آخرین اخبار

تاریخ : 17. مرداد 1396 - 11:22   |   کد مطلب: 1836
خبرنگاران باید مانند نبض نظام باشند و به عنوان عنصری جستجوگر، پیگیر و ریسک پذیر در موقعیت های مختلف تحت تاثیر فشارها، القائات و وابستگی ها قرار نگرفته و رسالت خودش را به درستی انجام دهند

به گزارش مهر مشرق ، خبرنگار، فقط یک واژه نیست، بلکه یک راه است؛ شغل نیست و رسالت است؛ رسالتی که از خلقت آدم ابوالبشر دوران‌های متمادی تلخ و شیرین و زشت و زیبای زندگانی نوع بشر را نگارش نموده و به اوراق سپرده است که حاصل آن تمدنی است چندهزار ساله. وظیفه‌اش آگاهی‌بخشیدن است و عنوانش کلمه مرکبی که عبارت است از «خبر» و «نگار». مقام بلندی است که خداوند سبحان به آن سوگند یاد کرده و یکی از یکصد و چهارده سوره قرآن «ن والقلم و ما یسطرون» را به آن اختصاص داده است. هفدهم مردادماه، سالروز شهادت شهید محمود صارمی و روز خبرنگار، بهانه‌ای به قلم داد تا بار دیگر سطوری را در برگه‌ای پیاده نماید که شاید حرف بسیاری از شما همکاران نیز باشد.

از گذشته های دور انسان ها برای آگاهی از آنچه که پیرامونشان می گذشت به راه هایی متوسل شده و از امکانات و ابزارهای مختلفی نیز برای تحقق این خواسته خود بهره بردند.  با گذشت زمان و با رشد علم و دانش، فناوری های پیشرفته و متعددی در جهت اطلاع رسانی و دست یافتن به اطلاعات، مورد استفاده قرار گرفت، اما علیرغم این پیشرفت ها و ظهور فناوری‌ها، همچنان کسب اخبار موثق و قابل اطمینان در زمینه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... بسیار دشوار و در عین حال بسیار ضروری می نمود و در این میان خبرنگاران از عناصر اصلی و مهم در امر خبررسانی به شمار می روند.

خبرنگاران باید پل ارتباطی مردم و مسئولین و نماینده افکار عمومی باشند و به یک تعبیر کلی‌تر خبرنگاران باید مانند نبض نظام باشند و به عنوان عنصری جستجوگر، پیگیر و ریسک پذیر در موقعیت های مختلف تحت تاثیر فشارها، القائات و وابستگی ها قرار نگرفته و رسالت خودش را به درستی انجام دهند چرا که رویدادها، عامل تعیین کننده‏ای در نگرش‌ها، بینش ها و موضع ‏گیری‏های کلان بشمار می رود، بنابراین ناقلان اخبار سهم مهمی در چگونگی اتخاذ تدابیر و موضع ‏گیری‏های کلان می‏توانند داشته باشند چرا که این گروه قادرند با نوع و فرم تنظیم اخبار، میزان اعتنا یا بی‏ توجهی گروه ها و مسئولان را تغییر دهند.

درنتیجه یک خبرنگار ارزشی با تخصص، تعهد و شجاعت خود در مواقع ضرورت به مشکلات موجود درجامعه می تازد و جامعه را برای مقابله با آن معضل بسیج می کند و در مواقع دیگری که جامعه دچار التهاب و ناامنی های روانی شده است، به امیدبخشی و آرام سازی اجتماعی می پردازد. بدین ترتیب یک خبرنگار با تقوا و صالح، به خوبی می تواند، با عمل مناسب و منطقی خود در خدمت اهداف و آرمان های نظام باشد تا از این طریق در انعکاس حرف دل مردم و انتقادات و پیشنهادات آن‌ها حضور پررنگی داشته باشند. چرا که دغدغه های مردم به دوش اوست بدون اینکه چشم داشتی از مردم داشته باشد. چون هریک از مسئولان برای خود تریبونی دارند که حرف ها و دیدگاه هایشان را اعلام کنند و عملکردشان را توضیح دهند، اما مردم تریبون خاصی ندارند و لذا فقط از رسانه ها انتظار همکاری دارند. لذا اگر رسانه‌ها انتقادات مردم را انعکاس می دهند، می‌بایست مسئولان رنجیده خاطر نشوند و قبول کنند که این جزء ماهیت کار یک رسانه سالم است و قلم و کاغذ خبرنگار،  اسبابی است که فیمابین مردم و مسئولین به انجام وظیفه می‌پردازد. چراکه همین ابزار کوچک و شاید ارزان، موجب تحولی می‌گردد، موجب می‌گردد راهی ساخته شود، مدرسه ای آباد گردد، حادثه ای بخیر بگذرد، به بیماری سلامتی ببخشد، بی خانمانی خانه دار گردد، گرسنه ای سیر و تشنه ای سیراب گردد و در نمایی بزرگتر جنگی پایان یابد.

اما علیرغم قدمت طولانی این حرفه مقدس و نقش تاریخ‌ساز و اساسی خبرنگار، در این بین متأسفانه و با تأثر باید گفت که صاحبان این شغل خطیر، شاید روزبه‌روز با غفلت بیش‌تری مواجه می‌شوند و در این برهه با انواع مشکلات مادی و معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند، در حالی خبرنگاران زمانی می‌توانند با آسودگی خاطر، اعصابی آرام بنویسند که این دغدغه‌ها مشغله ذهنی‌شان نباشد، اما شخصیت خبرنگاری در جامعه‌ ناشناخته و شخص خبرنگار مورد بی‌مهری می‌باشد و حتی حق و حقوق مادی و معنوی آنان ادا نشده است و از مسئولین انتظار دارند که حمایت از خبرنگار در شعار دادن و مراسم روز خبرنگار خلاصه نمی شود بلکه حمایت از خبرنگار در عمل، با احترام به آزادی قلم و آزاد اندیشی به اثبات می رسد. زیرا مترادف کار خبرنگاري، استقلال، آزادي، عمران، آباداني، اصلاح و پيشرفت و تغيير و دگرگوني اجتماعي، امانت داري و ترويج فکر و فرهنگ و انتقال انديشه، توليد و سازندگي و ... است. شايد همين همراهي خبرنگاري با چنين واژه هاي ارزشمندي باعث مي شود تا بسياري از خبرنگاران مشکلات شغل خود را فراموش کرده و چنان با اشتياق به اين کار سخت بپردازند که گويا همه چيز همانگونه است که مي خواهند و همين ظاهر رضايتمند خبرنگاران بسياري از نوجوانان را علاقه مند مي کند تا براي آينده خود روي اين شغل فکر کنند

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/