آخرین اخبار

تاریخ : 15. دى 1398 - 8:40   |   کد مطلب: 2582
سفر خاطره انگیز وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استان
وعده 200 میلیاردی سفر وزیر گردشگری چه شد
اینجا اوضاع گل و بلبل است آقای وزیر

به گزارش مهرمشرق، روز دوشنبه 9 دیماه جاری بود که علی‌اصغر مونسان به عنوان اولین وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای اولین‌بار به خراسان‌جنوبی سفر کرد. البته بر اساس اعلام مسئولان استانی، قرار بود سفر جناب وزیر همزمان با سفر معاون اول رئیس جمهور و برگزاری همایش ملی روستا در 15 مهرماه و با هدف برگزاری جشن جهانی شدن روستای خراشاد باشد که این امر محقق نشد و پس از آن هم اخبار و وعده هایی از سفر وی به استان داده شد که هر نوبت لغو می شد.

در نهایت استاندار خراسان جنوبی دوم دی ماه از سفردکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری به خراسان جنوبی خبر داد و گفت: وزیر میراث فرهنگی قول سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد تومان در خراسان جنوبی را داده است.

اما حالا که بالاخره این سفر محقق شد، مونسان سفری دو روزه به استان خراسان جنوبی داشت سفری که با زدید از اماکن گردشگری بیرجند شروع و در طبس پایان یافت.

گشت و گذار وزیر

اما بر خلاف  انتظار فعالان حوزه گردشگری، وزیر و معاونانش در این سفر دو روزه، بیشتر به استان گردی پرداختند بطوری که مونسان در این سفر از باغ و عمارت تاریخی اکبریه بیرجند، موزه مشاهیر و بازارچه صنایع دستی باغ و عمارت تاریخی اکبریه، خانه تاریخی شریف و خانه فاطمی از مشاهیر و بزرگان بیرجند، کاروانسرای تاریخی و موزه صنایع دستی و اشیا مردم شناسی سرایان، قنات تاریخی بلده فردوس، باغ گلشن طبس و روستای هدف گردشگری اصفهک در شهرستان طبس بازدید کرد. 

پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز از بازارچه اکبریه، راسته‌بازار صنایع دستی، خانه تاریخی اعتمادی‌نیا در شهرستان بیرجند و روستای خراشاد بازدید کرد. 

اما تیموری معاون گردشگری وزیر هم بازدید از اقامتگاه بوم‌گردی سرای ناظر روستای هریوند و خانه برک مود، بازدید از مقبره ابن حسام و مجتمع گردشگری عشایری گواب   را در لیست  برنامه های سفرش به خوسف  قرار داد.

تنها برنامه هایی که شاید شاخص تر بود افتتاح مرکز توریستی، اقامتی و بوم گردی بهشت هشتم با سرمایه گذاری بخش خصوصی واقع در باغستان شهرستان فردوس توسط وزیر و همچنین بهره برداری از اقامتگاه بوم گردی روستای کوشه سفلی با اعتبار یک میلیارد ریال و کلنگ زنی مجتمع گردشگری، اقامتی و تفریحی در روستای کلاته ملک خوسف توسط معاون وزیر بود. اما باز هم وعده برگزاری جشن جهانی شدن روستای خراشاد که از ابتدای امسال بارها تکرار شده بود، به علت کنسلی پرواز که خود یکی از مهم ترین ضعف های حوزه گردشگری در استان است و این بار برنامه های وزیر را هم تحت تاثیر قرار داد، برگزار نشد و وعده ای دیگر گرفت.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جلسه‌ای را هم با عنوان نشست هم‌اندیشی با فعالان گردشگری در طبس داشت اما بیش از آن‌که شنونده مشکلات فعالان بخش گردشگری خراسان جنوبی باشد، به بیان اقدامات انجام شده این وزارتخانه در سطح کشور پرداخت.

