آخرین اخبار

تاریخ : 16. بهمن 1398 - 8:37   |   کد مطلب: 2681
داد اهالی شیرگ از بی توجهی مسئولین
دسترسی به آب به وقت شام
عدم تحقق وعده دو ماهه استاندار در آستانه یک سالگی

به گزارش مهر مشرق ، استان خراسان جنوبی بخصوص شهرها و روستاهای مرزی استان بیش از دو دهه است که در خشکسالی شدید به سر می برند، خشکسالی که سایه شومش تمام زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده؛ از نابودی کشت و کار و اشتغال آنها گرفته تا نبود آب شرب و مصارف خانگی...، بطوری که هم اکنون حدود 500 روستای استان به وسیله تانکر آبرسانی می شود.

موضوعی که ریشه های اقتصاد و کشاورزی در روستاها را خشکانده و مردمی را که حتی آب خوردن هم ندارند را مجبور به مهاجرت کرده است.

اما هنوز هم افرادی هستند که همچنان و در شرایط سخت پابند روستاها مانده اند ودلشان خوش است به وعده هایی که مسئولان می دهند.

روستای شیرگ ججگ یکی از روستاهای مرزی و محروم شهرستان درمیان است که کمبود و نبود آب یکی از مهم ترین مشکلات و دغدغه های مردم آن است. در حالی که مسئولان برای رفع مشکلات آبی این روستاها وعده داده اند، اما همچنان این مشکلات وجود دارد و کسی به وعده هایش عمل نکرده است، موضوعی که حالا داد مردم محروم این روستا را درآورده است.

آب استحمام هم نداریم!

مختار طوری یکی از معتمدین روستای شیرگ ججگ، در گفتگو با مهرمشرق، با اشاره به اینکه کمبود آب یکی از مهمترین مشکلات روستای شیرگ است که متاسفانه مسئولین در این خصوص تلاشی نمی کنند، می گوید: چندین سال است که این روستا شب در میان آن هم از زمان غروب تا ساعت 10 الی 11 شب آب دارد. متاسفانه شرایط به نحوی است که مردم حتی برای استحمام هم آب ندارند و مجبورند به شهر مراجعه کنند.

وعده بی عمل استاندار

طوری تصریح می کند: استاندار خراسان جنوبی در اسفندماه سال گذشته برای بررسی مشکلات به این روستا سفر کرد و به اهالی قول مساعد داد که مشکلات آب روستا تا دو ماه آینده برطرف شود. اما متاسفانه حالا یک سال و نیم از آن سفر و وعده می گذرد، ولی همچنان به این وعده عمل نشده است.

وی می افزاید: فرماندار درمیان نیز قول مساعد داد تا در بهمن ماه سال جاری طرح آبرسانی به این روستا را افتتاح کند، اما متاسفانه در این خصوص هم هنوز هیچ خبری نیست.

وی با بیان اینکه این روستا آخرین مرز درمیان و بیرجند است، تاکید می کند: بدقولی مسئولین و عمل نکردن به وعده ها موجب بی اعتمادی مردم نسبت به مسئولین می شود.

ایجاد سد خاکی در حد وعده

طوری تصریح می کند: قرار بود اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان بند خاکی نیز برای تامین آب کشاورزی روستا ایجاد کند. در این خصوص آب حدود 7 قنات می توانست وارد این سد خاکی و سبب رونق و توسعه کشاورزی روستا شود که متاسفانه این امر هم محقق نشده است.

بی توجهی مسئولین در مقابل اقدام خودجوش مردم برای تامین آب

عباس کدخدایی رئیس شورای اسلامی روستای شیرگ ججگ نیز به مهرمشرق، می گوید: حدود دو سال قبل اهالی روستا با هزینه خود چاه آبی را حفر و مجوز های لازم را نیز برای آن گرفتند تا بتوانند با انتقال آب توسط پیمانکار، مشکل آب اهالی روستا را حل کنند.

وی ادامه می دهد: بر اساس قراردادی که شرکت آبفار برای انتقال آب چاه به روستای شیرگ ججگ با پیکانکار بسته است، قرار بوده که پیکانکار از آذرماه امسال برای انتقال آب، پروژه را عملیاتی کند، اما متاسفانه هنوز هم هیچ اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.

