق، می گوید: بنده و 5 نفر دیگر از ائمه جمعه قائنات و زیرکوه، از رئیس قوه قضائیه تقاضا کرده ایم تا برای رونق کارخانه فولاد قائنات ، گروه رونق تولیدی این قوه ورود پیدا کند.

وی که معتقد است از همان ابتدا جمعی از اهالی خضری به دلیل به خطر افتادن اراضی کشاورزی منطقه خود به دلیل کم آبی، مخالفت خود را با کارخانه فولاد اعلام کردند، می افزاید: اگر بند خاکی خروسه بسته شود 25 کیلومتر آب پس می زند و 3تا 5متر آب در داخل بند خاکی انباشته می شود اما در حال حاضر آب این بند 50 کیلومتر مسیر را طی می کند و به سد فرخی می ریزد.

امام جمعه قاین با گلایه از بی توجهی مسئولین دولتی برای بستن بند خروسه تاکید می کند: اگر جلوی آب بند خروسه گرفته شود 100چاه منطقه، ذخیره آب دارند که می توان از این آب برای کارخانه فولاد قائن هم استفاده کرد.

فولاد قائن جهش در رونق اقتصاد منطقه است

رحمانی با بیان اینکه 2 مرکز بخش خضری دشت بیاض و نیمبلوک در نزدیکی فولاد قائن وجود دارد، ادامه می دهد: فولاد در اراضی  نیمبلوک واقع شده است و اگراین مجتمع عظیم رونق بگیرد هم از مهاجرت جوانان به شهر های مختلف جلوگیری خواهد کرد و هم موجب پذیرش مهاجر وجهشی در رونق اقتصاد و توسعه منطقه خواهد بود.

وی می افزاید: هزینه کلانی برای راه اندازی این مجتمع بزرگ سرمایه گذاری شده است، اما تاکنون افتتاح این کارخانه در حد حرف و یک وعده توخالی بیش نبوده و متاسفانه تصمیم قاطع و اراده قوی برای راه اندازی این کارخانه وجود ندارد.

 

فولاد قائنات موجب توسعه اقتصادی منطقه است

حجت السلام عبدالحلیم شطی امام جمعه نیمبلوک هم در گفتگو با مهر مشرق، اظهارمی کند: با بررسی های انجام شده و با جلسات رسمی که با مسئولین شهر خضری دشت بیاض داشته ایم مهمترین دغدغه خود را برای فولاد قائنات مسئله آب برای کشاورزی مطرح کرده اند.

وی با اشاره به اینکه اگرمشکلی برای کشاورزی خضری دشت بیاض رخ دهد قبل از آن کشاورزان نیمبلوک دچار آن مشکل خواهند شد، می گوید: اگردولت بتواند مسئله آب را به گونه ای حل کند یا طرح انتقال این مسئله حل شود قطعا منطقه قائنات دچار رونق اقتصادی و توسعه خواهد شد.

وی با بیان اینکه فولاد قاین یک طرح ملی است و اثرات خوبی درسطح ملی، استانی و منطقه قائنات خواهد داشت، بیان می کند: درحال حاضر که هنوز این کارخانه رونقی ندارد، حدود 300نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند. از طرف دیگر فعال بودن فولاد قائن زمینه  ارتباط با کل کشور،حمل و نقل پایدار، افزایش اشتغال مستقیم وغیر مستقیم،ایجاد تعامل با بخش های اقتصادی و رونق بخشی منطقه را هم فراهم خواهدکرد.

وی با تاکید بر اینکه باید موضوع آب برای استفاده کارخانه فولاد قائن توسط کارشناسان موبوطه انجام شود، می گوید: حدود یک سال قبل با بازدید میدانی که توسط مدیریت فولاد قائنات از منطقه انجام شده  بود مسئولان وقت گفته بودند که استفاده از آب بند خروسه برای فولاد قائنات میسر نیست، متاسفانه هنوز تحقیقات علمی واصولی برای انتقال آن بند خروسه برای فولاد قائنات انجام نشده است، در حالی که اگر تحقیقات در این زمینه صورت گیرد کمک خوبی برای کشاورزی منطقه و فولاد قائنات خواهد بود.

 

پایان سال 98مشعل فولاد قائنات روشن می شود

فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با مهرمشرق، معتقد است موارد و موضوعاتی که بتواند پروژه ملی فولاد قائنات را دچار مشکل کند وجود ندارد ومسائلی که وجود دارد در راه اندازی فولاد است که باید طی شود.