 

دستاورد سفر وزیر از ارائه تسهیلات تا رسانه ای کردن جاذبه ها

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در خصوص دستاوردهای این سفر، به مهرمشرق می گوید: در سفر وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پس از بازدیدهای انجام شده، قرار شد در حوزه تجهیز زیرساخت جاذبه های گردشگری استان و همچنین تسهیلات صنایع دستی، سهم ویژه ای به استان اختصاص یابد و در همین راستا  تسهیلات 200 میلیارد تومانی پیش بینی شده است.

«حسن رمضانی »  با اشاره به ناشناخته بودن استان به عنوان مقصد گردشگری، از تهیه فیلم های کوتاه و مستند توسط روابط عمومی وزارتخانه برای معرفی بیشتر استان خبر می دهد و تاکید می کند: همچنین مقرر شد یکی از مدیران ستادی وزارتخانه به عنوان مدیر توسعه گردشگری استان منصوب شود و به صورت ویژه موضوع ایجاد زیرساخت ها، جاذبه های استان ومعرفی آنها را به طور جدی پیگیری کند تا هم استان بیشتر شناخته و هم زیرساخت ها آماده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی با اشاره به دعوت و حضور کاربران پرمخاطب اینستاگرام در سراسر دنیا به کشور و قرار دادن جاذبه های کشور بر روی صفحات مجازی و معرفی آنها، می افزاید: قرار شد در سفر دوم وزیر به استان خراسان جنوبی، این کاربران اینستاگرامی هم به استان بیایند تا به معرفی جاذبه های استان کمک کنند.

 

برگزاری جشن جهانی شدن خراشاد در سفر بعدی وزیر

وی با اشاره به اشتیاق و تعجب  وزیر از دیدن جاذبه های گردشگری استان هم می گوید: وقتی عالی رتبه ترین مقام حوزه گردشگری نسبت به جاذبه های استان شناخت پیدا کند، سبب می شود تا  به معاونت های مختلف وزارتخانه برای توجه به استان در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، تاکید شود.

وی در پاسخ به چرایی برگزارنشدن جشن جهانی شدن روستای خراشاد هم می گوید: با توجه به برگزاری مراسم 9 دی در روز دوشنبه، امکان برگزاری جشن جهانی شدن روستای خراشاد در این روز نبود و در روز سه شنبه هم به دلیل کنسلی پرواز تهران در فرودگاه بیرجند، وزیر مجبور شد از فرودگاه طبس، به تهران برگردد، به همین دلیل فرصتی برای برگزاری این جشن نشد، اما وزیر قول داد تا در اولین فرصت به استان آمده و این جشن را برگزار کند.

وی از آمادگی و کمک وزارتخانه برای ارائه تسهیلات ساخت هتل کویر بیرجند در صورت تقاضا نیز خبر داد.

نامه بدون پاسخ 

اما آنچه که قابل اشاره است این است که  اگر چه سفر اولین وزیر میراث فرهنگی برای اولین بار به استان، بارقه های امیدی را در دل فعالان حوزه گردشگری ایجاد کرد اما از طرفی  آنها را بر آن داشت تا برای وی نامه ای بنویسند؛ شاید که به برکت این حضور، گرهی از مشکلاتشان گشوده شود اما این نامه هرگز به دست این مقام عالی دولت نرسید.

 دربخشی از این نامه نوشته شده است : « ما در صنعت گردشگری شهرستان خوسف سرمایه‌گذاری کردیم. اکنون که بعد از سال‌ها بالاترین مقام اجرایی در این حوزه، به استان خراسان جنوبی سفر کرده است، تقاضای بازدید از واحدهای به تعطیلی‌کشیده شده را داریم چراکه سرمایه‌های ما در این شهرستان، به تباهی کشیده شد و صدای ما به جایی نرسید. عاجزانه خواهشمندیم ما را از این همه ستم در شهرستان خوسف نجات دهید. »

با توجه به آنچه که فعالان حوزه گردشگری می گویند و اسنادش را در دست دارند، شاید بتوان شهرستان خوسف را، کوچکترین شهرستان استان اما دارای بیشترین مشکلات حوزه گردشگری دانست. مشکلاتی که مجموعه آبدرمانی آبگرم لوت، دهکده گردشگری، منطقه گردشگری گواب خوسف، منطقه گردشگری جنگل نخاب، دق اکبرآباد و مجموعه آبدرمانی شهرستانک و ... را گرفتارکرده و سرمایه گذاران علت این مشکلات را سنگ اندازی های مقام عالی شهرستان می دانند که منجر به تعطیلی این واحدها شده است.

