آخرین اخبار

تاریخ : 11. دى 1398 - 8:46   |   کد مطلب: 2576
چقدر برای سیلاب آماده ایم ؟

به گزارش مهر مشرق ، 25فروردین  ماه سال جاری  بارش شدید باران  به گواه بسیاری از رسانه های استان رخدادهایی از جمله آبگرفتگی معابر، قطع برق، جاری شدن رودخانه ها و همچنین تعطیلی مدارس و مهدهای كودك را در بعضی از مناطق شهری و روستایی استان به دنبال داشت، این موضوع در حالی اتفاق افتاد که  لب های تشنه خراسان جنوبی پس از دو دهه خشکسالی سیراب شد و پیش از وقوع سیلاب نیز هشدارهای لازم توسط مسئولان داده شد و همه دستگاههای اجرایی در خصوص بحران به حالت آماده باش در آمدند.

بارش شدید باران موجب شد تا  همه راه های منتهی به شهرستان طبس به جز طبس - بیرجند و طبس یزد بر اثرسیلاب و آبگرفتگی مسدود شود. «سرهنگ محمد باقر توفیقی نیا »جانشین پلیس راه خراسان جنوبی همان زمان اعلام کرد : بر اثر شدت باران و طغیان رودخانه ها 13 محور مواصلاتی اصلی و روستایی در استان از جمله محورهای درح به ماهیرود ، سربیشه به درمیان و دیهوك به راور مسدود شده است.

با توجه به اخطاریه و هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران كشور، 302 تیم امدادی و عملیاتی در استان خراسان جنوبی قبل از آغاز بارندگی به حالت آماده باش كامل درآمدند كه این تیم ها توانستند 250 نفر گرفتار در سیلاب را امداد رسانی كنند و هفت نفر  را از مرگ حتمی نجات دهند.

همچنین در این مدت بارش باران رگباری در استان موجب جاری شدن بیشتر مسیل ها و رودخانه ها و وارد شدن خساراتی به استان نیز شد  به طوری كه با وجود سیلاب در محور شهداد - نهبندان خودروهای سنگین فقط در حال تردد بودند و حتی در حال حاضرنیز به دلیل تخریب کامل 38کیلومتر از مسیر به طوری مسدود است که هنوز هم امکان تردد در این مسیر وجود ندارد.

به این موارد می توان  2 مورد قطعی برق در روستاهای سربیشه و زیركوه ،  دستور تخلیه 2 آبادی در شهرستان خوسف، تعطیلی مدارس  و... را نیز اضافه کرد .

 این سیلاب ها در حالی اتفاق افتاد که با  دیدن تصاویر سیلاب و کشته شدن شماری از هموطنان  و تخریب منازل و اماکن عمومی و ...  در نقاط مختلف از رسانه ملی خاطر اهالی خراسان جنوبی را آزرد و ترس و وحشت از وقوع سیلاب در جانشان رخنه کرده بود.

خسارت 350میلیاردی

مدیركل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی 8 اردیبهشت سال جاری  به خبرگزاری ایرنا  در خراسان جنوبی گفت:  سیلاب اخیر در استان 350 میلیارد تومان خسارت وارد كرد كه 295 میلیارد تومان آن مربوط به بخش كشاورزی است.

«سید ابوالحسن میرجلیلی» بیشترین خسارت ها در بخش كشاورزی  را مربوط به مزارع، باغ ها، دام، طیور و مستحدثات باغی دانسته  واعلام کرد كه جهاد كشاورزی نسبت به تعیین تكلیف زیان ها، وارد عمل شده و موارد اولیه را مورد بررسی و اقدام قرار داده است.

وی بیان کرد: بخش عمده خسارت ها مربوط به زیرساخت ها در حوزه ایل راه های عشایری، راه های روستایی، شبكه توزیع نیروی برق و انتقال آب، معابر و واحدهای مسكونی بوده كه زیان های آن 55 میلیارد تومان برآورد شده است.

به گفته وی  103 رشته قنات بین 10 تا 43 درصد خسارت دیده اند كه به دستور استاندار خراسان جنوبی بازسازی قنات ها در حال انجام است.

او از تخریب 104 واحد مسكونی استان از 60 تا 100 درصد خبر و ادامه داد: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی پس از برآورد خسارت اقدام به آواربرداری این منازل كرده و تعمیر موارد قابل بازسازی را در دستور كار قرار داده است.

میرجلیلی اضافه كرد: از معدود استان هایی هستیم كه با این حجم بارندگی (90 میلیمتر در برخی مناطق) هیچ گونه تلفات جانی و مصدومیت نداشتیم.