وی بابیان اینکه از 50مورد قطعات مورد نیاز فولاد قائنات 48 مورد آن تامین شده است، می گوید: درحال حاضر حدود یک ماهی شده است که شرکت تاسیسات دریایی فعالیت خود را در فولاد قائن آغاز کرده که80 درصد پیشرفت این کارخانه مدیون این شرکت است.

تمامی قطعات فولاد سازی تامین شده است

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تمامی قطعات فولاد سازی تامین شده است،می افزاید: 4هزار تن بارابزارآلات فولادسازی حل شده است و 2هزار تن مانده آن به علت معافیت های مالیاتی ظرف 2ماه آینده حل خواهدشد.

فلاحتی کارخانه فولاد قائنات را دارای دو قسمت می داند که درگام اول آن احیاء استارت خواهد خورد و دراین خصوص مشکلی وجود ندارد، تصریح می کند: تاپایان سال 98مشعل کارخانه فولاد قائنات روشن خواهد شد و دراردیبهشت ماه سال آینده نیز محصول کارخانه تولید خواهد شد.

وی با تاکید بر پیگیری برق کارخانه فولاد، می افزاید: پست برق این کارخانه زده شده و توانیر نیز خواسته وارد مدارکند که براساس پیشنهاداتی که توانیر داده است این موضوع نیز برطرف خواهدشد.

جذب 400نیروی بومی برای فولاد در مرحله اول

فلاحتی درخصوص تامین آب فولاد قائنات هم می گوید: این کارخانه دو حلقه چاه مجوزداردارد و کاهش آب با ابزار نوین برطرف می شود. همچنین انتقال آب فاضلاب قائنات برای تامین آب این مجتمع نیز در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 230تا 240 نفر در کارخانه فولاد قائنات مشغول بکار هستند، می گوید: در مرحله اول جذب هم 440 نفر دیگر بکارگیری خواهند شد که در این خصوص ابتدا اولویت با نیروهای بومی قاین و سپس سایر شهرستان های استان است.

از ۶ هزار تن کالای دپو شده در گمرک ۴ هزار تن به محل كارخانه حمل گردیده و تا دو ماه آينده بقيه كالاها كه مربوط به واحد فولادي است حمل خواهد شد

فخرآبادي مدير واحد کارخانه فولاد قاينات گفت: از ۶ هزار تن کالای دپو شده در گمرک ۴ هزار تن به محل كارخانه حمل گردیده و تا دو ماه آينده بقيه كالاها كه مربوط به واحد فولادي است حمل خواهد شد و با راه اندازي پست برق؛ واحد احياي كارخانه در ارديبهشت ماه سال آينده افتتاح خواهد شد

وی  براي تسريع در راه اندازي پست برق در خواست همكاري از توانير كشور را داشتو اظهار داشت: مقدمات بكارگيري ۴۴۰ نفر براي شروع بكار واحد احيا در دست اقدام مي باشد كه تاكيد گرديد از نيروهاي بومي شهرستان و استان با توجه به تخصص هاي مورد نياز استفاده گردد.

گفتنی است فولاد قاینات زمانی در مقایسه با 8 طرح فولادی کشور از نظر پیشرفت، رتبه اول را داشت اما بدون هیچ منطق و نظر کارشناسی، این پروژه عظیم به بخش خصوصی واگذار شد.  در این خصوص در سوم آذرماه سال 95 بود که سهم مشارکت ۵۱ درصدی بخش خصوصی بین دولت و بخش خصوصی امضا شد که طی آن بخش خصوصی باید ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بابت قدر سهم خود پرداخت می‌کرد، اما از آن سال نه تنها این مبلغ پرداخت نشده بلکه سایر تعهدات مانند ارائه ضمانت نامه قابل قبول، تامین درصدی از هزینه‌های پیش بینی شده برای فاینانس، قسط بیمه هم انجام نشد.

 

قوه قضائیه مایه امید دلسوزان

امیدواریم با ورود دوباره دولت به طرح فولاد قاینات به زودی عقب ماندگی‌های این طرح جبران شود و شاهد رونق اشتغال و تولید در استان باشیم. از طرف دیگر با توجه به وعده های متعدد در خصوص این پروژه، دلسوزانی که دیگر امیدی به وعده ها ندارند، این بار ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قوه قضائیه را مایه امید خود قرار داده اند که امید است این نامه و درخواست هم بی جواب نماند و بزودی شاهد بهره برداری از این طرح جوان و 13 ساله ای باشیم که خیلی ها را در امید به راه اندازی و توسعه منطقه پیر کرد.

 

 

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/