آخرین اخبار

تاریخ : 29. بهمن 1398 - 8:34   |   کد مطلب: 2744
مناظره؛ مطالبه عمومی
رابطه فرماندار بیرجند با مجیدی!
نامه وزارت علوم با اقدام فرمانداری مغایرت دارد

به گزارش مهرمشرق؛ انتخابات‌ها، به عنوان یکی از مهم‌ترین صحنه‌های سیاسی دارای نمود است که مردم با حضور و مشارکت درآن، به صورت مستقیم در آینده سیاسی کشور دخالت دارند. با آغاز این ماراتن و همچنین بنا به شرایط موجود جامعه، چهره‌های زیادی اعم از چهره های شناخته شده و ناشناس، برای پیگیری و حل مشکلات مردم، حضور در این عرصه را بر خود تکلیف می دانند و با ارائه برنامه ها و اهدافشان، خود را در معرض رأی مردم قرار می‌دهند.

اما حضور این افراد در عرصه انتخابات، در حالی است که مردم بسیاری از چهره آن را نمی‌شناسند و یا اگر شناختی هم دارند، معمولا این شناخت عمیق نیست. به همین دلیل کاندیداهای انتخاباتی تلاش می‌کنند تا ظرف مدت تعیین شده تبلیغات، خودشان و همچنین برنامه‌ها و افق تعیین شده برای دوران نمایندگی را به مردم معرفی و بشناسانند. اما آنچه که مطرح است، این است که بنرها، پوسترها و تیزرهای تبلیغاتی که معمولا از قبل تهیه می شود، بیشتر حالت شعاری داشته و آن هم با کمک مشاوران و کارشناسانی در حوزه های متعدد تهیه، چاپ و توزیع می شود. بر همین اساس این نوع تبلیغ که دارای محتوای دهن پر کن است، نمی تواند آنطور که باید، خود واقعی کاندیداها را به مردم معرفی کند.

 

مناظره؛ فرصتی برای شناخت خودِ واقعی نامزدها

اما یکی از برنامه های موثری که می تواند نامزد انتخاباتی و گزینه های روی میزش را، رقیق تر به مردم معرفی کند، برنامه های پرسش و پاسخ و بخصوص مناظراتی انتخاباتی است که در این بین مردم می توانند شخصیت، توانایی و برنامه های کاندیداها را به صورت مستقیم و بدون روتوش نظاره گر باشند و در بین تعدد کاندیداها، کاندیدای اصلح را بر اساس معیارهای خود انتخاب کنند. در همین زمینه معمولا قشر مطالبه گر و فعال دانشجویی، در برگزاری مناظرات انتخاباتی همیشه پیش قدم بوده و توانسته است با ذهن آگاه خود، کاندیداها را به چالش بکشد.

در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، تشکل های دانشجویی خراسان جنوبی هم مانند سایر تشکل ها در دیگر استان ها، برنامه های مناظرات و پرسش و پاسخ از نامزدها را برنامه ریزی کرده بودند. تاکنون یک مناظره توسط یک برنامه شرکت خصوصی در هتل کوهستان بیرجند برگزار شد که تنها پنج نفر از کاندیداهای معمم حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف حضور داشتند. در ادامه نیز برنامه ریزی برای مناظره در دانشگاهها انجام شد که در دانشگاه صنعتی و فرهنگیان بیرجند به صورت رسمی دعوتنامه ها ارسال شده بود اما روز گذشته طی پیامی از طرف فرمانداری بیرجند به مسئول دانشگاه فرهنگیان این برنامه لغو شد.

 

دستور عجیب فرماندار برای لغو تمام برنامه‌های انتخاباتی در دانشگاه‌ها

در حالی که قرار بود مناظره مهمی بین کاندیداهای شاخص مرکز استان در دانشگاه فرهنگیان توسط تشکل‌های دانشجویی برگزار شود، اما متاسفانه خبری نهادهای دانشجویی و همچنین دانشجویان و عموم مردم را شوکه کرد. در این خصوص «علی ناصری»، فرماندار بیرجند در نشست خبری اش گفت: برگزاری مناظره انتخاباتی و حضور کاندیداها در مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌ها ممنوع است.

 

فرماندار بیرجند در حالی برگزاری مناظره در دانشگاه‌ها را ممنوع کرد که پیش از این منصور غلامی وزیر علوم برگزاری مناظره در دانشگاه‌ها را بلامانع اعلام کرده و برنامه‌های انتخاباتی دانشگاه‌ها را فقط در قالب مناظره مجاز دانسته بود. وزیر علوم همچنین تاکید کرده است که حضور نامزدها به صورت انفرادی در دانشگاه‌ها نباید صورت گیرد، اما به روش مناظره‌ای امکان حضور در دانشگاه‌ها را دارند. البته دانشگاه‌ها در بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی باید بی‌طرفانه رفتار کنند، همچنین نقد و بررسی دیدگاه‌ها و نظرها صرفاً از طریق مناظره و برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی باشد.

