آخرین اخبار

تاریخ : 20. بهمن 1398 - 8:19   |   کد مطلب: 2695
تنور گازی، کولر، پمپ بادی و فروشگاه در لیست افتتاحیه های دولتی
جای خالی افتتاح وعده های بزرگ مسئولین
حضور کارناوالی و رژه خودرویی مسئولان برای افتتاحیه ها

به گزارش مهر مشرق ، دهه فجر انقلاب اسلامی، یادآور روزهای شیرین و حماسه های پر افتخاری است که پیروزی انقلاب اسلامی را رقم زد و تا این پیروزی حاصل نشد، مردم دست از تحقق آرمان ها و حق طلبی شان برنداشتند. پس از پیروزی انقلاب تا کنون هم، همواره این مردم در تمام عرصه ها و صحنه ها پشتیبان انقلاب بوده اند، انقلابی که به برکت خون پاک شهدا، اکنون و پس از 41 سال، از یک نهال به یک درخت تنومند رشد پیدا کرده است.

بر این اساس، اکنون مسئولان بر کرسی هایی تکیه زده اند که مردم برای آن خون های زیادی را هدیه و بها کرده اند و به همین دلیل هم انتظار دارند تا مسئولانی که افسار امور در دست آنها است، از موقعیت ها و مسئولیت های خود به بهترین نحو استفاده کنند تا خدماتی در شأن مردم به آنها ارائه کنند. دهه فجر که متعلق به خود مردم است، فرصت مناسبی است تا مسئولان آنچه را پیگیری و محقق کرده اند برای مردم معرفی و بیان کنند و آنها را در جریان امور قرار دهند اما طی چند سال اخیر شاهد افتتاحیه دست دوم یا در حد افتتاحیه های بسیار کوچک در استان خراسان جنوبی بوده ایم.

افتتاح 1460 پروژه در استان

به گفته میرجعفریان معاون امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی، در دهه فجر امسال یک هزار و ۴۵۹ طرح و پروژه با اعتبار ۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان افتتاح و ۱۵۵ طرح با اعتبار پیش بینی شده یک هزار و ۱۵۸ میلیارد تومان  کلنگ زنی و آغاز می شود که 58 درصد پروژه های قابل افتتاح و کلنگ زنی در مناطق روستایی است و از محل اعتبارات ملی، تسهیلات دولتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تامین اعتبار شده است.

امسال بخش قابل توجهی از پروژه هایی که افتتاح می شود در حوزه گازرسانی به روستاها و اجرای طرح های حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری است که در این خصوص مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، پیگیری های زیادی انجام دادند که نتیجه آن اختصاص اعتبارات قابل توجه و چشمگیری در حوزه آبخیزداری از محل صندوق توسعه ملی بود. در پیگیری و اقدام دیگر نمایندگان هم نام استان در لیست سه استان دارای اولویت برای گازرسانی به روستاها قرار داده شد که به گفته مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی، بر این اساس گازرسانی به روستاها 7 برابر متوسط سنوات گذشته و گازرسانی به واحد‌های صنعتی معادل 11 برابر متوسط سنوات گذشته (11 سال اخیر) بوده است بطوری که در دهه فجر امسال 388 پروژه گازرسانی روستایی و صنعتی بهره برداری و 144 پروژه گازرسانی هم کلنگ زنی شد.

افتتاح طرح با حضور وزیر ارتباطات

اما پروژه های دیگری هم در شهرستان های استان افتتاح شد که یک مجموعه از این پروژه ها با حضور آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و  فناوری اطلاعات در سفر به استان مورد بهره برداری قرار گرفت. در این زمینه 469 پروژه با اعتبار 494 میلیارد ریال و  5 طرح توسعه ارتباطی شامل طرح شبکه پهن باند و تلفن همراه برای ارتقای ۱۲ سایت تلفن همراه به فناوری‌های نسل سوم و چهارم و راه‌اندازی سه سایت تلفن همراه جدید، طرح توسعه شبکه فیبرنوری روستایی شامل اجرای ۷۹ کیلومتر فیبرنوری در مناطق روستایی و افزایش پوشش تلفن همراه در ۳۸ روستای استان، پروژه بهینه سازی شبکه مخابراتی شهرستان خوسف، با اعتبار 690 میلیارد ریال افتتاح شد.

