آخرین اخبار

تاریخ : 18. دى 1398 - 8:36   |   کد مطلب: 2589
مصوبات برای تولید کنندگان استان ضمانت اجرایی ندارد

به گزارش مهر مشرق، شرایط نامساعد اقتصادی و افزایش تورم سبب شده تا بسیاری از واحدهای صنعتی و تولیدی، توان کار در چنین شرایطی را نداشته باشند و مجبور باشند برای چرخاندن چرخه تولید، دست به دامان دولت و تسهیلات سرمایه در گردش آن هم با سودهای بالا و مدت بازپرداخت پایین شوند. اما گویا شرایط برای دریافت همین تسهیلات هم بسیار سخت است و بسیاری از واحدهای دچار مشکل را بی نصیب از این تسهیلات کرده است. علی رغم وضوح شرایط نامناسب در چهره تولید و فریادهای تولیدکنندگان، اما مسئولان این گفته ها را انکار کرده و شرایط را مناسب جلوه می دهند.

طی چند ماه گذشته بود که استاندار خراسان جنوبی برای بررسی مشکلات تولید، بازدید از این واحدها را در دستور کار خود قرار داد و ستاد تسهیل برای این واحدها مصوباتی از جمله تامین سرمایه در گردش داشت. اما گویا هیچ کدام از واحدهای تولیدی که برایشان تسهیلات سرمایه در گردش مصوب شد، هیچ کدام موفق به دریافت آن نشده اند.

تسهیلات طرح رونق تولید آب رفت!

داوود شهرکی رئیس سازمان صمت خراسان جنوبی 14 دیماه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید خراسان‌جنوبی، گفته است: فلسفه طرح رونق تولید بر این بود واحدهای تولیدی که به‌جهت شرایط حاکم بر کشور با مشکلاتی روبرو شده و سیتم بانکی نمی‌توانست به واحدهای تولیدی مشکل‌دار در راستای پرداخت تسهیلات کمک کند طرح رونق تولید مطرح شد. فلسفه این طرح به منزله بخشودگی مالیات یا چک برگشتی نبوده، بلکه تعیین تکلیف واحدهای مشکل‌دار جهت رفع موانع و فراهم شدن امکان تسهیلات بوده است.

وی با اشاره به پرداخت بیش از 700 میلیارد تومان تسهیلات از سال 95 تاکنون به واحدهایی که مشکل دریافت تسهیلات داشته اند، می افزاید: در این خصوص در سال 95، 230 میلیارد تومان، در سال 96، 250 میلیارد تومان، در سال 97، 170 میلیارد تومان و از ابتدای امسال تاکنون هم  100 میلیارد تومان تسهیلات رونق تولید پرداخت شده است.

اجرای 60 درصد مصوبات ستاد تسهیل و 65 درصد مصوبات سفر استاندار

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی می گوید: از ابتدای امسال تاکنون 161 جلسه و کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید برگزار شده است که حاصل آن 973 مصوبه بوده است که از این تعداد 598 مصوبه معادل 60 درصد اجرا شده و 266 مصوبه در دست اجرا است و 109 مصوبه با عدم پیگیری متقاضی مواجه شده است.

شهرکی در خصوص سفرهای شهرستانی استاندار و بازدید از شهرک ها و نواحی صنعتی هم اظهارمی کند: این بازدیدها در بخش واحدهای صنعتی 55 مصوبه داشته که از این تعداد 36 مصوبه اجرا شده، شش مصوبه در دست اجرا است، پنج مصوبه عدم اجرا بوده و هشت مصوبه نیز عدم پیگیری متقاضی بوده است که در مجموع 65 درصد مصوبات سفر استاندار از شهرک‌ها و نواحی صنعتی اجرایی شده است.

وی با اعلام اینکه وظیفه ما پیگیری مصوبات به نتیجه نرسیده است، تصریح می کند: آن دسته از واحدهای تولیدی که مدعی عدم دریافت تسهیلات هستند اگر خودشان راضی باشند بیایند به ریز طرح موضوع کنیم و دلایل اینکه اجرا نشده و یا در چه مرحله‌ای است و یا بسیاری از واحدها در سنوات قبل تسهیلاتی گرفته‌اند باید تکلیف آن مشخص شود که منجر به تولید شده یا خیر، مطرح شود.