 

این خواسته عجیب فرمانداری بیرجند در حالی مطرح شده است که پیش از این نیز در همین دولت و در دوره همین فرماندار(ناصر ی) در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، مناظره ای بین دو تن از کاندیداها برگزار شد که بسیار مورد استقبال و حمایت طیف دانشجوی جامعه قرار گرفت.

 

ممنوعیت مناظره در بیرجند برای اولین بار پس از انقلاب!

« الهامی» دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی خراسان جنوبی، در این خصوص به مهرمشرق، می گوید: اعلام خبر ممنوعیت برگزاری تمام برنامه های انتخاباتی چه مناظرات و چه جلسات پرسش و پاسخ در سطح دانشگاه ها و اماکن آموزش عالی، خبر تعجب آور و ناراحت کننده ای است که برخلاف قانون انتخابات مطرح شده است.

 

وی با اشاره به اینکه از ابتدای دوران انقلاب اسلامی تاکنون، برای اولین بار است که این موضوع در خراسان جنوبی رقم می خورد، تاکید می کند: اکنون این سوال مطرح است که آیا در تمام سالهای گذشته، برگزاری مناظرات و جلسات پرسش و پاسخ دانشجویی در دانشگاه ها، برای این موضوع، منع قانونی وجود نداشته و حالا این مشکل و منع قانونی به وجود آمده است؟ حالا که یکی از نامزدهای انتخاباتی در موضع ضعف قرار گرفته است، برگزاری جلسات انتخاباتی برای تنویر افکار عمومی و انتخاب اصلح و آگاهانه، منع قانونی پیدا کرده است؟

 

لزوم برگزاری مناظره برای خروج از خمودگی و انفعال سیاسی

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی با بیان اینکه بر اساس قانون انتخابات برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و مناظرات در دانشگاه ها، اصلا منع قانونی ندارد و هم اکنون هم این جلسات در تمام دانشگاه های سطح کشور و بدون هیچ گونه مشکلی در حال برگزاری است، تصریح می کند: در خراسان جنوبی که بخش عمده ای از دانشجویان آن مهمان هستند، بهترین راه برای ایجاد تب و تاب انتخاباتی و خروج از حالت خمودگی و انفعال سیاسی و همچنین زمینه سازی برای حضور و مشارکت حداکثری، برگزاری جلسات مناظره است، اما اگر قرار باشد هیچ برنامه ای در دانشگاه ها به عنوان مبدأ تحولات جامعه وجود نداشته باشد، فضای انتخاباتی چگونه خواهد بود؟

 

الهامی با تاکید بر اینکه در حال حاضر خراسان جنوبی تنها استانی در سطح کشور است که مناظرات دانشجویی و برنامه های انتخاباتی در آن، کلا لغو و کنسل شده است، می افزاید: این در حالی است که این برنامه های انتخاباتی حق طبیعی دانشجویان است و روحیه دانشجویی هم به عنوان مهم ترین بخش مطالبه گر جامعه، خودبه خود با مسائل و موضوعات سیاسی عجین است.

وی تاکید می کند: برگزاری این جلسات از قدیم الایام در دانشگاه ها وجود داشته است و اکنون هم این کار اصلا معنایی ندارد و با حق طبیعی دانشجویان و همچنین عموم مردم در تضاد است. از سوی دیگر این اقدام قطعا با بحث مشارکت حداکثری در تناقض است و قطعا به نفع مسئولان ذیربط و دولتی ها نخواهد بود.

 

اقدام فرماندار مشارکت مردم در انتخابات را کمرنگ می‌کند

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه قطعا جنبش دانشجویی زیر بار این موضوع نخواهد رفت و به شدت آن را در رسانه های داخلی و خارجی استان مطرح و بیانیه هایی صادر خواهد کرد، تصریح می کند: اصلا منطقی نیست که به خاطر فرار یک کاندیدا از طرح شفافیت، تمام برنامه های انتخاباتی- دانشجویی در دانشگاه ها لغو شود. چرا باید فقط به خاطر موضع ضعف یک کاندیدا برای شفافیت و جلوگیری از ریزش آراء او، بخش دولتی وارد موضوع شود و چنین دستوری بدهد؟

 

وی اضافه کرد: قشر دانشجو بدنبال این است که بداند لغو این مناظره در جهت ضعف شفافیت و پاسخگویی دکتر مجیدی کاندیدای مستقل حوزه انتخابیه بیرجند، درمیان و خوسف است و یا در جهت کاهش مشارکت و حضور مردم در انتخابات؟

 

الهامی یادآور می شود: فرماندار با این کارش فاتحه انتخابات را خوانده و سبب شده تا بحث انتخابات در هاله ای از ناامیدی و پر ابهام قرار بگیرد و مشارکت مردم کاهش یابد، از سوی دیگر به نظر می رسد که این موضوع نتیجه عکس داشته باشد، چراکه دلیل واضح و مبرهنی بر ضعف کاندیدای مورد نظر و فرار وی از پاسخگویی است و تاثیر مستقیمی بر ریزش آراء او خواهد داشت.

