آخرین اخبار

تاریخ : 20. بهمن 1398 - 8:40   |   کد مطلب: 2700
800هزار تومان بهای خسارت به تولید کننده و بیکاری 20 نفر کارگر

به گزارش مهرمشرق، در دهه مبارک دهه فجر هستیم، دهه ای که مسئولان تمام کارهای کرده و بعضا نکرده شان را برای تحقق خدمت رسانی ها به مردم بیان می کنند. تاکنون طی این دهه، پروژه های ریز و درشت متعددی در سطح استان به بهره برداری رسیده و برخی از روبان ها هم در انتظار قیچی شدن هستند.

دیروز هم در بیرجند احیاء مجدد دو واحد تولیدی که قبلا به دلیل مشکلات به تعطیلی کشیده شده بود، افتتاح و گامی در جهت رونق تولید و صنعت برداشته شد. اما در حالی که در سال رونق تولید، فریاد حمایت از تولید و تولیدکننده مسئولان، گوش فلک را کر کرده است، در دهه ای که مختص مردم و زمانی برای بیان دستاوردها و به ثمر نشستن طرح های متعدد آن هم با تلاش و پیگیری های زیاد بوده است، شاهد یک برخورد و اقدام غیر حرفه ای از سمت مسئولان بودیم.

در حالی که در همه جای استان طرح های تازه ای افتتاح و راه اندازی می شد، اما روز چهارشنبه 16 بهمن ماه، با یک اقدام نابخردانه، تولید در یکی از واحدهای فعال بیرجند متوقف شد. در این اقدام، برق یک کارخانه تولید مواد غذایی با بیش از 20 کارگر مشغول به کار، به دلیل عدم پرداخت بدهی، توسط مامور برق، قطع و دستگاه های در حال کار خاموش شد.

این در حالی بود که گفته می شود مدیرعامل این کارخانه مواد غذایی در بیرجند حضور نداشته و طی تماسی خواسته است تا این موضوع مشمول مهلت شود تا از سفر برگشته و در روز شنبه برای پرداخت بدهی اقدام کند.

البته نکته حائز اهمیت این است که با مراجعه مسئولان کارخانه به شرکت برق، بدهی 800 هزار تومانی این کارخانه برای دو دوره وجود داشت، اما هیچ قبض کاغذی یا پیامکی برای پرداخت این مبلغ برای کارخانه صادر نشده بود و مسئولان آن کاملا از وجود این بدهی بی خبر بودند. همچنین در همان روز شنبه که مدیرعامل کارخانه از سفر برگشته این موضوع را پیگیری و نسبت به پرداخت بدهی اقدام کرده و در مقابل، برق کارخانه وصل شده است.

اما حالا از محضر جناب آقای استاندار این سوال مطرح است که در اوضاع اقتصادی نابسامان که واحدهای تولیدی خودشان با هزار گیر و گرفتاری و مشکل مواجه هستند، چرا باید در یک اقدام عجولانه، نسبت به قطع برق یک واحد تولیدی فعال اقدام شود؟ آن هم در صورتی که هیچ قبضی برای این بدهی صادر نشده و متولیان کارخانه کاملا در بی خبری بودند؟ چرا برای مهلت خواهی دو سه روزه برای پرداخت چنین قبضی که قطعا مبلغ آن برای یک واحد تولیدی ناچیز است، تعامل و همکاری صورت نمی گیرد؟

آقای استاندار؛ مگر شما دستور ندادید که قطع هر کدام از انشعابات خدماتی باید ابتدا به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اطلاع داده شود و در صورت تایید نسبت به قطع خدمات اقدام شود؟ پس چرا شاهد چنین رفتارهای نسنجیده و غیر معقولی آن هم در دهه مبارک فجر که وقت؛ وقت خدمت رسانی و تکریم مردم و دلسوزان توسعه و پیشرفت است، باشیم؟ چرا باید در حالی که پروژه های متعددی در حال افتتاح است که تا جان گرفتن و پیشرفت آنها مدت ها زمان لازم است، باید به بهانه های واهی و ناچیز، از فعالیت یک پروژه جان دار و در مسیر توسعه جلوگیری شود؟

آیا با وجود این سیاست ها، واحدهای تولیدی که دیروز احیاء مجددشان جشن گرفته شد و به عرصه تولید بازگشت، امیدی به فعالیت و پیشرفت در چنین فضایی خواهند داشت؟

تا کی باید هم و غم تولیدکنندگان و سرمایه گذاران، علاوه بر مشکلات اقتصادی، چنین بی تدبیری ها و سنگ اندازی هایی از سوی مسئولان ناکارآمد باشد؟ لااقل اگر سیستم اجرایی شما قصد ضربه و شکستن تن رنجور تولید را دارد، کاش اینقدر کج سلیقگی نبود و حداقل در دهه فجر که فرصت همدلی برای تحقق آرمان های نظام و انقلاب و توسعه کشور و مناطق است، از این گونه سنگ اندازی ها دست بر می داشت.

با توجه به اینکه واحدهای تولیدی عمدتا به دلیل تحریم دشمنان، در اوضاع نامناسبی به سر می برند، اما در خصوص چنین اقدامات نابجایی آن هم در دهه فجر که به نوعی دهه استکبارستیزی هم است، حقیقتا این مسئولان روی استکبار را سفید کرده اند و دیگر لازم نیست برای وجود این مشکلات، در جستجوی دست های پیدا و پنهان استکبار باشیم، چرا که دست تخریبگر این مدیران کاملا آشکار و نمایان است.

در چنین موارد پر واضحی است که فاصله نجومی ادعا و عمل مسئولان بر همه نمایان می شود، در حالی که اگر این مدیران واقعا قصدشان خدمت نیست بهتر است دیگر؛ بار این مسئولیت ها را به دوش نکشند و یا هم اگر همچنان پابند به صندلی هایشان هستند، ضروری است که در روش ها و تصمیمات خود عمیقا بازنگری کنند، چرا که اگر وضعیت به همین منوال ادامه داشته باشد، توسعه استان هیچ گاه به گرد استان های دیگر هم نخواهد رسید و دلیل اصلی این عقب ماندگی ها هم خود دستگاه های اجرایی و تصمیم گیر خواهند بود.

حالا که خوشبختانه با پرداخت سریع بدهی توسط متولیان کارخانه، چرخ این کارخانه مجدد به چرخه افتاد، اما انتظار بخش تولید و سرمایه گذاری از شما این است که با واکنش درست و به موقع، از این گونه تصمیماتی که ناشی از بی تدبیری و کج سلیقگی است، جلوگیری کرده و شرایط را برای ادامه مسیر  تولید و سرمایه گذاری، امن و پایدار کنید.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/