مدیركل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی گفت: همه راه های اصلی استان سه روز پس از سیلاب و بیش از یك هزار كیلومتر راه عشایری بازگشایی شد.

اما آنچه این روزها دغدغه ذهن مردم خراسان جنوبی شده است این است اگر سیلاب اتفاق بیفتد آیا مدیریت بحران می تواند به خوبی از پس آن بر آمده و از وقوع حوادث احتمالی پس از این حادثه غیر مترقبه و اما طبیعی پیشگیری کند ؟ آ یا بازوهای اجرایی ستاد مدیریت بحران پیش بینی های لازم را پیش از وقوع سیلاب مد نظر قرار داده اند  ؟ به طور کلی آیا برای سیلاب آماده ایم؟ و آیا برای مهار سیلاب و استفاده بهینه از روان آب ها اقدامات لازم انجام شده است ؟

4برابر بارندگی و 38 درصد کاهش خسارت

در حال حاضر مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان جنوبی به مهر مشرق می گوید: مدیریت بحران خراسان جنوبی فروردین ماه امسال  در شمار استان های موفق در مهار سیلاب از طرف سازمان مدیریت بحران کشور  شناخته شد.

«ابوالحسن میر جلیلی» تاکید می کند: 38درصد کاهش خسارات را نسبت به سال های گذشته درکارنامه خود به ثبت رساندیم .

به گفته وی مدیریت بحران در این خصوص کاره ای نبوده است و خود مردم به صورت خودجوش  اخطاریه ها را دریافت کردند ودربحث قرار دادن کیسه های شن و نمک و مستحکم سازی  سازه های روستایی و ... در نقاط سیلاب خیز  اقدام کردند در عین حال  آمادگی نیروهای امدادی نیز در این خصوص بی تاثیر نبوده است و شاید با همین میزان بارندگی که دراستان اتفاق افتاد شاهد خسارت های بسیاری در دیگر نقاط کشور باشیم .

وی در ادامه توضیح می دهد:اما امسال دربهار حدود 100میلیمتر بارندگی در برخی نقاط استان اتفاق افتاد که  به گواه اداره کل  هواشناسی استان و ریش سفیدان مناطق  طی 60ساله گذشته بی سابقه بود و 4برابر سنوات گذشته برآورد شد .

وی می گوید:هرسال از طرف استانداری درماههای شهریور و مهر تیم های تخصصی برای بازدید به نقاط سیل خیز استان اعزام می شوند  که شامل نیروهای شرکت آب منطقه ای ، دهیاران ،بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ، راهداری ، نماینده مدیریت بحران ،فرمانداران و شهرداران و.. می شود که همه نقاط سیل خیز را مورد بازدید و بررسی قرار می دهند و چنانچه نیاز به اقدامات فوری باشد که در این خصوص وارد مراحل عملیاتی می شوند اما اگر نیاز فوری به انجام اقدامات باشد مسکن وار مشکل را حل و بلافاصله برای رفع نقاط سیل خیز اقدام میشود.

وی تاکید می کند: طی این دوماه همه نقاط حادثه حیز در مورد سیلاب  شناسایی و رفع مشکل شده است.

وی می گوید:ما معتقدیم در حین و بعد ازبحران اقدامات اساسی نمی شود انجام داد باید پیش از آن به فکر انجام و اجرای اقدامات پیشگیرانه بود. با این وجود برخی ها بر اثر بی احتیاطی درساخت و ساز در حریم رودخانه ها دچار سیلاب شده اند اما امسال باز هم ما در این مورد متمرکز شده و اقدامات لازم انجام می شود.

او ادامه می دهد:هر چند که شاید نسبت به دیگر استان های بزرگ از امکانات کمتری برخورداریم اما کمبود امکانات  به دلیل فعالیت های  نیروهای مخلص و نجات گران جمعیت هلال احمر استان ، اورژانس و راهداری آتش نشانی ها و پلیس راه  کمتر احساس می شود.

اومی گوید: در حال حاضربازدید از همه مسیل ها ، کانال های جمع آوری آب های سطحی در شهر ها و روستاها ، سیل بندها ، دیوارهای حفاظتی، محورهای مواصلاتی  ودهنه پل ها  توسط همه اعضای عضو شورای مدیریت بحران استان انجام شده است .

