آخرین اخبار

تاریخ : 20. بهمن 1398 - 8:10   |   کد مطلب: 2694
با حمایت بسیج علمی و پژوهشی؛
اختراع پشتی طبی ارگونومی با اشتغال ۹ نفری
حمایت بسیج از طرح های علمی تا تجاری سازی محصولات

به گزارش مهر مشرق، شركت های دانش بنیان موسسات خصوصی یا تعاونی هستند كه به منظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی برای گسترش اختراعات، نوآوری و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید كالا و خدمات تشکیل شده اند.

سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری در عرصه علمی به دنبال جریان سازی و گفتمان سازی علمی و مطالبه گری تخصصی در راستای فرامین رهبر معظم انقلاب از نخبگان علمی و توسعه علم است.

در همین راستا سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری بسیج خراسان جنوبی نقش اساسی درحمایت از نخبگان علمی استان انجام می دهد. در همین راستا یکی از شرکت های دانش بنیان تحت حمایت بسیج علمی استان با راه اندازی کارگاهی با محصولات ارگونومیک، شروع به ساخت و تجاری سازی محصولات پشتی ارگونومیک، مچ پد ارگونومی و زیرآرنجی ارگونومی کرده است.

«مرتضی عظیمی‌فر» دیروز در نشست خبری افتتاحیه کارگاه تولیدی محصولات ارگونومیک گروه فیت ارگو اظهارداشت: طبق آخرین آمار ، کشور ایران رتبه چهارم علمی و 13زیست فناوری را در سطح جهان به خود اختصاص داده است.

وی با بیان اینکه ۳۵۴ دانشمند ایرانی جزء یک درصد افراد برتر دنیا هستند ،افزود: امروز ایران در زمینه علمی رشد ۱۶ برابری میانگین جهانی را دارد و ۱۰ هزار مقاله برترعلمی در پایگاه علمی دنیا ثبت کرده است.

مسئول سازمان بسيج علمی، پژوهشی و فناوری خراسان جنوبی با بیان اینکه صفر تا صد  موضوعات و مسائل کارگاه به همت مبتکران بسیج  در سازمان بسیج علمی استان انجام شده است،گفت: وقتی ایده ای اتفاق می افتد و اختراع صورت می گیرد حلقه مهم بعدی آن ثبت اختراع است.

وی با اشاره به تجاری سازی محصولات ارگونومی توسط نخبگان علمی استان بیان داشت: با توجه به اهداف و راهبردهای  تعریف شده برای سازمان بسیج علمی و پژوهشی، از جمله ظرفیتها و ساختارهای ایجاد شده می توان به پردیس شرکت دانش بنیان اشاره کرد.

وجود 25شرکت دانش بنیان

عظیمی فر اظهارکرد: در حال حاضر 25 شرکت در پردیس شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان جنوبی فعالیت دارند.

وی گفت: ایجاد فضای امن برای مخترعان، تحقیق و پژوهش و آموزش و بازاریابی درپردیس شرکت های دانش بنیان بسیج استان دنبال می شود.

 وی با اشاره به مرکز رشد و خلاقیت در بسیج علی و پژوهشی استان، افزود: فضای کارگاهی به صورت رایگان در اختیار مخترعین برای تبدیل ایده به محصول  قرار داده می شود که در همین راستا حمایت های مادی در قالب اعطای تسهیلات و وام بلاعوض به این افراد اعطا می شود.

عظیمی فر تصریح کرد: در سازمان بسیج علمی و پردیس شرکت های دانش بنیان بسیج  موضوعات علمی در دو مقوله پیگیری می شود ابتدا موضوعات را نیاز سنجی می کنیم که ایده مطرح شده را بتوان به جامعه وصل کرد و برای حل مسائل جامعه راهکار و ایده بدهیم و بعدی که امروز در دنیا است.

اختراع پشتی طبی ارگونومی

مصطفی وقاری مخترع پشتی طبی ارگونومی نیز در این مراسم اظهارداشت: امروزه کارهای روزمره بسیار سخت و طاقت‌فرسا شده‌اند، بخصوص در کارهای اداری که همواره بایستی به یک حالت روی صندلی نشسته و به انجام امور ارباب رجوع بپردازیم. با در نظر گرفتن این موضوعات داشتن وسیله‌ای برای افزایش گردش خون بسیار گره‌گشا خواهد بود.

این مخترع جوان بیرجندی با بیان اینکه پشتی طبی ارگونومی شرکت فیت ارگو استان خراسان جنوبی دارای مزایای زیادی است، افزود: این دستگاه با دارابودن ویبره باعث تسهیل گردش خون در بدن می‌شود.

وی ادامه داد: نسخه جدید این پشتی طبی دارای ماژول تنظیم ویبره است که می‌توان توسط آن میزان قدرت ماساژور و در نتیجه میزان گردش خون را تنظیم کرد. نسخه قبلی این محصول دارای قابلیت‌های اتصال به برق و شارژر فندکی خودرو بود که در نسخه جدید این دو پورت حذف شده‌اند و به جای آن‌ها این نسخه دارای پاور بانک بوده و قابلیت اتصال شارژر تلفن همراه را دارا است.

وی با بیان اینکه  استفاده از این دستگاه به مدت ده دقیقه در هر ساعت برای بدن کافی بوده و باعث تسکین دردهای مزمن ناشی از خستگی طولانی مدت می‌شود،گفت: این دستگاه باعث ریلکس‌شدن و آرامش ماهیچه‌ها نیز می گردد.

وی با اشاره به اینکه در این شرکت 6نفر به صورت مستقیم و 3نفر به صورت غیر مستقیم مشغول کارهستند، افزود: روزانه 30پشتی ارگونومیک،50موس پد و 50زیر آرنجی در این شرکت برای فروش تولید می شود.

این مخترع جوان بیرجندی عنوان کرد: سفارشاتی از استانهای سیستان و بلوچستان داشته ایم و مکاتباتی نیز با استانها جهت ثبت سفارش انجام داده ایم.

 وقاری ادامه داد: برای راه اندازی این شرکت و ساخت محصولات پشتی ارگونومیک، مچ پد ارگونومی و زیرآرنجی ارگونومی مبلغ 180 میلیون تومان سرمایه گذاری شده است که از این مبلغ 150میلیون تومان توسط سرمایه گذار و 30 میلیون تومان دیگر آن آورده شخصی است.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/