تاخیر در کلنگ زنی

در بیرجند هم کتابخانه عمومی الهیه در شمال شهر و هنرستان ۱۵ کلاسه کار و دانش هدایت ا... موسوی مورد بهره برداری قرار گرفت و احداث یادمان شهدای گمنام در بوستان پروفسور کاظم معتمد نژاد و بیمارستان محلی مهرشهر که قرار بود در هفته دولت آغاز به ساخت شود، اکنون با تاخیر کلنگ زنی شد.

پروژه های آبکی؛ از افتتاح فروشگاه اتکا تا تنور گازی

در لیست پروژه های افتتاحیه ای دهه فجر، از یک هزار و 460 پروژه، تنها تعداد اندکی از طرح ها، جزو پروژه های درخور و بزرگ بود و بیشتر پروژه ها کوچک تعریف شده بود. در واقع مسئولان استان طوری بحث پروژه ها را بسته و آماده کرده بودند که تعداد و حجم پروژه ها را برند کرده است، در حالی که برخی از آنها کاملا مربوط به بخش خصوصی است و تنها حمایت دولت، ارائه تسهیلات بوده است که در این خصوص می توان به افتتاح برخی از پروژه ها مثل طرح پرورش شتر، پرواربندی دام سبک، پرورش مرغ تخم گذار، کارگاه حوله بافی و ... اشاره کرد. برخی از مسئولان جان بر کف و البته با ذوق و خوش مزاح هم از افتتاح طرح های مهم و سنگینی مثل افتتاح فروشگاه اتکا، افتتاح کارگاه خیاطی جواد الائمه (ع) در شهرک کوی المهدی، سه تنور و فر گازی در گزخت و ... خبر دادند.

بسیاری از پروژه های افتتاحی که تقریبا در تمامی شهرستان ها تکرار شده است مربوط به حوزه های روستایی و جزو ریز پروژه ها است که در این خصوص می توان به پروژه های کوچکی از نوع احداث بند خاکی و هلالی ابگیر، روشنایی ورودی در برخی از روستاها مثل غنی آباد بشرویه یا بهره برداری از طرح زیرسازی و آسفالت معابر این روستا، افتتاح طرح روکش آسفالت راه ارسک به دیهوک، احداث استخرها و رختشورخانه در روستای دهسلم، افتتاح اصلاح و بازسازی شبکه آب شرب دهستان شاهرخت، افتتاح پروژه بهره برداری از توسعه برق روستای بارنجگان، اجرای سنگ فرش معابر روستای خوگ قاین، افتتاح آیلند بلوار پیروزی شهر حاجی آباد، افتتاح سیستم روشنایی تاج و تعویض عملگرهای برقی سد حاجی آباد، پروژه روشنایی بلوار سفیر امید شهر سه قلعه، افتتاح آسفالت خیابان دکتر حسابی سرایان، پروژه احیا، مرمت، لایروبی و خط انتقال قنات روستای بسطاق، افتتاح و راه اندازی پمپ بادی آبکش منطقه عشایری چاه پنیری ، اصلاح و بهسازی آسفالت معابر آرین شهر، کلنگ زنی نماز خانه در مدرسه شهید بهشتی سرایان و ... اشاره کرد.

تحول نامحسوس!

اجرای همه این پروژه ها نیاز مردم و وظیفه مسئولین بوده و انجام آن برای توسعه شهرها و روستاها ضروری است و قطعا کمبود بسیاری از این طرح ها احساس نیاز شده است. اما نکته ای که وجود دارد، لزوم اولویت بندی در طرح ها هم هست، از طرف دیگر متاسفانه مسئولان به جای ایجاد تحول اساسی و محسوس فقط به دنبال ایجاد آمار و تبلیغات فراگیر هستند و در این خصوص افتتاح یک فروشگاه یا تنور و یا هم یک سنگ فرش را به عنوان یک پروژه و خدمت به مردم معرفی و بیان می کنند، در حالی که هر کدام از این موارد در کنار یک طرح بزرگ تولیدی و صنعتی، هر دو به عنوان یک پروژه، معرفی می شوند، اما این کجا و آن کجا!

