آخرین اخبار

تاریخ : 28. بهمن 1398 - 8:51   |   کد مطلب: 2734
تشکل‌های دانشجویی خراسان جنوبی خواستار شفافیت مالی نامزدها/
عدم آمادگی کاندیدای مستقل برای مناظره
طرح شفافیت اموال و آراء نمایندگان باید تصویب شود

به گزارش مهرمشرق، طی دو سه روز اخیر و همزمان با تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، شاهد موضوعات و موارد متفاوتی بودیم که تب و تاب انتخابات را بیشتر کرد. در این خصوص می توان به درخواست شفافیت اموال و آراء کاندیداها توسط نهادهای دانشجویی و همچنین سرباز زدن برخی از کاندیداها نسبت به پاسخگویی به سوالات مردمی و یا شرکت در مناظره اشاره کرد. همچنین طی روزهای باقی مانده از مدت تبلیغات هم حتما مناظرات دیگری انجام خواهد شد تا بتواند مردم را برای یک انتخاب اصلح و احسن آماده کند.

 

شفافیت آراء؛ طرحی برای نظارت مردم بر نمایندگان

«رحیمی» دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی، در خصوص ارائه طرح شفافیت اموال و آراء کاندیداها و نمایندگان مجلس، در گفتگو با مهرمشرق، می گوید: هدف ما از اجرای این طرح که دارای دو بعد شفافیت اموال و شفافیت آراء است این است که گفتمان شفافیت را بین مردم، دانشجویان و اقشار مختلف جا بیندازیم. در واقع شفافیت دارایی سبب می شود تا کاندیدایی که قرار است مردم به او رأی دهند کاملا زیر نظر مردم باشد و جلوی تطمیع او گرفته شود. بر این اساس اگر در مجلس نماینده ای بخواهد رشوه، خانه یا ماشینی بگیرد، صدای آن بلند می شود و جلوی تطمیع و همچنین رأی هایی را که نه به نفع مردم، بلکه به نفع قشر خاصی است، گرفته می شود.

 وی می افزاید: اگر موضوع شفافیت آراء نمایندگان محقق شود، حدود 70 درصد از مشکلات مجلس حل می شود، چراکه با شفافیت آراء هر نماینده ای، مردم در جریان تمام عملکرد و آراء مثبت و منفی او خواهند بود و اگر این آراء به ضررشان باشد، نماینده را مورد بازخواست قرار خواهند داد.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی، بیان می کند: از دوره هفتم به بعد، مشکلات مجلس شورای اسلامی بیشتر شد، چراکه تا قبل از این دوره نمایندگان باید برای اعلام نظر مثبت یا منفی خود قیام می کردند و به این صورت افراد موافق و مخالف کاملا مشخص بودند. اما از مجلس هفتم به بعد، که رأی به صورت کلیدی شده است، دیگر مثبت یا منفی بودن رأی هر نماینده ای مشخص نمی‌شود. در حالی که با شفافیت در این زمینه، می توان در صورت اهمال کاری یا حرکت در مسیری برخلاف منافع مردم، شخص نماینده را مورد بازخواست قرار داد.

 

مناظره فرصتی برای شناخت دقیق نامزدها است

رحیمی با اشاره به برنامه ریزی برای برگزاری برنامه های مناظره ای در دانشگاه ها هم اظهارمی کند: این مناظرات به صورت پرسش و پاسخ است که هدف از این طرح هم جهت دادن به صحبت های کاندیداها است. در واقع فضا به گونه ای نباشد که کاندیداها حرفهایی را بزنند و در پایان هم هیچ خروجی نداشته باشد، بلکه باید با برگزاری مناظره، فضا طوری باشد که در پایان آن مردم بتوانند برای انتخاب خود و اینکه آیا این کاندیدا، می تواند کاندیدای اصلح و مورد انتخابشان باشد یا خیر، تصمیم بگیرند.

وی تاکید می کند: این پرسش و پاسخ ها حول ده محور و مسئله اساسی استان و کشور آماده شده و باید کاندیداها نظرشان را نسبت به این پرسش ها و مسائل واضح بیان کنند تا مردم بر اساس عقاید آنها بتوانند درست تصمیم گیری کنند.

