آخرین اخبار

تاریخ : 16. بهمن 1398 - 9:00   |   کد مطلب: 2684
پویش " از طبس تا عین الاسد" مبارزه پوستری با جنایات آمریکا در فضای مجازی
"از طبس تا عین الاسد" هنرواره ای از شکست ها و افول آمریکا
تقدیم آثار منتخب پویش به خانواده شهید سلیمانی

به گزارش مهرمشرق، بیش از 40 سال است که دشمنی های آمریکا به عنوان شیطان بزرگ با ملت انقلابی و نظام جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد. 40 سال سراسر دشمنی هایی که در هیچ حوزه ای فروگذار نکردند؛ جنگ نظامی، جنگ اقتصادی، جنگ رسانه ای و ...با هدف سیطره مجدد بر ایران، اما خوشبختانه با وجود همه تلاشها و توطئه‌ها، هنوز هم نتوانسته اند به این هدف شوم خود برسند و در تمام این 4 دهه مغلوب میدان بوده اند.

از دشمنی های بارز این رژیم غاصب بخصوص در حوزه جنگ نظامی می توان به «حمله به طبس»، «تحریک صدام برای جنگ با ایران»، «حمله موشکی به هواپیمای مسافری» ،«حمله به سکوهای نفتی» و اخیرا هم « ترور سردار رشید اسلام؛ حاج قاسم سلیمانی» اشاره کرد.

شکست آمریکا با ماموریت شن ها

پس از یوم ا... 13 آبان سال 1358 که دانشجویان خط امام لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کردند و نیروهای آمریکایی به اتهام جاسوسی دستگیر شدند، آمریکایی‌ها که تمام سیاست‌هایشان برای آزادی اتباع‌شان در لانه جاسوسی به در ِ‌بسته خورده بود در نهایت به این نتیجه رسیدند که اقدام نظامی را هم امتحان کنند و در همین خصوص پس از برنامه ریزی ها و بکارگیری امکانات وسیع، در نمیه شب پنجم اردیبهشت ماه سال 1359  نقشه شوم خود را اجرایی کردند، اما خدا خواست که با شکست مفتضحانه بزرگی مواجه شوند. ماجرای توفان شن و برخورد بالگرد با هواپیمای سوختگیری و انفجار آن، منجر به شکست نظامیان آمریکایی شد که این اتفاق عظیم و فراموش نشدنی، ننگ بزرگی برای این رژیم مستکبر و پیروزی بزرگی برای انقلاب اسلامی به شمار می رود و از همین حیث است که این روز به عنوان یوم ا... و روزی که دست و اراده خدا در کار است، شناخته می شود. همانطور که امام خمینی (ره) در این خصوص فرمودند: «  کی این هلیکوپتر‌های آقای کارتر را که می‌خواستند به ایران بیایند ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن‌ها ساقط کردند، شن‌ها مأمور خدا بودند، باد مأمور خداست، قوم عاد را باد از بین برد. این باد مأمور خداست، این شن‌ها همه مأمورند.»

در هم کوبیدن ابهت پوشالی آمریکا با موشک های سپاه

اما با وجود این شکست بزرگ، تاکنون هر روز دشمنی آمریکایی ها با نظام اسلامی بیشتر شده و آنها را درمانده تر کرده است. درآخرین اقدام نظامی آمریکایی ها علیه جمهوری اسلامی ایران در 13 دیماه امسال و در اقدامی خباثت بار و بزدلانه که ناشی از عجز و ناتوانی و عدم تحقق نقشه های آمریکا در منطقه بود، سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و یاران جبهه مقاومتش توسط بالگردهای آمریکایی مورد هدف قرار گرفتند. پس از این اقدام احمقانه آمریکایی ها، اما باری دیگر شکوه و جلوه انقلاب در تشییع میلیونی سردار دلها و انتقام خواهی ملت شریف ایران و تمامی آزادی خواهان جهان رخ نشان داد. پس از آن هم  انتقام گیری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و موشک باران پایگاه ضد موشکی عین الاسد، هیبت و ابهت پوشالی آمریکای خبیث را در هم کوبید.

