آخرین اخبار

تاریخ : 23. تير 1397 - 11:01   |   کد مطلب: 2096
حادثه مسجد گوهرشاد در 21 تیرماه 1314 هجری شمسی در کنار حرم مطهر رضوی اتفاق افتاد، فاجعه ای که امروز قریب به 83 سال از وقوع آن می‌گذرد. متأسفانه علی‌رغم گذشت بیش از 80 سال از این واقعه و حدود 40 سال از انقلاب اسلامی همچنان این قیام یک قیام غریب، یک حماسه مظلوم و مهجور است و به جرأت می‌توان گفت که اکثریت مردم ایران از ابعاد این حماسه بی‌اطلاع هستند

به گزارش مهر مشرق، حادثه مسجد گوهرشاد در 21 تیرماه 1314 هجری شمسی در کنار حرم مطهر رضوی اتفاق افتاد، فاجعه ای که امروز قریب به 83 سال از وقوع آن می‌گذرد. متأسفانه علی‌رغم گذشت بیش از 80 سال از این واقعه و حدود 40 سال از انقلاب اسلامی همچنان این قیام یک قیام غریب، یک حماسه مظلوم و مهجور است و به جرأت می‌توان گفت که اکثریت مردم ایران از ابعاد این حماسه بی‌اطلاع هستند.

حادثه مسجد گوهرشاد را می‌توان یکی از ریشه‌های اصلی انقلاب اسلامی دانست، لازم است برای تحلیل شرایط امروز جامعه به تاریخ خود نگاه جدی‌تری بیاندازیم و یکی از نقاطی که حرف‌های برای گفتن دارد همین حادثه مسجد گوهرشاد است.

حادثه مسجد گوهرشاد از جنایات بی‌نظیر رضاخان است چراکه وی به صغیر و کبیر رحم نکرد، رضاخان توده‌های مردم که حاضر نبودند چارقد از سر زنان بکشند و کلاه شاپو به سر کنند را به رگبار بست و کشته‌ها و زنده‌های آن‌ها را در قالب گروه‌های دسته‌جمعی در خاک دفن کرد.

جنایات رضاخان تبیین نشده است و باعث شرمساری است که عده‌ای جاهل و اراذل‌ و اوباش برای چنین موجودی که خوی حیوانی دارد و از آدم کشی لذت می‌برد فریاد «رضاخان روحت شاد» سر دهند و این اقدام یعنی جنگ نرم و عوض شدن جای شهید و جلاد. باید واقعیت‌های تاریخی را تبیین کنیم، اسناد هشت سال دفاع مقدس ایران برای دفاع از فرهنگ ایرانی اسلامی از ابتدای سال 1314 تا اواخر سال 1320 بسیار زیاد است و طی این مدت ملت یک دفاع مقدس سراسری را برای دفاع از حجاب و دین سامان دادند.

رضاخان یک عنصر پست و دون‌پایه‌ای است که با حمایت انگلیسی‌ها در ایران تا پادشاهی ارتقا پیدا کرد، ویترینی از شخصیت، رویکردها و رفتارهای عنصری به نام رضاخان در واقعه مسجد گوهرشاد به چشم می‌خورد که تمام ویژگی‌های این انسان را نشان می‌دهد. در بسیاری از غارت‌هایی که توجه دشمنان خارجی در خراسان انجام شد حرمت حرم رضوی را نگه داشتند ولی رضاخان در یک شب صدها نفر را در کنار حرم امام رضا(ع) به خاک و خون کشید. غرب‌زده‌ها و اربابان آن‌ها اراده کرده بودند که سبک زندگی ایرانی اسلامی را از کشور بگیرند و زمزمه‌های کشف حجاب درگرفته بود لذا کم‌کم اقدامات مقدماتی آغاز شد و در یکی از اقدامات در حضور وزیر معارف زمان (علی‌اصغر خان حکمت) در یکی از دبیرستان‌های دخترانه در شیراز به دختران گفتند کشف حجاب کنید و در حضور وزیر وقت برقصید. خبر این اقدام همانند بمب در جامعه آن روز ایران پیچید و عالم بزرگ آن روز سید حسین قمی با مشورت علما عزم را جزم کرد که به تهران برود و حساسیت‌های جامعه دینی را به گوش رضاخان برسانند که به‌محض ورود به تهران دستگیر شد و مردم و علما در راستای اعتراض به این اقدام در مسجد گوهرشاد تجمع و اقدام به سخنرانی کردند. یکی از پرشورترین‌ها در آن روز روحانی جوانی به نام محمدتقی بهلول گنابادی بود که مردم را تهییج کرد و تحصن مردم حدود دو تا سه روز در مسجد ادامه یافت تا اینکه به دستور رضاخان در ساعت 12 شب 21 تیرماه درب‌های مسجد بسته و مسلسل‌ها در پشت‌بام مسجد کار گذاشته شد و مردم به رگبار بسته شدند

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/