تاریخ : 30. فروردين 1396 - 9:10   |   کد مطلب: 1740
در خراسان جنوبی نیز عملکرد دولت در حوزه اقتصادی را به طور واضح می توان از سطح درآمدی مردم و بازاریان، تعطیلی مراکز اقتصادی، بیکاری شدید، مهاجرت گسترده به حاشیه شهرها و ... دید و در نشست هایی که با مردم به طور روزانه داریم از وضعیت موجود گله‌مندند.

به گزارش مهر مشرق ، پیش از آنکه به اهمیت انتخابات و لزوم توجه کاندیدای ریاست جمهوری به خراسان جنوبی اشاره کنم، ذکر این مقدمه در خصوص شعارسال «اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال» و ارتباط آن با این استان پهناور ضروری است.شعارهای که رهبر معظم انقلاب اسلامی در چهارساله اخیر اعلام فرمودند بطور خاص در حوزه اقتصاد مقاومتی تعریف می شوند و به گواه دکترین اقتصادی در صورت توجه و اقدام همه جانبه یقینا این نسخه نجات بخش کشور برای برون رفت از مشکلات کنونی(رکود، بیکاری شدید و احیای ظرفیت های غنی معدنی، کشاورزی و دریایی) است. بررسی های اجمالی نشان می دهد دولت یازدهم در زمینه برنامه ریزی و عملیاتی کردن سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در سطح کشور ضعیف و نامناسب عمل کرده است. برخی معتقدند انتخاب مجدد اقتصاد مقاومتی در شعار سال جاری نشان دهنده مردود شدن دولت در تحقق این فرمایش مقام معظم رهبری است.

 

 

در خراسان جنوبی نیز عملکرد دولت در حوزه اقتصادی را به طور واضح می توان از سطح درآمدی مردم و بازاریان، تعطیلی مراکز اقتصادی، بیکاری شدید، مهاجرت گسترده به حاشیه شهرها و ... دید و در نشست هایی که با مردم به طور روزانه داریم از وضعیت موجود گله‌مندند. در همین دیدارها آنها تحلیل های پخته ای را از فضای استان ارائه و از عدم تفکر مدیریت جهادی و دلسوزی برای رفع محرومیت های اقتصادی و زیربنایی در بدنه تصمیم گیری و تصمیم سازی استان بسیار معترض هستند.برآیند اقدام و عمل دولت در خراسان جنوبی وارد شدن به مسائل حاشیه ای از جمله انتصابات اتوبوسی و دوستانه، کاهش همکاری با نمایندگان مجلس برای پیگیری مطالبات مردم و استان و تغییر اولویت ها بوده است.

 

 

اما از این مقدمه که بگذریم، اردیبهشت ماه سال 96  سرنوشت چهارسال کشور در حوزه اجرایی(ریاست جمهوری) مشخص می شود که انتظار داریم کاندیدای ریاست جمهوری با توجه به شعار سال "اقتصاد مقاومتی: تولید – اشتغال" بدنبال رفع موانع تولید، خروج از رکود، افزایش اشتغال و بازگشت کرامت جوانان باشد. در خراسان جنوبی نیز مطالبات مهم مردم از رئیس جمهور دوازدهم، تخصیص اعتبارات ویژه محرومیت زدایی در حوزه های؛ اجرای طرح انتقال آب، تکمیل زیرساخت های حوزه راه های زمینی و ریلی، حفظ بوروکراسی اداری برای جذب سرمایه گذاران و تشویق هلدینگ های بزرگ اقتصادی کشور برای ورود به احیای ظرفیت های معدنی، کشاورزی و مرز استان است.

 

 

آنچه که در حال حاضر خراسان جنوبی را با تهدید مواجه ساخته است بی برنامه گی دولت در زمینه اقتصاد روستاییان و عدم حمایت از تولیدات آنان است. خام فروشی محصولات استراتژیک کشاورزی از جمله زعفران، زرشک، عناب، گیاهان دارویی و ... سبب شده تا هزاران فرصت شغلی از جوانان توانمند و سخت کوش استان گرفته شود.در برخی از دیدارهای روزانه با جوانان و اقشار مختلف مردم اعلام کردند که فلان جوان با مدرک فوق لیسانس راننده تاکسی است و یا فلان بازنشسته آخر عمری با ریه ای مریض صبح ها سرچهارراه برای کارگری می رود چرا که از عهده هزینه های سنگین زندگی بر نمی آید و یا اینکه در بازدیدی که به همراه نماینده محترم مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در ابتدای سال از کارخانه کاشی و سرامیک فرزاد و کشتارگاه صنعتی طیور فروزانفر داشتیم، متوجه این موضوع شدم که اگر در بدنه مدیریتی استان تفکر مدیریت جهاد و عزمی قاطع وجود داشته باشد زمینه توسعه و اشتغالزایی صدهای واحد تولیدی کوچک و بزرگ در حاشیه تنها هم این دو صنعت مهم استان بوجود می آید و حتی در همین دیدار آقای مهندس فلاحی می گفت اگر مجوزهای طرح توسعه کارخانه کاشی را بدهند تا فروردین سال 97 تعهد 1000 نفر شغل را خواهم داد.

 

 

انتظاری که جوانان به خصوص از کاندیدای ریاست جمهوری دارند از دایره حرف و شعارزدگی خارج شوند و برای تمام استان های در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی ارائه برنامه نمایند، چرا که در حال حاضر اولویتی بالاتر از معیشت وجود ندارد و تفکر مدیریت اشرافی، غرب زده و... برای کشور سمی مهلک محسوب می شود.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/