وی با تاکید براینکه رسالت همه ما فرهنگسازی در خصوص مقابله با سیلاب و بحران است در ادامه صحبت هایش می افزاید:همه تلفات جانی در استان بر اثر سیلاب به دلیل بی احتیاطی بود که طی 6سال گذشته 10نفر از هم استانی ها به همین دلیل جان خود را از دست دادند بنابراین باید هشدارها را برای کاهش تلفاتی جانی و مالی  جدی گرفت.

به گفته وی ستاد مدیریت بحران 5بازوی امداو نجات دارد که فراخوان تیم های امدادی بستگی به شهرستان محل وقوع سیل و میزان آن انجام می شود و چنانچه میزان سیلاب زیاد باشد شهرستان های معین در این خصوص وارد برنامه عملیاتی خواهند شد و جای نگرانی در این مورد نیست.

وی دلیل راه افتادن سیلاب در استان را طی چند ثانیه به دلیل اقلیم آن میداند و می گوید: اگر چه میانگین بارندگی در استان زیاد نیست اما حجم  بارندگی ها در یک بازده زمانی کوتاه زیاد و به صورت رگباری است از طرفی 20سال با خشکسالی ممتد مواجه بودیم که موجب دو مشکل از بین رفتن پوشش گیاهی و نفوذ ناپذیری خاک شده است وبا کوچکترین بارندگی روان آب ایجاد می شود.

وی توضیح می دهد: اما برای همین بارندگی های سطحی هم برنامه ریزی شده است و سال گذشته  با توجه به بارندگی های آب گرفتگی ها نسبت به سطح کشور کاهش چشمگیری داشت .

وی در پاسخ به این سوال که آیا نقاط بحرانی استان در خصوص سیلاب شناسایی شده است نیز می گوید: به فراخور بارندگی ها نقاط بحرانی سیلا ب شناسایی می شود اما توقف و ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها چه قبل و چه بعد ازسیلاب  مجاز نیست  و تا کنون خسارات جانی سیلاب در استان بر اثر بی احتیاطی بوده است .هم چنین وقتی کانال ها در شهر و روستاها لایروبی شوند و سیل بند در روستاها ساخته شود نقاط حادثه خیز مهار می شوند.

وی تاکید کرد نیروهای عملیات امداد و نجات استان  به طور کامل برای مقابله با سیلاب آماده اند مردم از سیلاب نترسند اما در عین حال  هشدارها را جدی بگیرند.

200میلیون تومان برای مدیریت سیلاب در شهرداری

معاون خدمات شهری شهرداری بیرجند با بیان این مطلب که در سال های گذشته لابروبی  کانال ها، رودخانه ها  و مسیل ها  انجام شده است می گوید: حتی هماهنگی با آب منطقه ای داشتیم برای بازگشایی کانال قلعه باغ  و برخی سیل بندها  نیز ترمیم شد و در همین راستا ستاد بحران شهرداری تشکیل و کارگروه سیلاب داخل شهردای برگزار شد  و تجهیزات  و نیروها آمادگی کامل را دارند.

 «محمد محمد زاده » می افزاید: در بحث بحران پیشنهاد اصلاح بودجه ای داده شد تا 200  میلیون تومان  از منابع  داخلی شهرداری برای مدیریت بحران در موقع سیلاب هزینه شود بنا براین در همین راستا تجهیزاتی خریداری و در اختیار شهرداری های مناطق قرار گرفت.

او در ادامه توضیح می دهد: با دستگاههای مرتبط در خصوص مدیریت بحران نیز مکاتباتی انجام شده است تا لیست امکانات و تجهیزات خود را به شهرداری مرکز اعلام کنند .

وی در پاسخ به این سوال که توان شهرداری برای مهار سیلاب و روان آبها در چه حدی است ؟ ادامه می دهد: در بحث آمادگی و تجهیزات شهرداری در زمان سیلاب از تجهیزات و توان نیروی انسانی بیشترین استفاده را خواهیم برد اما  در حال حاضر آمار دقیقی از امکانات و نیروی انسانی امدادی در شهرداری نمی توانم ارایه بدهم .

وی می گوید: در حال حاضر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ،  شرکت گاز،شرکت  آبفای استان  و شرکت برق لیست امکاناتی از قبیل لود، کمپرسی  و کامیون به شهرداری ارایه داده اند اما  استفاده کردن از این تجهیزات بستگی به حجم روان آب جاری شده در سطح شهر ها دارد و با توجه به هشدارهای هواشناسی هماهنگی های لازم برای پیشگیری از وقوع سیلاب توسط شهرداری با دیگر دستگاههای اجرایی مرتبط با مدیریت بحران  انجام می شود .

