تاریخ : 28. ارديبهشت 1396 - 10:22   |   کد مطلب: 1766
اینکە اشخاص زیادی احساس مسئولیت کرده‌اند و دلسوزانه وارد عرصه شده‌اند جای خوشحالی است، اما باید اذعان داشت تعدد کاندیداها انتخاب را برای مردم سخت و موجبات کاهش اعتماد عمومی، تشدید رقابت ناسالم انتخاباتی و نهایتا عدم انتخاب شایستە و اصلح و بە حاشیه رفتن منافع جمعی و عمومی را بە دنبال خواهد داشت.

به گزارش مهر مشرق ، از اولین ساعات روز 21 اردیبهشت تبلیغات شورای شهر با اعلام اسامی کاندیداهای احراز صلاحیت شده در شهرهای مختلف استان آغاز شد. به گفته دبیر اجرایی هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی خراسان جنوبی، برای انتخابات شوراهای شهر در سطح استان، 139 کرسی وجود دارد که 683 نفر برای به دست اوردن این کرسی ها رقابت خواهند کرد. همچنین 4هزار و 995 کاندیدا هم برای 2 هزار و 822 کرسی شورای اسلامی در روستاها رقابت می کنند. دراین میان صلاحیت 115 کاندید برای پنجمین دور انتخابات شورای شهر بیرجند تایید شده؛ درحالی که تنها 9 نفر به عنوان عضو شورای شهر باید انتخاب شوند و این تعداد کاندید به نسبت چهار سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.همچنین درشهرستان طبس نیز 99 کاندید برای 5 کرسی شورای شهر به رقابت می پردازند.

اینکە اشخاص زیادی احساس مسئولیت کرده‌اند و دلسوزانه وارد عرصه شده‌اند جای خوشحالی است، اما باید اذعان داشت تعدد کاندیداها انتخاب را برای مردم سخت و موجبات کاهش اعتماد عمومی، تشدید رقابت ناسالم انتخاباتی و نهایتا عدم انتخاب شایستە و اصلح و بە حاشیه رفتن منافع جمعی و عمومی را بە دنبال خواهد داشت. طبیعی است وقتی تعداد کاندیداها زیاد باشد آرا مردم نیز بین این تعداد تقسیم خواهد شد و شاخص های یک انتخاب خوب؛ مانند تعهد، تخصص، سوابق، امانتداری و... متاسفانه به رقابت تعصبات قومی و هم صنفی تبدیل خواهد شد، کە گاها شاهد انتخاب افرادی شدیم کە تخصص آنها هیچگونه ارتباطی با مدیریت شهری و کمیسیون های شورای شهر ندارد.

هرچند انتخابات، عالیترین مظهر حضور مردم در عرصه اجتماعی و سیاسی است و در این راستا زمینه چرخش خدمت برای همه مردم مخصوصا نخبگان و جوانان محقق می شود و هیچکس محروم از دستیابی به مسئولیت برای خدمت نیست اما تعدد افراد با تخصص های متنوع برای رسیدن به کرسی های شورای شهر، خود به نوعی مردم را دچار سردرگمی می کند. با این تعداد از کاندیداهای تایید شده در شورای شهر بیرجند می توان گفت به ازای هر کرسی شورا اسلامی شهر 12 نفر کاندیدا شدەاند و برای شورای شهر طبس به ازای هر کرسی شورا  20 نفرکاندید شده اند کە این نکته مثبتی برای پیشرفت و آبادانی یک شهر نیست!

در انتخابات اولین انحراف این است که همه می گویند؛«ما می توانیم و برای خدمت آمده ایم»و عدەای هم می گویند؛ «چرا ما استفاده نکنیم؟! نوبتی هم باشد نوبت ماست.» اگر واقعا نیت خدمت است، سازمانهای خیریه و نهادهای مدنی بهترین جا برای خدمت به خلق است. بهتر است همین ابتدا، با مردم صادق باشیم بگوییم؛ به دنبال چه هستیم؟ البته نباید یکطرفه به قاضی رفت در این میان افراد سالم و دلسوز هم کم نیستند و قصد خدمت دارند و سابقه شان هم نشان می دهد که آدمهای خوب و کارآمدی هستند و هر جا باشند منشاء خیر و برکت برای جامعە اند. در این میان نقش مردم هم برای انتخاب یک کاندیدای اصلح مهم است چراکه تا حدودی بی تقصیر از این انتخاب هایمان نیستیم. به قول معروف «از ماست که برماست»

آیا از خود پرسیده ایم چرا آقا یا خانم کاندیدا را حمایت و بنا به چه اصول و معیارهایی مردم را دعوت بە رای دادن بە او می کنیم؟ قطعا خیر، چون صرفا بخاطر قرابت یا همکار و همصنف بودن، تعصبات قومی، تعارف یا منافع شخصی خود، گاها از اشخاصی حمایت می کنیم که هیچگونه تخصص و سوابقی در زمینه عمران و توسعه شهری نداشته اند و معیارهای یک انتخاب خوب را ندارد. بعد هم شاکی می شویم چرا شهرمان اینطور شد و پیشرفتی نسبت به سال های گذشته نداشته است!

لذا باید قوانینی تصویب گردد که شرایط ثبت نام در شوراهای شهر به گونه ای باشد که افراد متخصص مدیریت شهری در این عرصه به رقابت بپردازند هرچند که وجود تجارب و تخصصهای مختلف می تواند تاثیرگذار باشد، اما شورا عرصه ای تخصصی و کارشناسی است و شهرداری نهادی خدماتی است و نمی توان کسی را با چند سطر مطالعه علوم شهری، کارشناس و متخصص خوبی برای اداره و پیشرفت شهر دانست و انتخاب کرد. یادمان باشد که بناست از میان صدها هزار نفر شهروند، تعداد چند نفر را انتخاب کنیم تا شهرمان را اداره کنند.

و از آنجایی که نه شورای شهر آنقدری که در قانون آمده است در قد و اندازه خود ظاهر شده است و نه حتی می توان آن را یک شغل در نظر گرفت چراکه هیچ حقوق مستقیمی،جز حق جلسه و ایاب و ذهاب، برای آن در نظر گرفته نمی شود، پس علت چیست که تعداد زیادی از افراد سعی می کنند به این شورا راه یابند.هرچند از نظر قانون هر فرد از شهروندان با داشتن شرایط مطروحه می تواند خود را به رای مردم بگذارد اما آیا واقعا همه این کاندیداها خود را در حد توانمندی که قانون و مردم از یک عضو شورا انتظار دارند می دانند؟آیا این افراد برای خدمت و اعتلای شهر خود در انتخابات کاندید شده اند؟

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/