تاریخ : 3. آذر 1394 - 10:43   |   کد مطلب: 1347
با توچه به شنیده شدن زنگ خطر نفوذ و ترویج فرهنگ مبتذل غربی در برخی دانشگاه‌های استان حال باید دید با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و دغدغه جدی ایشان در خصوص مسائل فرهنگی آیا مسئولین استانی تدبیری برای عدم تکرار اینگونه برنامه ها در خراسان جنوبی خواهند اندیشید؟

به گزارش مهر مشرق ، «بعضی‌ها کار فرهنگی را در داخل دانشگاه با کنسرت و اردوهای مختلط اشتباه گرفته‌اند؛ خیال میکنند کار [فرهنگی این است‌]؛ میگویند باید دانشجو شاد باشد! شاد بودن برای هر محیطی چیز خوبی است امّا چه‌جوری؟ به چه قیمتی؟ غربی‌ها چقدر بهره برده‌اند از این اختلاط دختر و پسر که ما بهره ببریم؟» بخشی از بیانات مقام معظم رهبری در دیدار رؤسای دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور در تاریخ 20/8/1394

اصل سوم قانون اساسی بیان می دارد که دولت‏ جمهوری اسلامی‏ ایران‏ موظف‏ است‏ تمامی امکانات‏ خود را برای‏ ایجاد محیط مساعد برای‏ رشد فضایل‏ اخلاقی‏ بر اساس‏ ایمان‏ و تقوی‏ ومبارزه‏ با کلیه‏ مظاهر فساد و تباهی به کار ببندد. به طور یقین محیط مساعد‌‌ برای‏ رشد فضایل‏ اخلاقی‏ بر اساس‏ ایمان‏ و تقوی نیاز پیشرفت جامعه اسلامی در زمینه های مختلف است. اگر محیط برای بد‌‌ی‌ها مساعد‌‌ شود‌‌ ، رذائل د‌‌ر جامعه افزایش می یابد‌‌ و اگر محیط برای خوبی‌ها مساعد‌‌ گردد آن وقت باید‌‌ شاهد‌‌ رشد‌‌ و تعالی در جامعه بود‌‌. نظام جمهوری اسلامی ایران یک نظام با مبنای فرهنگی است و تاکید مقام معظم رهبری بر مقوله مهم فرهنگ بر این است که حل تمامی مسائل و مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی باید از زیر بنای فرهنگ استفاده شود. مطمئناً در جوامع مختلف استقلال فرهنگي، مهمتر از استقلال سياسي و اقتصادي می‌باشد و سلطه  واقعي سلطه ي فرهنگي است. يعني اگر ملتي بتواند فرهنگ و باورها و اعتقادات و رسوم و آداب و عادات خود را در ملت ديگري نفوذ بدهد، بر آن ملت مسلط است. د‌‌ر جمهوری اسلامی نیز باید‌‌ اسلام مبنا باشد‌‌. اسلام برای خود‌‌ش یک مکتب و آرمان است، استقلال فرهنگی این است که در جامعه اسلامی عمل ما و فرهنگ ما و د‌‌انشگاه‌های ما طبق موازین اسلامی باشد‌‌.

همانطور که در قانون اساسی کشور ما نیز بیان شده است دستگاههای دولتی موظف به ایجاد محیط مساعد برای‏ رشد فضایل‏ اخلاقی می باشند هر چند مردم نیز از باید با  امر به معروف و نهی از منکر به عنوان  فریضه‌ای واجب و همگانی به وظیفه شرعی خود عمل نمایند. متاسفانه خبرهای منتشر شده از وضعیت فرهنگی برخی دانشگاه‌های استان خراسان جنوبی نشان از بی توجهی مسئولین به وظیفه شرعی و قانونی خودشان می باشد.

برگزاری کنسرت در 20 اردیبهشت سال جاری در دانشگاه آزاد بیرجند که حاشیه‌های قابل تامل و تاسف باری داشت، برگزاری نخستین فستیوال کویرنوردی دختران توسط جهاد دانشگاهی استان در 16 مهرماه امسال نیز که بدحجابی و رقص و آواز از جمله حاشیه های این اردوی به اصلاح تک جنسیتی بود و برگزاری شوی لباس دانشجویی به صورت مختلط در تالار فیروزه دانشگاه بیرجند نمونه ای از وضعیت نابسامان فرهنگی دانشگاه های استان است که لزوم برخورد قاطع با هنجارشکنان و پاسخگویی و پیگیری مسئولین ذیربط را می طلبد. به طور قطع تساهل و تسامح مسئولین در امور فرهنگي، بسترساز نفوذ فرهنگ مبتذل غرب براي تضعيف ايمان و اعتقاد جامعه جوان یک کشور اسلامی است.

یکی از لوازم ایجاد محیط مساعد برای‏ رشد فضایل‏ اخلاقی‏ بر اساس‏ ایمان‏ و تقوی در جامعه خصوصا دانشگاهها را می‌توان بکارگیری و میدان دادن مسئولین امر به مجموعه‌های مؤمن و سرشار از ایمان به اسلام و انقلاب عنوان کرد تا از این فرصت بتوانند فضای فرهنگی دانشگاه‌ها را بدست بگیرند. به فرموده مقام معظم رهبری  باید کار فرهنگی دانشگاه این‌جوری باشد که افرادی تربیت کند مؤمن، با اخلاق و انقلابی؛ کار فرهنگی چیزی است که اینها را تأمین کند. کار فرهنگیِ درست آن چیزی است که جوان ما را انقلابی بار بیاورد.

با توچه به شنیده شدن زنگ خطر نفوذ و ترویج فرهنگ مبتذل غربی در برخی دانشگاه‌های استان حال باید دید با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب و دغدغه جدی ایشان در خصوص مسائل فرهنگی آیا مسئولین استانی تدبیری برای عدم تکرار اینگونه برنامه ها در خراسان جنوبی خواهند اندیشید؟ و آیا زمان آن فرا خواهد رسید که کار فرهنگی به عنوان دغدغه اصلی مسئولین به حساب آید؟

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/