برخی مصوبات کارشناسی و قابل قبول نیست

رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه بخشی از مصوبات اجرانشده از نظر ما اجرایی است، منتها واحد تولیدی مصوبه را قبول ندارد، ادامه می دهد: به‌طور مثال در بخش مرغ ادعای افزایش قیمت است که با توجه به اینکه این موضوع نارضایتی مردم را در پی دارد، ما آن را قبول نداریم. یا در خصوص افزایش قیمت آرد قرار نیست به هر درخواستی اجابت شود چرا که باید بحث کارشناسی و بررسی ‌شود که در این خصوص دو راه داشتیم یا باید قیمت آرد را بالا می‌بردیم یا از جای دیگر جبران هزینه می‌کردیم که در آن مقطع قیمت آرد را ثابت نگه داشتیم و بجای آن قیمت سبوس را از 800 به 1000 تومان افزایش دادیم. لذا این مصوبات از نظر ما مصوبه‎‌ای نیست که بخواهیم به صرف درخواست به آن عمل کنیم!

شهرکی در تبیین مصوبات ستاد تسهیل می گوید: بخشی از مصوبات در خصوص مسائل بانکی و بخشی مسائل مربوط به مالیات بوده است که در مرحله بررسی مجدد  قرار گرفته یا منجر به تسویه حساب و تقسیط شده است. برخی مصوبات هم در خصوص بدهی واحدهای تولیدی بوده که تعیین تکلیف شد و برخی واحدها هم با مشکل اجرائیه برای قطع مواجه بودند که در کارگروه تسهیل مانع آن شده و متذکر شدیم هیچ گونه قطع خدمات بدون دلیل موجه انجام نشود.

اما وضعیت اجرای مصوبات آنطور که رئیس سازمان صمت خراسان‌جنوبی هم می گوید، نیست. در واقع تولیدکنندگان حرف های دیگری دارند که این موضوع هم در گزارش هفته گذشته یکی از خبرگزاری ها و هم در همین گزارش قابل صدق است.

مصوبات کاغذی و نمایشی که ضمانت اجرایی ندارد

حاجی زاده مدیرعامل کارخانه چراغ افروزان هم به مهرمشرق، می گوید: در حالی از اسفندماه سال 96 برای واحد تولیدی ام مصوباتی داده شده است که پی در پی در ستادهای تسهیل تکرار می شود، اما متاسفانه تاکنون هیچ مصوبه ای اجرایی نشده است. در واقع این مصوبات تنها مصوبات کاغذی و نمایشی هستند که هیچ ضمانت اجرایی هم برای آن وجود ندارد و چون بانک ها تابع کارگروه نیستند خودشان را ملزم به اجرای مصوبات نمی دانند و از طرفی چون ضمانت اجرایی ندارد، اگر اجرا نشود هم هیچ اتفاقی نمی افتد.

وی می افزاید: اخیرا توسط اتاق بازرگانی پایشی برای بررسی میزان تحقق مصوبات ستاد تسهیل انجام شده است که هنوز رسانه ای نشده است، اما متاسفانه اغلب مصوبات این ستاد اجرا نشده، یا هم اجرای آن ناقص بوده و برخی هم طوری شرایط برایشان فراهم شده که اصلا قابلیت اجرا ندارد.

مصوبه هایی برای ممانعت از حق تولیدکننده

مدیرعامل کارخانه چراغ افروزان با تاکید بر اینکه قدرتی برای اجرای مصوبات وجود ندارد، می افزاید: با توجه به عدم اجرای مصوبات، حالا ستاد تسهیل سعی می کند هم مصوبات کمتری بدهد و از زیر بار صدور مصوبه فرار می کند و هم مصوبات را طوری می نویسد که نه به نفع تولید کننده، بلکه به نفع سازمانها، ادارات و بانکها باشد تا مبادا تولید کننده بتواند مدعی حقوق خودش شود. در واقع این نوع مصوبات به طوری ممانعت از حق است.

ستاد تسهیل یا جاده صاف کن بانک؟

حاجی زاده که معتقد است؛ ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به ستاد جاده صاف کنی برای بانک ها و مقدمه ای برای وصول مطالبات آنها تبدیل شده است، تصریح می کند: نکته ای که در پرداخت تسهیلات  وجود دارد و متاسفانه در هیچ مصوبه ای لحاظ نمی شود، عدم تعیین سهم التقصیر است و تا زمانی که سهم التقصیر تعیین نشود، همیشه واحد تولیدی مقصر است!