جای خالی پروژه های بزرگ

دهه فجر امسال هم رو به پایان است، اما ای کاش طرح ها و پروژه های بزرگ استان هم سهمی از یک هزار و 459 پروژه افتتاحی در دهه فجر می داشتند. کاش می توانستیم امسال به جای سنگ فرش معابر یا اینترنت 4G ، دوبانده سازی کامل جاده بیرجند- قاین را جشن می گرفتیم تا شاید مردم کمتر شاهد مرگ ناگوار و جانسوز عزیزانشان در این جاده باشند. کاش صنعت و تولید استان هم در سالی که گذشت پر رونق تر می شد. گنجینه های معدنی نهبندان، کارخانه طلاسازی سربیشه، شمش منیزیم فردوس، قند قهستان، کارخانه های پنبه پاک کنی بشرویه، ... و بخصوص فولاد قاین که وزیر صمت در سفر شهریورماه امسالش از افتتاح و بهره برداری آن در دهه فجر خبر داده بود، همه و همه در انتظار گشایش و تعیین تکلیف هستند و ای کاش برای این طرح ها هم اقدامی می شد.

تناقض حافظه گوگل و مسئولان

پروژه انتقال آب به استان که بر اساس وعده ها قرار بود در همین ایام کلنگ زنی شود، جاده نهبندان- شهداد که از اردیبهشت ماه مسدود است، قفل آویز بودن بازارچه های مرزی و ... همه جزو طرح هایی است که مردم برای رفع مشکلات و تحقق توسعه بر اساس آن، انتظار بیشتری دارند. پروژه ها و مشکلات بزرگ و مطرحی که تکرارش؛ حافظه گوگل را پر کرده است، اما امروز در لیست بلند بالای طرح های قابل افتتاح مسئولان، هیچ رد و نام و نشانی از آنها پیدا نیست. مسئولان هم که این روزها بازار روبان بریدنشان داغ است، گویا اصلا چنین طرح ها و پروژه هایی را نمی شناسند و آنها را به فراموشی مطلق سپرده اند که کلامی در باب آن سخن نمی گویند. متاسفانه مردم استان حالا باید به جای پروژه های بزرگ و موثر، با صدها آه و افسوس؛ افتتاح پروژه های آبکی مسئولان را نظاره گر باشند.

حضور کارناوالی مدیران برای افتتاحیه ها

موضوع دیگری که توجه به آن خالی از لطف نیست، حضور کارناوالی مسئولان برای افتتاح طرح ها و پروژه ها است. بطوری که برای افتتاح یک بند خاکی یا سنگ فرش یک روستا، مسئولان متعددی سوار بر خودروهای دولتی مسیر مرکز استان تا روستاهای مرزی را می تازند تا این طرح ها به برکت حضورشان، مورد افتتاح قرار بگیرد. در حالی که اولا قرار است این طرح ها برای مردم به بهره برداری برسد نه مسئولان؛ پس بهتر است به جای حضور دهها نفر از مسئولان، به حضور همان مردم روستایی و بومی منطقه اکتفا کرد. دوما هم اینکه حضور یا عدم حضور برخی از مسئولان در این افتتاحیه ها هیچ نتیجه و تاثیری جز اسراف و مایه گذاشتن از بیت المال نخواهد داشت و بهتر است این مدیران کمی مسئولیت پذیرتر باشند و به جای تلف کردن وقتشان، در اداره مانده و پاسخگوی ارباب رجوعی باشند که مدت هاست در امتظار ملاقات است.

صرف نظر از اقدامات نمایشی، ای کاش آقای استانداری که از تخلف رانندگان خودروهای دستگاه های دولتی در بازدید از گلخانه محمدیه، چشم پوشی نکرد و برای ثبت پلاک و جریمه آنها دستور داد، حالا رژه خودرویی مسئولان دولتی در جاده ها و روستاهای مختلف هم، او را می گزید و نسبت به این رسم ناشایست نیز تذکر می داد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/