کدخدایی ادامه می دهد: تانکری برای انتقال آب به شبکه آبرسانی وجود دارد که اما گاهی اهالی روستا در شبانه روز تنها یک ساعت آب دارند. همچنین خانه هایی که در سطح بالای روستا قرار دارند نسبت به خانه هایی که در سطح پایین هستند کمتر از وجود آب برخوردارند.

دوگانگی منابع طبیعی

وی با اشاره به ایجاد بند خاکی برای تامین آب کشاورزی روستا نیز تصریح می کند: منابع طبیعی بدون هماهنگی با شورا و دهیاری، مکانی را برای ساخت بند خاکی مشخص کرده اند که این اراضی در مالکیت یکی از افراد روستا است که وی پس از اطلاع از این موضوع، نسبت به ساخت بند در اراضی اش اجازه نداده است.

رئیس شورای اسلامی شیرگ ججگ تاکید می کند: منابع طبیعی یک هفته به شورا و دهیاری فرصت دادند تا مکانی را برای ایجاد سد خاکی مشخص کنند که در این خصوص دو مکان را مشخص کردیم که از طرف این سازمان پذیرفته نشد و گفته شد که ساخت سد در این مکان ها هزینه میلیاردی می طلبد. مسئولین این سازمان دوباره مطرح کردند  که اگر بخواهید سدخاکی در روستا ایجاد شود باید مجدد استشهاد محلی آماده شود که این امر انجام شد اما هنوز مناطبع طبیعی در این خصوص اقدامی انجام نداده است.

وی ادامه می دهد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان برای روستای علی آباد با داشتن 5 خانوار سدخاکی ایجادکرده است اما برای روستای شیرگ با جمعیت بالغ بر 130خانوار، اعلام می کند که ایجاد سد نیاز نیازمند هزینه های میلیاردی است.

لزوم عمل به وعده ها

سپاهی دهیار روستای شیرگ ججگ نیز در گفتگو یا مهرمشرق، اظهار می کند:  این روستا در روزهای تعطیل بیش از یک هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد 480 نفر به صورت ثابت ساکن روستا هستند.

وی با اشاره به اینکه روستای شیرگ ججگ سه سال است که به وسیله تانکر آبرسانی می شود و فقط از غروب تا اواخر شب می توان از آب استفاده کرد، ادامه می دهد: برای ذخیره آب در روز باید مردم پمپ ذخیره آب بخرند که این امر هزینه زیادی دارد.

دهیار روستای شیرگ ججگ یادآورمی شود: در سه نقطه روستا سه تانکر آب برای آبرسانی در تابستان جانمایی شده که متاسفانه آبی در تانکرها هم وجود ندارد.

سپاهی با اشاره به دریافت مجوز و حفر چاه توسط مردم در 2سال گذشته، بیان می کند: اگر انتقال آب این چاه توسط اداره آبفار استان و شهرستان انجام شود دیگر مشکل آب را در این روستا نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینجاد سد خاکی نیز در این روستا توسط منابع طبیعی و آبخیز داری بیان می کند: درخواست داریم سد خاکی در این روستا ایجاد شود که ایجاد آن موجب رونق کشاورزی خواهدشد.

سپاهی تاکید می کند:متاسفانه آبهای سطحی هیچ منافعی برای کشاورزی در روستا ندارد و بدون هیچ مدیریتی از روستا خارج می شود و آب کشاورزی روستا فقط از طریق قنات تامین می شود.

متاسفانه در حالی که مسئولین، برای حل مشکلات آبی این روستا وعده های متعددی داده اند، اما به هیچ کدام از این وعده ها عمل نکرده اند و مردم همچنان با مشکلات متعددی در تامین آب مواجه اند. این در حالی است که برای ایجاد رونق کشاورزی و ماندگاری مردم در روستاها، باید فکر اساسی برای تامین آب کشاورزی و شرب آنها برداشته شود. اگر در این خصوص چاره اندیشی نشود حتما در آینده هزینه های بیشتری متحمل خواهد شد.

برای پاسخگویی با مسئولان شرکت آب و فاضلاب تماس های زیادی گرفته شد اما گویا این مسئولین آمادگی برای پاسخگویی به خبرنگار مهرمشرق را نداشتند.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/