وی به شهروندان بیرجندی اطمینان میدهد که چنانچه سیلابی اتفاق بیفتد به طور حتم خسارت های ناشی از آن با تدابیر اندیشیده شده به حداقل خواهد رسید مگر آنکه مورد خاصی که پیش بینی نشده باشد اتفاق بیفتد.

به گفته وی یکی از مسایل اساسی در خصوص جمع آوری و هدایت سیلاب ها طرح جامع مدیریت روان آبها است که فاز اول آن طی سال های گذشته انجام شده است و یکی از مصوبات آخرین  کارگروه مدیریت بحران  شهرستان بیرجند که امسال در فرمانداری برگزار شد همین موضوع بود که بر اسا س همین صورت جلسه مکاتباتی با فرمانداری بیرجند انجام و مقرر شد که از کارشناس های  شرکت آب منطقه ای استان و با کمک فرمانداری و شهرداری بحث تامین اعتبار انجام شود تا بتوان مدیریت جامع آبهای سطحی و مهار سیلاب را بیرجند به نتیجه رساند.

وی می گوید: اعتبار مورد نیاز برای این طرح از طرف مشاوری که در گذشته برای این طرح فعالیت داشته است بیش از 2میلیارد تومان  اعلام و برآورد شده است اما باز هم نیاز به جلسه ای با حضور فرماندار و شرکت آب منطقه ای  برای تعیین اعتبار قطعی داریم که به طور حتم این مبلغ کاهش خواهد داشت.

نیاز 20میلیارد تومانی

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان نیز می گوید: جمعیت هلال احمر به صورت یک نهاد غیر دولتی و انجیو فعالیت می کند و امکانات و تجهیزاتی هم به تناسب کمک های  مردمی دارد و بر همین اساس میزان آمادگی این جمعیت سنجیده می شود.

«شهریاری»  می افزاید: طی 10الی  15 سال گذشته بر اساس استانداردها این جمعیت 2درصد جامعه  در هر شهرستان را  بر اسا س نرم حوادث در سطح کشور تحت پوشش های امدادی  قرار داده است بنابراین باید برای دو درصد منابع ،زیر ساخت ها و تجهیزات امدادی در نظر گرفت.

به گفته وی در بحث این دو درصد در همه شهرستان های خراسان جنوبی تجهیزات توزیع و شعبه هلال احمر و پایگاه امداد و نجات  در نظر گرفته شده و به علاوه آموزش های مورد نیاز نیز به افراد جامعه و نیروها  در دو بخش عمومی  و تخصصی داده شده است .

وی ادامه می دهد:حدود 300تیم و هزار و 450نیروی آموزش دیده در تیم های مختلف آوار برداری ، امداد هوایی ، اسکان ، جاده و... در این جمعیت برای مقابله با سوانح و حوادث  فعال هستند  به علاوه 16قلم تجهیزات امدادی شامل چادر، پتو، چراغ گرم کن ،اقلام غذایی با عمرتاریخ مصرف طولانی  ، موکت و...نیز در این جمعیت وجود دارد.که این 16مورد نیز بر اساس حجم انبارهادر هر شهرستان توزیع شده است و حجم حادثه تعیین کننده میزان امداد رسانی این جمعیت خواهد بود .

وی می افزاید: بنابراین چنانچه حادثه ای اتفاق بیفتد بیشتر از حجم پیش بینی شده به سرعت  از استان های معین امکانات تزریق  خواهیم کرد و اگر حجم حادثه از امکانات استانی فراتر باشد به صورت منطقه ای امداد رسانی شروع می شود و از استان های همجوار کمک می گیریم از طرفی چنانچه این حوادث از سطح استانی نیز بیشتر باشد از کل کشور کمک رسانی خواهد شد.

وی تاکید می کند: در زمان هر حادثه ای حتی سیلاب همه دستگاههای اجرایی موظف به امداد رسانی به تناسب امکانات پیش بینی شده هستند اما ما در جمعیت هلال احمر به عنوان یک نهاد غیر دولتی  آمادگی لازم را برای امدادرسانی به تناسب حوادثی که  اتفاق بیفتد داریم.

وی در خصوص فرسودگی و کمبود تجهیزات و امکانات جمعیت هلال احمر نیز توضیح می دهد: اگر چه نهادی غیر دولتی هستیم یا باید مردم کمک کنند یا از منابع دولتی کمک بگیریم.

به گفته وی کمک های مردمی به این جمعیت زمان حادثه انجام می شود اما در بخش دولتی چند سال اخیر به دلیل محدودیت های اعتباری  تجهیزات و امکانات امدادی که باید چابک و بروز باشند رو به فرسودگی و تحلیل رفته است .