حمله موشکی به عین الاسد ایام ا... است

در ادامه این اتفاقات، مقام معظم رهبری در خطبه های 27 دیماه نماز جمعه تهران، مجموعه ی مباحث خود را ذیل یک بحث قرآنی مطرح کردند و با استناد به آیه ی ۵ سوره ی ابراهیم، واقعه ی حضور ده ها میلیونی مردم ایران در بدرقه ی پیکر حاج قاسم سلیمانی و نیز حمله ی موشکی سپاه به پایگاه آمریکایی را «یوم ا...» دانسته و فرمودند: « یوم‌ا... یعنی چه؟ یعنی آن روزی که دست قدرت خدا را انسان در حوادث مشاهده میکند؛ آن روزی که ده‌ها میلیون در ایران، و صد‌ها هزار در عراق و بعضی کشور‌های دیگر به پاس خونِ فرمانده سپاه قدس به خیابان‌ها آمدند و بزرگ‌ترین بدرقه‌ی جهان را شکل دادند، این یکی از ایّام‌الله است. آنچه اتّفاق افتاد، کار هیچ عاملی جز دست قدرت خدا نمیتوانست باشد. آن روزی هم که موشک‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پایگاه آمریکایی را در هم کوبید، آن روز هم یکی از ایّام‌الله است. ما این دو روز را جزو ایّام‌ا... در همین چند روز گذشته، در همین دو هفته‌ی گذشته، در مقابل چشم خودمان ما ملّت ایران مشاهده کردیم؛ این‌ها روز‌های نقطه‌ی عطف تاریخند، روز‌های تاریخ‌سازند، روز‌های عادّی نیستند اینها. این که یک نیرویی، یک ملّتی، این قدرت را دارد، این توان روحی را دارد که به یک قدرت متکبّر زورگوی عالم این جور سیلی بزند، نشان‌دهنده‌ی دست قدرت الهی است، پس آن روز جزو ایّام‌ا... است؛ روز‌ها تمام میشوند، لکن تأثیرات این روز‌ها در زندگی ملّتها باقی میمانند؛ در روحیه‌ی ملّتها، در منش ملّتها، در مسیر ملّتها، آثاری که این روز‌ها باقی میگذارند آثار ماندگار و بعضاً جاودانه است.»

در واقع پنجم اردیبهشت ماه؛ شکست آمریکا در صحرای طبس به دست شن های بیابان و هجدهم دیماه؛ بمباران موشکی پایگاه نظامی عین الاسد آمریکا در عراق، توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، دو روزی هستند که دست قدرت و اراده خدا در کار بود و شکست حیثیتی سنگینی را برای آمریکای جنایتکار و متجاوز به دنبال داشت.

حالا پس از این شکست های بزرگ دشمن که پیروزی شیرینی برای ملت جمهوری اسلامی ایران به شمار می آید، قرار است تا به همت حوزه هنری خراسان جنوبی، برای پاسداشت این یوم ا... ها و نقاط عطف تاریخ انقلاب جمهوری اسلامی ایران و همچنین افول و شکست آمریکا به عنوان دشمن اصلی انقلاب و نظام، هنرمندانی از جای جای استان و کشور و منطقه، با هنر خود و در قالب یک پویش مردمی، با به تصویر کشیدن شکست های آمریکا، به جنگ دشمن در فضای مجازی بروند.

پویش مردمی " از طبس تا عین الاسد"

مجید کریمیان، رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی در گفتگو با مهرمشرق، از برگزاری پویش مردمی " از طبس تا عین الاسد" خبر می دهد و می گوید: پویش هنرهای دیجیتال با عنوان  " از طبس تا عین الاسد"  پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص توجه به ایام ا... انقلاب اسلامی مخصوصا بحث شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و شلیک موشک های سپاه پاسداران به پایگاه عین الاسد آمریکا و همچنین در خصوص پاسداشت 40 سال پیروزی نیروی حق و معجزه الهی در شکست آمریکا در صحرای طبس،  برگزار می شود.

به گفته او، این پویش که با محوریت حوزه هنری خراسان جنوبی در عرصه فرهنگی هنری استان آغاز به کار کرده است، دو ایستگاه اجرایی و کاری دارد که ایستگاه اول آن چهلمین روز شهادت سردار سلیمانی و ایستگاه دوم آن هم پنجم اردیبهشت ماه در صحرای طبس خواهد بود که این ایستگاه، ایستگاه پایانی و اختتامیه این رویداد هنری خواهد بود.

