آخرین اخبار

تاریخ : 8. بهمن 1398 - 12:46   |   کد مطلب: 2659
معاون امور مهندسی و یادمان‌های اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی از تکمیل ۲۲ یادمان از ۵۶ یادمان شهدای گمنام خراسان‌جنوبی خبر داد.

به گزارش مهر مشرق ، به نقل از خبرگزاری فارس در بیرجند، محمود محبوب، امروز  با اشاره به آخرین وضعیت یادمان‌های شهدای گمنام خراسان‌جنوبی اظهار داشت: وضعیت یادمان‌های استان به نسبت سایر استان‌ها مطلوب است و در سطح استان ۵۶ نقطه یادمان داریم که ۲۲ یادمان آن تکمیل شده است.

وی افزود: ۱۳ یادمان با پیشرفت فیزیکی بالای ۵۰ درصد در مرحله بهره برداری است، ۵ یادمان پیشرفت فیزیکی زیر ۵۰ درصد دارد، ۸ یادمان هم طراحی شده و ۷ یادمان دیگر بدون اقدام است که باید طراحی شوند.

معاون امور مهندسی و یادمان‌های اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی با بیان اینکه محدودیت بودجه‌ای در چند سال اخیر روند ساخت یادمان‌ها را با کندی مواجه کرد، خاطرنشان کرد: در سفر نوبخت، معاون رئیس جمهور به استان و پیرو مکاتبه و پیگیری مسؤولین، موافقت تأمین اعتبار به میزان ۱۵۰ میلیارد ریال برای ساخت یادمان‌ها طی ۲ سال گرفته شد.

محبوب گفت: در مرحله اول تخصیص ۲۰ میلیارد ریال صادر شده است که تکمیل ۱۰ یادمان در بیرجند، اسلامیه فردوس، دیهوک، درح و نیمبلوک در اولویت قرارگرفت.

وی افزود: با تخصیص کامل ۱۵ میلیارد تومان تمام یادمان‌های شهدا تکمیل خواهد شد و تا پایان سال آینده یادمان شهدایی که تاکنون در استان تدفین شدند ساخته می‌شود.

معاون امور مهندسی و یادمان‌های اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی با بیان اینکه تاکنون ۱۲ میلیارد تومان برای یادمان‌های شهدا هزینه شده است اضافه کرد:  هم‌اکنون، ارزش ریالی یادمان‌هایی که از ۱۰ سال گذشته در استان ساخته شده، بالغ بر ۵۰ میلیارد تومان است.

محبوب گفت: ادارات و سازمان‌ها برای ساخت یادمانها همکاری خوبی داشتند و سازمانی نداریم که همکاری نکند اما شدت و ضعف دارد که برخی همراهی بیشتر دارند و برخی ضعیف‌تر.

وی افزود: در ساخت یادمان‌های شهرستان طبس و فردوس شهرداری ساخت آن را به عهده گرفت که این یادمان‌ها به بهره برداری رسید.

معاون امور مهندسی و یادمان‌های اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی تصریح کرد: در اسلامیه هم که مزار شهدای آن مرکز ثقل فرهنگی شهر شده و شامل حسینیه، یادمان‌ها و امکانات بهداشتی و رفاهی است باهمکاری مسؤولین از منابع مختلف بودجه این پروژه تامین شد.

گفتنی است اولین پیکر مطهر شهدای گمنام در سال۸۱ و آخرین نیز امسال وارد استان شدند، که بیشترین تعداد نقاط تدفین در سال‌های ۹۳ و ۹۴ بوده که در هرسال ۸ نقطه یادمان ایجاد شده است.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/