وی می گوید: زیر ساخت ها، خودروها و تجهیزات امدادی ما وارداتی است به همین دلیل با مشکل روبرو هستیم و با امکانات قبلی این جمعیت را حفظ کرده ایم.

وی در ادامه می گوید: نوسازی  تجهیزات  نجات، سوله ها و پایگاههای امدادی این جمعیت به جز تامین اعتبار در مباحث عمرانی .با توجه به گران بودن آن ها حدود 20میلیارد تومان هزینه در بر دارد .

او می گوید:در حال حاضر در هر شهرستان یک سوله امدادی  ودر حدود 12هزار متر مربع  سوله در استان وجود دارد که از این متراژ 3هزار متر در بیرجند و مابقی در هر شهرستان پراکنده است.

وی در پاسخ به این سوال که در مناطق مرزی استان امکانات و تجهیزات امدادی به چه صورت توزیع شده است؟ نیز می گوید: در نهبندان 3 پایگاه فعال در چاهداشی، نهبندان و شوسف در نظر گرفته شده هم چنین در شهرستان سربیشه و درح نیز پایگاه مستقر است در زیرکوه نیز با توجه به حادثه خیز بودن این منطقه امکانات مناسبی در نظر گرفته شده است.

خیال ها آسوده

همه این صحبت ها در حالی است که 21 آبان امسال معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به وجود هفت سد مخزنی به خبرگزاری ایرنا گفته است با توجه به پیش‌بینی بارندگی‌های سال آبی جاری، همه سدهای استان آمادگی مهار روان آب و سیلاب‌های احتمالی را دارد.

«سید سعید پورجعفر» با اشاره به اینکه از مجموع ۵۸ میلیون مترمکعب ظرفیت سدهای استان ۴۰ میلیون مترمکعب آن (حدود ۷۵ درصد) خالی و برای فصل بارندگی و مهار روان آب‌ها آماده است بیان کرد:در حال حاضر سد حاجی آباد زیرکوه و شهید پارسا سرایان هر کدام با ظرفیت ۴.۵ میلیون مترمکعب به طور کامل خالی است.

وی ادامه داد: همچنین از ۲۴ میلیون مترمکعب ظرفیت سد رزه درمیان ۱۷ میلیون مترمکعب و از هشت میلیون مترمکعب ظرفیت سد فرخی قاین ۶ میلیون مترمکعب خالی است.

به گفته وی  از مجموع ظرفیت ۴.۷ میلیون مترمکعبی سد نهرین طبس اکنون سه میلیون مترمکعب خالی است و همچنین یک میلیون مترمکعب دیگر به منظور تامین آب شرب شهروندان طبس در حال تخلیه شدن است، سد دره بید این شهرستان نیز چهار میلیون مترمکعب ظرفیت خالی دارد.

وی یادآور شد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده امسال مشکلی در خصوص سدها نخواهیم داشت اما نمی‌توان سدها را به طور کامل تخلیه کرد لذا در خصوص تخلیه سدها با برنامه جلو می‌رویم.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی با اشاره به پروژه در حال ساخت سد سیاهو سربیشه نیز گفته است  این سد اکنون بیش از ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورتی که مشکل اعتباری پیش نیاید تا پایان امسال به بهره‌ برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه سد سیاهو اکنون نیز امکان مهار آب را دارد افزود: تاکنون ۴۰ میلیارد تومان برای احداث این سد هزینه شده اما مجوز آبگیری کامل داده نشده است و برای اتمام آن ۱۵ تا ۱۶ میلیارد تومان اعتبار تا پایان سال مالی حداقل نیاز است.

وی  با اشاره به وجود پنج سد تغذیه مصنوعی در استان تصریح کرد: در مکان‌هایی که سدهای تغذیه مصنوعی احداث شده است هیچ مشکلی برای مهار آبهای سطحی وجود ندارد.

وی با اشاره به سه سد تغذیه مصنوعی در حال ساخت در استان نیز گفت: سد تغذیه مصنوعی بندان شهرستان نهبندان تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در صورت تامین اعتبار تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای خراسان جنوبی اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این سد را حداقل ۱۰ میلیارد تومان دانست و گفت: با توجه به کمبود اعتبار، پروژه در حال حاضر متوقف شده است.

وی ادامه داد: سدهای تغذیه مصنوعی گزیک و آهنگران نیز به دلیل کمبود اعتبار متوقف شده‌اند که هر کدام ۲۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد اما تمرکز بر اتمام سد بندان نهبندان است.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/