وی بیان می کند: این موضوع در حالی صورت گرفت که مجموعه های دانشجویی طی روزهای اخیر از همه کاندیداها، برای حضور در جلسات مناظره دعوت کردند که کاندیدای مورد نظر پس از چند بار بی توجهی و پیچاندن موضوع، در آخر، آن هم نه به صورت جدی، اما راضی شد که در مناظره حضور پیدا کند. پس از این موضوع هم دستوری مبنی بر لغو این جلسات صادر شد.

 

طرح شفافیت آقای کاندیدا فرار رو به جلو بود

دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی می افزاید: در خصوص طرح شفافیت اموال کاندیداها، از نامزد مورد نظر درخواست شد تا لیست اموالش را اعلام کند، اما پس از بی توجهی های پی در پی، در نهایت با فشارهای وارده، او با واسطه اعلام کرد که از دادستانی خواسته است تا در صورت تمایل، اموالش را مورد بررسی قرار دهد. بر این اساس فقط نامه ای به دادگستری نوشته شده و عملا شفافیتی در کار نیست. در واقع وی با این اقدام، فرار رو به جلو کرده و دست پیش گرفته تا پس نیفتد.

الهامی با بیان اینکه هم اکنون جلسات مناظره در تمام دانشگاه‌های کشور آزاد و در حال برگزاری است و هیچ قانونی مبنی بر ممنوعیت آن وجود ندارد؛ اما چرا این موضوع در خراسان جنوبی غیر قانونی تلقی شده است؟ تصریح می کند: به نظر می‌رسد این موضوع دارای پشت پرده هایی باشد که قطعا به نفع مردم و استان نیست. چرا که اولا؛ مردم را از حق طبیعی آنها محروم می کند و دوما؛ هر نامزدی که از مناظره و حرف زدن بترسد، قطعا به درد نمایندگی و احقاق حق مردم نمی خورد و بهتر است به جای نمایندگی مجلس، به دنبال مسئولیت دیگری باشد.

 

واکنش آقای کاندیدای به دعوت مناظره در خارج از دانشگاه چه خواهد بود؟

بر این اساس، متاسفانه در حالی فرماندار بیرجند برگزاری تمامی برنامه های انتخاباتی در دانشگاه ها را لغو کرده است که بنا بر اعلام وزیر علوم، برگزاری این برنامه ها و جلسات هیچ ممنوعیت قانونی ندارد و طی سالهای گذشته و همزمان با انتخابات های متعدد، بارها برگزار شده و نتیجه بخش هم بوده است. مشخص نیست آیا فرماندار بیرجند بر قانون اشراف ندارد یا وزیر علوم در این خصوص اطلاعی ندارد؟! اعلام ممنوعیت برگزاری مناظره از سوی فرماندار بیرجند در این زمان، با توجه به این‌که پاسخ‌گویی به سؤالات مردمی به مطالبه عمومی تبدیل شده و برخی کاندیداها حاضر به پاسخ گویی و حضور در مناظرات نیستند، جای تأمل دارد.

 

در حالی که فرماندار بیرجند و همچنین کاندیدای مورد نظر، به جای شفافیت و بیان دقیق برنامه‌ها و اهداف، مردم و بخصوص دانشجویان را از این حق آشکار، محروم کرده اند، اما مجموعه رک و راست، پس از اعلام ممنوعیت برگزاری مناظرات در محیط های دانشگاهی، به صورت خصوصی و مستقل اعلام آمادگی کرده است تا مجددا مناظره ای را در بین کاندیداهای حوزه انتخابیه بیرجند خوسف و درمیان برگزار کند. حالا باید منتظر ماند و دید که واکنش مقامات بالادستی و همچنین استاندار در برابر این تصمیم فرماندار و همچنین واکنش کاندیداهای انتخاباتی بخصوص کاندیدایی که قصد پاسخگویی ندارد، درواکنش به اعلام آمادگی مجموعه رک و راست برای برگزاری مناظره چه خواهد بود؟

 

نامه وزارت علوم با اقدام فرمانداری مغایرت دارد!

بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان که برگزارکننده مناظره بین کاندیداهای مجلس بود، در واکنش به لغو برگزاری مناظرات انتخاباتی در دانشگاههای استان طی بیانیه ای تاکید کرد: با توجه به نامه وزارت علوم به شماره 258639  /11 در تاریخ 30 آذرماه 98؛ «حضور کاندیداها و هواداران آنها که متقاضی استفاده از فضای دانشگاه برای طرح دیدگاه انتخاباتی خود هستند، در قالب مناظره مجاز است». در این بیانیه آماده است:«برگزاری مناظره مغایرتی با ماده 59 قانون انتخابات مجلش شورای اسلامی ندارد، چراکه در ماده مذکور استفاده از اموال دولتی برای استفاده تبلیغاتی نامزدها ممنوع اعلام شده است و برگزاری مناظره جنبه تبلیغاتی ندارد، اگر برنامه مناظره را هم با تفاسیر شخصی از متن قانون، از دانشگاهها حذف کنید؛ چگونه موذنان جامعه بینش لازم برای انتخاب نامزد اصلح بدست بیاورند».  

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/