سهم التقصیر بانک ها و مسئولان بر دوش تولید

وی تشریح می کند: عدم مدیریت ها سبب شده تا ایجاد اوضاع اقتصادی نامناسب، باری بر دوش تولید کننده باشد و آنها را مجبور به پرداخت سود، جریمه و دیرکرد کند. این در حالی است که اگر سهم دولت، مدیران تصمیم گیرنده، مدیر بانکی که دیر تسهیلات را می دهد، کارشناسی که نظرش را دیر یا سلیقه ای اعلام می کند، سنجیده شود و هر کدام خودش نسبت به سهم التقصیرش اقدام کند و تولید کننده هم خودش سهمش را پرداخت کند، اجحافی در حق او نخواهد شد

او اظهار تاسف می کند که اکنون تولید کننده باید علی رغم میلش، سهم اشتباه مدیران را هم بدهد، مدیری که در موعد مقرر حقوق و پاداش دریافت می کند و اگر تمام واحدهای تولیدی هم تعطیل شود، برای او تفاوتی ندارد چون کسی به او کاری ندارد.

وعده های حمایتی یا خیانتی؟

ریگی تولیدکننده نایلون و نایلکس هم در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: قبلا برای دریافت تسهیلات سرمایه در گردش اقدام کردم و با هزار سختی، چند ماه دوندگی و با تامین ضمانت نامه، از صندوق ضمانت، 495 میلیون تومان تسهیلات دریافت و تا یک سال و نیم بعد از آن، 640 میلیون تومان به بانک پرداخت کردم. با استفاده از این تسهیلات، 100 میلیون تومان از معوقات و بدهی هایم را پرداخت کردم و با همت و پشتکاری که در خودم دیدم و همچنین وعده های حمایت، با 395 میلیون تومان باقی مانده، کارخانه متروک  دیگری را تا 50 درصد احیا کردم.

وی می افزاید: برای هر دو کارخانه با هم، درخواست تسهیلات 2.5 میلیارد تومانی سرمایه در گردش کردم که وعده داده شد اگر بدهی ها و معوقات بانکی ام را تسویه کنم، به سرعت این تسهیلات را دریافت خواهم کرد. بر همین اساس با یکجا کردن نقدینگی و قرض از دوستان، نسبت به پرداخت بدهی و معوقات به ارزش حدود یک میلیارد و 100 میلیون تومان اقدام کردم، اما حالا بانک می گوید برای پرداخت تسهیلات جدید، سند کارخانه را قبول ندارد و باید یا سند ملکی ارائه  و یا هم از صندوق ضمانت، ضمانت نامه تامین کنم.

تولیدکننده نایلون و نایلکس ادامه می دهد: این در حالی است که برای راه اندازی این کارخانه ها تمام زندگی و املاکم را فروخته ام و حالا بانک سند آن را قبول ندارد و از یک سند روستایی هم کم ارزش تر است. از سوی دیگر صندوق ضمانت بروکراسی بسیار پیچیده  و طولانی و نیاز به چند ماه دوندگی دارد. پس از آن هم باید ضامن کارمند معرفی کنم که در این خصوص با تعدادی از کارمندان صحبت کرده ام، اما کسی قبول نکرده است. در واقع کدام کارمند با حقوق سه میلیون تومان قبول می کند ضامن یک کارخانه دار با آن همه سرمایه شود؟

ادامه تولید تا پایان سال/ مجبوریم تعطیل کنیم

ریگی با اظهار تاسف از عدم وفای به عهد بانک می گوید: متاسفانه بانک علی رغم وعده اش، نه تنها تسهیلاتی ارائه نکرد بلکه بیش از یک میلیارد تومان هم از اعتبارات و نقدینگی کارخانه کسر کرد و در آخر دستمان را در حنا گذاشت. حالا ممکن است بانک بگوید خود تولید کننده دنبال کارش نمی آید،  بله درست است چون نتیجه ای ندارد پیگیری نکردم و دیگر وقت و فکرم را برای تلاش های بی ثمر معطل نخواهم کرد.

وی که معتقد است باید نام این ستاد را از ستاد تسهیل به ستاد اخذ معوقات بانکی، بیمه ای و ... تغییر داد، تصریح می کند: متاسفانه در حالی که کل بدهی ها و معوقات را پرداخت کردیم، اما مصوبه ستاد تسهیل برای ما نتیجه ای نداشته است و نه تنها تسهیلاتی داده نشد بلکه حدود یک میلیارد و 100 میلیون تومان هم از کارخانه گرفته شد.

او که وعده پرداخت سریع تسهیلات را علت این موضوع می داند، از برگشت همه چک های کارخانه به علت نبود نقدینگی و فعالیت کارخانه تا پایان سال می گوید و ادامه می دهد: اکنون تقاضای ما این است که این تسهیلات با سند کارخانه و امضای هیئت مدیره داده شود، اما اگر سند کارخانه برای بانک ارزشی ندارد، مجبوریم تا جایی که کشش داشته باشیم به کارمان ادامه دهیم و هر وقت هم نتوانستیم  کار را تعطیل خواهیم کرد. خوشبختانه قیمت آهن قراضه گران شده و وزن دستگاه ها هم خوب سنگین است.