 

فریادهای حمایتی که گوش فلک را کر کرده

یکی از فعالان حوزه گردشگری شهرستان خوسف به مهرمشرق، می گوید: تمام واحدهای گردشگری خوسف تعطیل و به نابودی کشیده شده است در حالی که ممکن است برای این واحدها توسط استاندار یا معاونانش مصوباتی تعیین شده باشد، اما به آن عمل نمی شود و آب از آب تکان نمی خورد، با اوج فسادی که ایجاد شده، گویا مقامات عالی استان هیچ کاره هستند.

وی معتقد است که صدای مسئولان مربوطه در جلسات برای حمایت از این واحدهای مشکل دار، گوش فلک را کر کرده اما در واقعیت هیچ خبری با وجود قانون مدار نبودن برخی ها  نیست.

 او با تاکید بر اینکه انتظار داشتیم در سفر وزیر به استان، بررسی و حل مشکلات فعالان حوزه گردشگری هم مورد توجه قراربگیرد، می افزاید: متاسفانه در این سفر، وقت وزیر را برای دید و بازدید از موزه ها و واحدهای فعال بدون مشکل پر کردند که این موضوع در عمل تاثیری به حال حوزه گردشگری نداشت.

 

تسهیلاتی برای نورچشمی ها

این فعال حوزه گردشگری با بیان اینکه در این سفر مجموعه‌ گردشگری در مسیر کلاته ‌ملک شهرستان خوسف  کلنگ زنی شد، می افزاید: وضعیت تعطیلی واحدهای موجود قرار است به کجا برسد؟ انتظار می رود ابتدا مشکلات این واحدها حل شود وبعد طرح های دیگری کلنگ زنی شود، چرا که اگر وضعیت به همین منوال ادامه داشته باشد، سرنوشت این طرح هم  مانند بقیه طرح ها به مشکل برخواهد خورد.

وی در خصوص ارائه تسهیلات به طرح های گردشگری هم ادامه میدهد: این تسهیلات با سود بسیار کمی داده می شود،اما موضوعی که وجود دارد این است که برخی واحدها برای دریافت و اختصاص تسهیلات طعمه می شوند، اما پس از جذب، این تسهیلات به نورچشمی ها و حتی طرح هایی که تنها بر روی کاغذ آمده است داده می شود و واحدهایی که به دلیل سنگ اندازی خود مسئولان دچار مشکل شده اند و رغبتی برای پرداخت تسهیلات به آنها وجود ندارد، از گردونه اعتبارات حذف می شوند.

 

آن روی سکه جاذبه ها

در حالی که فعالان حوزه گردشگری امیدوار بودند که با وزیر دیداری داشته باشند و در این خصوص نامه ای هم نوشتند و مشتاقانه در انتظار بازدید از واحدهای مشکل دار و بررسی ظرفیت ها و حل موانع بودند، اما باز هم از سوی مسئولان نادیده گرفته شدند و کسی به درخواست آنها اهمیتی نداد.

در واقع مسئولان استان تلاش کردند تا در این سفر فضای گل و بلبل حوزه گردشگری و صنایع دستی را برای آقای وزیر رونمایی کنند و آن روی سکه حال و اوضاع جاذبه های گردشگری را که ناشی از بی تدبیری ها و اقدامات مغرضانه است را نشان ندادند. متاسفانه این موضوع فعالان و سرمایه گذاران این حوزه را رنجیده خاطر و دستشان را ازبهره مندی ظرفیت حضور وزیر در منطقه کوتاه کرد.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/