تاریخ : 24. مهر 1396 - 9:09   |   کد مطلب: 1939
استانداری که پیش از وی با ترجیح دادن منافع گروهی و شخصی بر منفعت مردم استان، عملا خدمتگزاری را به حاشیه برد و خراسان جنوبی را از مسیر توسعه خارج کرد، استانی که استاندار جدید باید به خوبی بداند که از محروم ترین استان های کشور از لحاظ بودجه ها و امکانات تخصیص داده شده است و مردم آن بر خلاف برخی استان های دیگر که حتی از نظر جمعیتی و وسعت کوچکتر هستند، شرایط سخت تری دارند.

به گزارش مهر مشرق، محمد مهدی مروج الشریعه در حالی چند هفته ای است کارش در استانداری خراسان جنوبی آغاز کرده که مردم استان خاطره خوشی از آخرین نماینده عالی دولت در استان ندارند، حاشیه های روزهای حضور علی اکبر پرویزی در بیرجند آن قدر بود که وی کمتر توانست به وظایف اصلی اش برسد و همواره با مطرح کردن مسائلی که دردی از مردم از دوا نمی کرد و یا اصولا تخصص اظهارونظر در آن حوزه را نداشت، بر طبل اختلافات در استان کوبید. حال مروج الشریعه در شرایطی یک ماه از حضورش در خراسان جنوبی می گذرد که وی میراث دار یک استاندار پرحاشیه است، استانداری که پیش از وی با ترجیح دادن منافع گروهی و شخصی بر منفعت مردم استان، عملا خدمتگزاری را به حاشیه برد و خراسان جنوبی را از مسیر توسعه خارج کرد، استانی که استاندار جدید باید به خوبی بداند که از محروم ترین استان های کشور از لحاظ بودجه ها و امکانات تخصیص داده شده است و مردم آن بر خلاف برخی استان های دیگر که حتی از نظر جمعیتی و وسعت کوچکتر هستند، شرایط سخت تری دارند.

 

 

طوری که به گفته یکی از نمایندگان استان در مجلس، دولت نشینان در تهران، صدای این مردم را نمی شنوند و بی تفاوتی آزاردهنده ای نسبت به خراسان جنوبی در دولت حسن روحانی دیده می شود، مسئله ای که البته با واکنش صریح مردم در انتخابات های مجلس یازدهم و ریاست جمهوری دوازدهم روبرو شد و عملا کاندیدهای حامی دولت و البته شخص حسن روحانی با کمترین اقبال از سوی مردم خراسان جنوبی روبرو شدند.

 

 

مسبب نه بزرگ خراسان جنوبی به دولتی ها را در نه عملکرد موفق اصول گرایان، بلکه باید در کارنامه ضعیف دولت که نشات گرفته از عملکرد استانداران و مدیران ارشد استان، جستجو کرد، استاندار جدید برای رسیدن به چرایی موج منفی ایجاد شده مقابل دولت، می تواند برای نمونه کارنامه پرویزی در خراسان جنوبی را پیش رویش بگذارد و بررسی کند،  همین کافی است تا مروج الشریعه به خوبی به این آگاهی برسد که کم کاری مدیران، پرداختن به حاشیه ها و عملی نشدن وعده ها و قول هایی که دولتمردان در سفر به استان دادند، سبب شده تا خراسان جنوبی به حسن روحانی و نمایندگان حامی اش نه بگویند.

 

در چنین شرایطی و با چنین نگاهی که مردم استان به دولتمردان دارند، مروج الشریعه به طور قطع روزهای سختی برای اصلاح این نگاه پیش رو دارد و حضور در خراسان جنوبی یکی از سخت ترین مسئولیت هایی خواهد که استاندار متولد نیشابور در دوران حضور در مناصب مختلف دولتی، پیش رو خواهد داشت. سخت تر شدن کار مروج الشریعه هم  همان طور که اشاره شد به خاطر مردودی استانداران قبلی، نگاه سیاسی و تبعیض آمیز برخی مدیران کل ادارت در بیرجند است، مدیرانی که با عملکردشان نشان داده اند تحمل انتقاد و مخالف را ندارند و با سیاست هایی که بر مبنای باندبازی سیاسی و فامیلی شکل گرفته مدیریت می کنند.

 

 

در همین رابطه خوب است استاندار جدید بیشتر از اتفاقاتی که در اداره کل آموزش و پرورش خراسان جنوبی می گذرد، اطلاع پیدا کند و پرونده آقای لامعی که این روزها به دنبال تصفیه سیاسی در این اداره است را بیشتر بررسی کند، اتفاقی که پیش از این در اداره کل جهاد کشاورزی استان رخ داد و گویا این نوع مدیریت و حذف منتقدان در حال تسری به سایر ادارات کل نیز هست!

 

 

با وجود چنین حاشیه ها و نگاه سیاسی حکم بر بخشی از ادارات و مدیران استان، مروج الشریعه همان طور که اشاره کرده اگر اصل بر خدمتگزاری دارد، باید آستین هایش را بالا بزند و صراحتا مقابل نگاه ها و برخوردهای سیاسی  با منتقدان و همچنین منفعت طلبی باندی و گروهی که متاسفانه در سال های اخیر در سطح استان شدت گرفته، بایستد و اصل را بر خدمت به مردم قرار دهد و با مدیرانی که خارج از این مسیر در حال حاشیه سازی هستند، اتمام حجت و برخورد کند.

 

 

مردم خراسان جنوبی آن قدر مشکل و درد دارند که دیگر نمی توانند شاهد تکرار روزهای استاندارهای پرحاشیه ای مانند پرویزی باشند و تماشاگر این باشند که برخی مدیران بدون توجه به مشکلاتشان، درگیر زد و بندهای سیاسی و فامیلی هستند. آنها  از مروج الشریعه تنها سه چیز می خواهند، خدمت، خدمت و خدمت. آنها از استاندار جدید می خواهند که فکری به حال مشکل بی آبی بردارد، دو بانده سازی جاده های خطرناک استان را که قربانی های زیادی می گیرد، سرعت بخشد، وعده های نافرجام دولت را پیگری کند،  گردشگری استان را احیا کند، فکری به حال احیای صنعت استان و بیکاری جوانان بردارد، به وضعیت نامناسب امکانات درمانی استان سر و سامان دهد و خیلی دردهای دیگر، دردهایی که به طور قطع بر خلاف نشر استاندار قبلی که بر آن تاکید داشت، رقص جایگاهی نخواهد داشت! این چیزی است که مردم از مروج الشریعه می خواهند.

 

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/