 

عدم اعلام آمادگی مجیدی برای مناظره پس از دو بار تماس

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی، تصریح می کند: برای اطلاع رسانی درست و آمادگی کامل کاندیداها در جلسات پرسش و پاسخ و همچنین عدم وجود بهانه برای شرکت نکردن، از روز سه شنبه هفته قبل، با تک تک کاندیداها تماس گرفته و از آنها دعوت کرده ایم. طی این تماس ها به جز 3-4 نفر از کاندیداها، همه برای حضور در این جلسات اعلام آمادگی کرده اند.

رحیمی ادامه می دهد: البته در این خصوص با « محمدرضا مجیدی» هم دو بار تماس گرفته شده که گفته است حضور یا عدم حضورش را اعلام خواهد کرد، اما تاکنون هیچ خبری در خصوص حضور این کاندیدا در جلسه مناظره دریافت نکرده ایم. یک بار دیگر و البته برای آخرین بار، تماس دیگری با این کاندیدا خواهیم گرفت تا ببینیم نظرشان چه خواهد بود.

نامزدی که در مناظره شرکت نکند، حرفی برای گفتن ندارد

وی تاکید می کند: اگر کاندیدایی اعلام کند که برای حضور در جلسه مناظره، نظرش عوض شده و قصد شرکت ندارد، طبیعتا برداشت می شود که این کاندیدا حرفی برای گفتن ندارد که نمی خواهد حضور پیدا کند.

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی خراسان جنوبی، می گوید: تاکنون 18 نفر از کاندیداها و بخصوص کاندیداهای مطرح، برای حضور در این مناظرات اعلام آمادگی کرده اند، اما برای برقراری عدالت و جلوگیری از تضییع حق کاندیداهایی که قصد شرکت در مناظره را ندارند، برای آنها مصاحبه حضوری در استودیو انجام و پس از ضبط، رسانه ای خواهد شد. چراکه هدف ما این است که مردم با سوالات و جواب های کاندیداها آشنا شوند و بهترین انتخاب را داشته باشند.

رحیمی ادامه می دهد: برای برگزاری مناظرات، تاکنون با دانشگاه فرهنگیان، صنعتی و بیرجند هماهنگی شده است، اما با دانشگاه آزاد هم که تاکنون مخالفت کرده است، در حال رایزنی هستیم.  بر این اساس احتمالا 3-4 جلسه مناظره در دانشگاه ها برگزار خواهیم کرد.

نامزدی که اکنون پاسخگوی مردم نباشد در مجلس هم پاسخگو نخواهد بود

وی در خصوص فرار برخی از کاندیداها از پاسخگویی به مردم یا عدم حضور آنها در مناظرات هم، تاکید می کند: کاندیدایی که از الان خودش را پاسخگوی مردم نداند، اگر به مجلس راه پیدا کند، باز هم پاسخگوی مردم نخواهد بود و حتی ممکن است جواب سلام مردم را هم ندهد، بنا بر این مردم بر اساس همین رفتارهای کاندیداها هم می توانند نسبت به اصلح بودن آنها شناخت پیدا کنند.

 

تلاش برخی کاندیداها برای چسباندن خود به شخصیت شهید سلیمانی

وی در خصوص استفاده ابزاری برخی از کاندیداها از مقام والای شهید سلیمانی و مقایسه رفتار خود با این شهید بزرگوار هم، تاکید می‌کند: قبلا هم پیش بینی کرده بودیم که ممکن است برخی کاندیداها خودشان را به شهید سلیمانی بچسبانند و نزدیک کنند که البته این یک موضوع طبیعی در عرصه سیاست است، اما آنچه که اهمیت دارد بینش مردم است که در مواجهه با این موارد چگونه برخورد کنند.

 

شفافیت آراء در مجلس ضروری است

«الهامی» دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی هم در گفتگو با مهرمشرق، اظهارمی‌کند: در شرایط کنونی برای بهبود و رفع مشکلات کشور، ایجاد برخی زیربناها و پیش قانون ها لازم است تا بر اساس آن بتوان قوانین مناسب دیگری را تصویب کرد که در این خصوص یکی از اصلی ترین زیربناها، قانون شفافیت است، چه شفافیت آراء و چه شفافیت اموال کاندیداها.