حضور هنرمندان منطقه و جبهه مقاومت در پویش

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی این پویش را پوبشی استانی می داند که  دارای سه حلقه استانی، ملی و منطقه ای است و بر اساس پیگیری که انجام شده است در این پویش مجموعه ای از هنرمندان استانی، ملی و منطقه ای در این پویش شرکت خواهند کرد. در واقع علاوه بر حضور هنرمندان استانی و ملی، این پویش همچنین میزبان مهمانان هنرمندی از کشورهای عراق، سوریه، لبنان و یمن هم خواهد بود.

کریمیان معتقد است که این پویش که البته تاکنون مقدمات رسانه ای اش انجام شده و هنوز فراخوان آن به صورت رسمی منتشر نشده است، در حقیقت گردهمایی تولید اثر و هنرواره با موضوع شکست و افول آمریکا خواهد بود که دو محور ویژه و مهم پاسداشت چهلمین سالگرد معجزه شکست آمریکا در صحرای طبس و هم پیروزی سپاه اسلام در حمله به عین الاسد را دنبال خواهد کرد.

وی از برگزاری کارگاه های تولید اثر در استان با محوریت اساتید استانی و ملی در ذیل این پویش هم خبر می دهد و می گوید: آثار تولیدی در این پویش عمدتا در زمینه پوستر خواهد بود، اما در رشته های موشن گرافیک، اینفوگرافیک، کاریکاتور و نماهنگ هم با عنوان بخش مهمان در این پویش، آثاری تولید خواهد شد که در بخش پوستر به صورت مسابقه ای و در بخش های دیگر به صورت مهمان برگزار می شود.

تقدیم آثار منتخب به خانواده شهدای مقاومت

به گفته رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی، قرار است آثار منتخب این پویش به خانواده های شهیدان حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس، تقدیم شود. همچنین بخشی از این آثار هم به دلاور مردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که نقش ویژه ای را در عملیات موشک باران پایگاه عین الاسد آمریکا داشتند تقدیم خواهد شد.

کریمیان با اعتقاد بر اینکه یکی از ظرفیت هایی که در زمینه تبلیغات در دست داریم، استفاده از از ابزارهای هنری در تبلیغات به نفع انقلاب اسلامی است، می گوید: بر اساس فرموده مقام معظم رهبری هر جا که هنر وارد شده، آن اثر و موضوع ماندگار شده است، به همین جهت با راه اندازی این پویش تلاش می کنیم  تا در راستای بیانات مقام معظم رهبری در زمینه توجه به ایام ا... و همچنین با استفاده از خلاقیت ها و قابلیت های هنری به تبلیغ موثر مفاهیم انقلاب اسلامی کمک کنیم. در واقع استفاده از ابزار هنری در بالا بردن جذابیت موضوعی باعث افزایش عمق این اتفاقات و موضوعات در بین افکار عمومی ملی و منطقه ای می شود.

وی ادامه می دهد: البته با توجه به فضای عمومی جبهه مقاومت و تظاهرات عظیم و میلیونی مردم عراق بر ضد آمریکا در بغداد که تاکنون در کشورهای عربی چنین تظاهراتی با چنین حجمی بی سابقه بوده است، نشان می دهد که افکار عمومی به ویژه جوانان متوجه و متمایل  این موضوع هستند.

مبارزه پوستری با جنایات آمریکایی

رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی معتقد است که  قبل از اینکه چنین پویشی آغاز شود، خود هنرمندان و جوانان به صورت خودجوش، در فضای به وجود آمده آثار خوبی را تولید کرده اند. این موضوع نشان می دهد که این فضا و جریان به شدت وجود دارد و در واقع ما با راه اندازی این پویش، فضایی را که حاصل از خون شهدای مقاومت بخصوص سردار شهید سلیمانی به وجود آمده است را همراهی می کنیم.

کریمیان تاکید می کند که اتفاقات خوبی در این پویش رقم خواهد خورد که آن مبارزه پوستری در فضای مجازی با دولتمردان غاصب رژیم صهیونیستی و آمریکا است و برخی پوسترها و آثار، اعتراض هنرمندان به وقایع اخیر و فضای کشت و کشتاری است که طی صد سال اخیر در منطقه ایجاد کرده اند.

او پیام این پویش را آغاز دوران پیروزی و به سر رسیدن دوره ضربه خوردن و ضربه پذیر بودن جبهه مقاومت و ادامه شکست های پی در پی جبهه مقابل و قدرت پوشالی آمریکا عنوان می کند.

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/