جلسه های تبلیغاتی با آمارهای غیرواقعی

تولیدکننده نایلون و نایلکس اظهار می کند: کارخانه جدیدی که راه اندازی کردم دارای 230 تن ظرفیت است که در ابتدای کار با ظرفیت 50 تن آغاز به کار کردیم. اما اکنون سه ماه است که در تلاشیم تا ظرفیت تولید را افزایش دهیم اما هنوز موفق نشده ایم. این در حالی است که بیش از 90 درصد محصولات تولیدی این کارخانه یا به صورت مستقیم و به نام کارخانه و یا از طریق بازارچه ها و به نام اشخاص به پاکستان و افغانستان صادر می شود.

ریگی تامید و تصریح می کند: متاسفانه آنچه که ما دیده ایم این است که مسئولان برای خودشان جلسه می گیرند و تنها نتیجه اش هم کاغذ پر کردن یا تهیه فیلم و تبلیغات و بالا بردن آمار است در حالی که آمارهایشان سوری و غیر واقعی است و بنده تاکنون گره گشایی از مشکلات تولیدکننده ای را ندیده ام.

شوت توپ به زمین تولیدکننده

یکی از تولیدکنندگان شهرک صنعتی بیرجند که نخواست نامش فاش شود، در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: در بازدید استاندار از واحد تولیدی ام و برگزاری ستاد تسهیل، مصوبه ای که داده شد، ارائه تسهیلات بانکی بود که متاسفانه این موضوع هنوز محقق نشده است. در واقع در این خصوص توپ را به زمین خودمان انداخته اند که با توجه به این شرایط، کوتاه آمده و بی خیال تسهیلات شده ایم.

وی می افزاید: رقیب ما کشور چین است، اما تسهیلاتی که برای تولید ارائه می شود با سود 18-24 درصد است، در حالی که در این کشور چنین سودهایی وجود ندارد و با این شرایط کسی توان رقابت ندارد.

تلاش هایی پر چالش؛ واقعیت چیز دیگری است

در حالی رئیس سازمان صمت استان از تلاش های ستاد تسهیل و رفع موانع تولید می گوید که میزان ارائه تسهیلات طی سالهای اخیر، هر سال کمتر از سال قبل شده و به نصف رسیده است. همچنین بسیاری از تولیدکنندگان همین آمارها را هم غیر واقعی می دانند.

همچنین اخیر برای بررسی مصوبات ستاد تسهیل و بازدید استاندار از شهرک های صنعتی، پایشی توسط اتاق بازرگانی انجام شده که اطلاعات جمع آوری شده بر اساس آن مورد تایید مدیرکل امور اقتصادی و مدیرکل امور جذب و سرمایه گذاری استانداری و همچنین شرکت شهرک های صنعتی استان هم رسیده است اما هنوز به طور رسمی رسانه ای نشده است. گویا آمار ارائه شده بر اساس این پایش بسیار متفاوت تر از آمار ارائه شده توسط ستاد تسهیل است.

بر خلاف گفته های مسئولان، تولیدکنندگان معتقدند مصوبات ستاد تسهیل آنچنان که باید پیگیری نمی شود و در حالی که در سفر استاندار به شهرک صنعتی برای تعدادی از تولیدکننده ها، تسهیلاتی مصوب شد، اما متاسفانه هنوز هیچ کدام از این واحدها موفق به دریافت تسهیلات نشده اند و معلوم نیست این آمارها از کجا آمده و به چه کسانی داده می شود.

البته گفتنی است تعداد دیگری از تولیدکنندگان هم از مشکلاتشان و عدم پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش گفتند اما با نگرانی از اینکه گفته هایشان به مسئولان بربخورد و مورد غضب و عدم همکاری آنها واقع شوند، از چاپ و انتشار گفته هایشان خودداری کردند.

همچنین برخی از واحدهای تولیدی که طی سالهای اخیر موفق به دریافت تسهیلات سرمایه در گردش نشده اند، دیگر رغبتی برای ثبت نام و پیگیری ندارند و به همین دلیل ثبت نام هم نکرده اند. همه اینها در حالی است که مسئولان بارها از حمایت تولید دم زده اند اما وقتی به سطح تولید مراجعه می کنیم وضعیت کاملا متفاوت تر است و گفته های تولیدکنندگان این موضوع را تایید و به چالش می کشد.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/