 

وی تاکید می‌کند: موضوعی که اکنون در مجلس وجود دارد، موضوع تعارض منافع با جریان یا شغل است، یعنی ممکن است نمایندگان نسبت به برخی از طرح هایی که راجع به آن رأی می‌دهند، منافعی داشته باشند. مثلا نماینده ای که پزشک و عضو کمیسیون بهداشت است، به طرح هایی که ممکن است به ضرر پزشکان باشد رأی نمی‌دهد و منافع خود را بر منافع مردمی مقدم می‌دارد.

 

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی، می افزاید: اگر جریان شفافیت اموال یا آراء تصویب و عملی شود، می توانیم بفهمیم که نماینده ای که به او رأی داده ایم و او را به عنوان نماینده و وکیل خود به مجلس فرستاده ایم، آیا در مجلس حضور دارد یا خیر و اینکه نسبت به فلان موضوع یا طرح چه نظر و چه رأیی دارد؟

الهامی ادامه می دهد: در حالی که باید مردم از رویکرد و عملکرد نماینده شان در مجلس با خبر باشند، اما الان اصلا نمی دانند که نماینده شان در مجلس چکار می کند. متاسفانه اکنون مردم نمی دانند که مثلا در موضوع برجام یا « اف ای تی اف»، کدام نماینده موافق یا مخالف بود، شاید نماینده ای که در ظاهر انقلابی است، اما ریاکار باشد و برخلاف ظاهر و سخنانش عمل کرده و رأیی بر خلاف منافع مردم بدهد.

 

مجلس شفاف و شیشه ای زیربنای اصلی بهبود شرایط

وی با اشاره به طرح شفافیت اموال هم  با اشاره به اینکه یک نماینده مرفه و پولدار شاید آنچنان که باید نتواند حال محرومان را درک کند، می گوید: طرح شفافیت طرح بسیار مهمی است که با توجه به شرایط کنونی کشور، تصویب آن لازم و ضروری است و اگر به نتیجه برسد، قطعا راهکارهایی برای حل و برون رفت از مشکلات وجود دارد. اما متاسفانه مشکل این است که نمایندگان ما یا این طرح را به مجلس نمی برند و یا اگر هم می برند به آن رأی نمی دهند تا نسبت به رأیی که در مجلس می دهند مسئولیتی نداشته و مردم هم از رأی آنها بی خبر باشند. این در حالی است که یکی از اصلی ترین زیربناهای بهبود این شرایط، شفاف و شیشه ای بودن مجلس است و اگر رأی ها شفاف باشد، نمایندگان بیشتر فکر و بهتر تصمیم گیری خواهند کرد.

ترس برخی از کاندیداها برای مناظره و حضور بدون روتوش

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی، با اشاره به موضوع برگزاری مناظرات هم، معتقد است که مناظره تقابل افکار، دانش ها، علم ها و بهترین روش برای اینکه بفهمیم در ذهن کاندیداها چه می گذرد. در واقع مناظره بهترین روش برای این است که کاندیدا را در مقابل تفکر مقابل یا رقیبش قرار دهیم و به عیار واقعی افراد پی ببریم.

الهامی تاکید می کند: در حالی که تاثیر مناظرات روی مخاطب بسیار بالا بوده و کاندیداها را تحت شرایط واقعی و بدون روتوش، ویرایش و دستکاری در مقابل رقیب و مردم قرار می دهد، اما برخی از کاندیداها از آن استقبال و برخی هم از حضور در این جلسات ترس و هراس دارند.

حق کشی نامزدها با عدم حضور در مناظرات

وی می افزاید: ترس و خودداری برخی از کاندیداها از مناظره در حالی است که شرکت در این جلسات و روشن شدن موضوعات مختلف، حق مردمی است که می خواهند رأی دهند. برای اینکه مردم بفهمند که کاندیدای مورد نظرشان کیست و در چه تفکر و دنیایی سیر می کند، بهترین امکان برای دستیابی به این اطلاعات، همین مناظرات است.

وی تاکید می کند: مناظره و فهمیدن افکار، اهداف و برنامه ها و رویکردهای کاندیداها حق مردم است، اما نماینده ای که به دلیل ترس از مناظره، مردم را از حق طبیعی آنها برای شناخت واقعی خود محروم و حقشان را پایمال می کند، قطعا نمی تواند در مجلس از احقاق حق مردم حرف بزند.

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/