آخرین اخبار

تاریخ : 29. بهمن 1398 - 8:16   |   کد مطلب: 2741
اهمیت مشارکت در انتخابات دوم اسفند مجلس
حضوری که سرنوشت را رقم می زند
حضورسرنوشت ساز

به گزارش خبرنگارمهرمشرق، شمارش معکوس برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آغاز شده، انتخاباتی با داوطلبانی از طیف‌های مختلف که اهمیت مشارکت گسترده در آن بیش از ادوار گذشته است.

در باب اهمیت مشارکت در انتخابات، مقام معظم رهبری در بیاناتی انتخابات را برای کشور و ملت، فرصتی بسیار بزرگ و برای دشمنان تهدید خواندند و افزودند: «برگزاری پرشور انتخابات و حضور همگانی مردم در پای صندوق‌های رأی، تضمین کننده امنیت کشور خواهد بود زیرا دشمنان از پشتوانه مردمی نظام بیش از امکانات تسلیحاتی آن هراس دارند».

همچنین رهبر انقلاب اسلامی با دعوت همگانی از مردم برای شرکت در انتخابات گفتند: «ممکن است کسی از بنده خوشش نیاید اما اگر ایران را دوست دارد، باید پای صندوق رأی بیاید، بنابراین هرکس به ایران علاقه‌مند است و امنیت کشور، حل شدن مشکلات و گردش صحیح نخبگانی را دوست دارد، در انتخابات شرکت کند».

همان طورکه رهبر معظم انقلاب در پیام شهادت سردارسلیمانی اعلام کردند ما پاسخ سخت و محکمی به آمریکا خواهیم داد؛ حضور در انتخابات  نیز همین سیلی محکم است.

 انتخابات عرصه مشارکت مردم و نمايانگر قدرت مردمی و پشتوانه ملی نظام است و به هر ميزان مشارکت بيشتری در انتخابات شکل بگيرد و حضور گسترده تری را در اين عرصه از سوی مردم شاهد باشيم، نظام از پشتوانه مستحکم تری برخوردار خواهد بود و در ادامه مسيرخويش با صلابت و قدرت بيشتری حرکت خواهد کرد.

اهميت و جايگاه ويژه انتخابات موجب شده که دشمنان نظام اسلامی، تمامی تلاش خويش را به‌کار بگيرند تا مردم را نسبت به شرکت درانتخابات دلسرد و مأيوس کنند اما مردم همیشه نقشه های دشمنان نقش برآب کرده اند.

ما در نظام جمهوری اسلامی ایران به آن باور داریم وجود مجلس با اقتدار، مشروع و مقبول و کارآمد است. مجلس عصاره و خانه ملت، مرکز آرای مردم و اراده مردم ، مظهر حکومت مردمی(مردم سالاری دینی) و اداره‌کننده حقیقی کشور است.

مجلس شورای اسلامی جایگاه و مسیر حرکت دولت و ملت را مشخص می‌کند و نیز مظهر خواسته‌های مردم در زمینه سیاست‌های گوناگون چه داخلی و چه خارجی است. مجلس، امید و معتمد مردم و پشتیبان دولت است. مجلس راهگشای کارهای اساسی برای مسئولان نظام و کارگزاران کشور است.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی بهترین مرجع و جایگاه آگاهی یافتن از مشکلات و مطالبات مردم برای رئیس‌جمهور و اعضای دولت هستند. ارائه نقطه نظرها مردم به مسئولان را توسط نمایندگان مجلس و انتقال واقعیت‌ها در چارچوب ایفای وظایف نمایندگان است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توانند فارغ از جناح‌بندیهای سیاسی، یار و یاور دولت در خدمت به کشور باشد که با برگزاری جلسات و نتایج و دستاوردهای حاصل از آن برای کشور و ملت با اهمیت و مثبت ارزیابی کرد.

حال انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این شرایط اقتصادی وکنونی درحالی خیلی با اهمیت است که مردم به این باور برسند نماینده مجلس تاثیرگذارترین فرد برای گرفتن احقاق حقوق آنها است و می تواند در کاهش خیلی از مشکلات اقتصادی موثرباشد.

درنظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل ششم قانون اساسی "امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود، از راه انتخابات، انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر اینها، یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون تعیین می گردد".

با توجه به این اصل، در جمهوری اسلامی ایران، اداره حکومت و قانونگذاری در چار چوب اصول قانون اساسی با اداره و نظر ملت تعیین می گردد و برگزاری انتخابات در حقیقت تبلور اراده و خواست مردم است.

انتخابات گزینش بهترین‌هاست

بر اساس ضوابط مشخص شده در قانون اساسی مردم با حضور خود در صحنه انتخابات، نمایندگان مجلس انتخاب می کنند و به این ترتیب حق و سهم خود را در اداره کشور به یک فرد که او را از هر جهت مناسب و همسو با خواسته های خود تشخیص دادند، تفویض می کنند.

انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ضوابط مندرج در قانون به عهده مردم است.فلسفه و بنای وجود مجلس شورای اسلامی تحقق عینی آیه «و امرهم شورا بینهم» می باشد که مقرر می دارد « مومنین امور خود را با مشورت یکدیگر حل کنند» در این انتخابات نیز مردم حق خود در مشورت امور با یکدیگر و سهم خود در تصمیم گیری و تعیین خط مشی اداره کشور را به نمایندگان خود تفویض می‌کنند.

مجلس شورای اسلامی بر پایه قانون اساسی عامل مهم استقلال و رشد و آزادی مردم است که با تصویب قوانین و داشتن اهرم حق تذکر و استیضاح دولت، می تواند جلو هرگونه سوء استفاده و خودکامگی دولتمردان را بگیرد و احتمال ایجاد استبداد را از بین ببرد.

به طورکلی کلمه انتخابات گزینش اصلح فرد یا افرادی از جامعه از طرف مردم تلقی می‌شود.

بدیهی است که انتخابات باید صحنه حضور افراد با سلایق سیاسی متفاوت باشد و این تفاوت ها شور انتخابات را بیشتر می کند و حضور را پررنگ تر خواهد کرد. رأی دهندگان باید با اطلاع از وضعیت جامعه و کسانی که می توانند جامعه اسلامی ما را به سوی تعالی هدایت کنند، انتخاب اصلح خود را به انجام برسانند.

بنابراین مجلس انقلابی هیچ گاه شکل نمی‌گیرد مگر در چارچوب قوانین و معیارهای تعیین‌شده و با مشارکت گسترده، فعال و یا انگیزه مردم آگاه و هوشیار این سرزمین که همواره در طول تاریخ انقلاب این هوشیاری خود را به اثبات رسانده‌اند و واقف‌اند که دفع هر گزند و تهدید و رسیدن به قله‌های پیشرفت، رفاه و سربلندی، مستلزم حضور فعال و آگاهانه آن‌ها در تعیین سرنوشت خویش خواهد بود و مطمئن هستیم مردم استان خراسان جنوبی همانند دیگر نقاط ایران در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حضوری پرشور و مثال زدنی خواهند داشت وبار دیگر نماینده متدین،  انقلابی، بصیر، موردتایید مردم،  اصول گرا و ارزشی راهی این دوره از مجلس خواهند کرد.

انتهای پیام/ 5

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/