آخرین اخبار

تاریخ : 19. خرداد 1398 - 11:17   |   کد مطلب: 2157
مهدی کاظمی فرد در یادداشتی نوشت:
صنایع دستی "ظرفیت ها و چالش ها"
صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی یکی از راه های میانبر جهت توسعه و پیشرفت استان می باشد که با شعار سیاسی و انتخاباتی، برگزاری همایش و جشنواره نمی تواند از این ظرفیت به درستی استفاده کند و تحریم شکن شود بلکه همانطور که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان با تمام توان درسفر مقامات کشوری به استان به دنبال جذب منابع اعتباری و حمایت عملیاتی است می تواند زمینه رونق و توسعه این صنعت مهم در استان احیا شود.

به گزارش مهر مشرق ، «صنایع دستی» هنر سنتی که بیش از هر بخش دیگری قابلیت درآمدزایی برای بخش دهک‌های پایین جامعه به ویژه اقشار روستایی و کم درآمد را دارد که امروزه یکی از مهم ترین صنایع وابسته به حوزه گردشگری کشور می باشد و این صنعت کهن تجلی شور و عشق مردان و زنانی خلاق و عاشق است که عمر و تلاش خود را صرف پاسداشت فرهنگ و صیانت از دستاوردهای کهن مردمان ایران زمین می‌کنند.

صنایع دستی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین محمل‌هایی است که بشر توسط آن، مبانی فرهنگی و تمدنی خود را ثبت و منتقل می‌کند و در اصل، صنایع دستی و هنرهای سنتی حاملان و معرفان فرهنگی و تمدنی جوامع خود شناخته می‌شوند.از صنایع دستی بعنوان «هنر و صنعت» نیز یاد می کنند چرا که علاوه بر کاربردی و مصرفی بودن آن ، برآمده از فکر، ذوق و اندیشه های شخص هنرمند است.

از نظر اقتصادی نیز صنایع دستی نقشی مهم در زمینۀ خودکفایی ایفا می‌کنند، به ویژه در ساختار اقتصاد مقاومتی که می‌تواند رکن اساسی قلمداد شوند و در چند سال اخیر نیز یه این موضع توجه ویژه شده است هر چند بیشتر از توجه  عملیاتی شعار در حوزه صنایع دستی بوده است.

استان خراسان جنوبی با داشتن تاریخی کهن و قابلیت های منحصر به فرد یکی از مراکز مهم و موثر صنایع دستی در کشور می باشد که طی چند سال اخیر مورد توجه مسئولان امر بوده  اما با معضلاتی چون کاهش انگیزهای سرمایه گذاری، کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش، کاهش میل و علاقه جوانان جهت آموزش و ورود به حـــوزه ی صنایع دستی، مشکلات بیمه صنایع دستی ،کمبود مواد اولیه، نبود بازار فروش و عدم حمایت از حضور در نمایشگاه های ملی و بین والمللی، ورود کالای قاچاق و بدل صنایع دستی و.. مواجه بوده است.

نکته قابل ذکر این است که اخیراً این صنعت در کل کشور با مشکلات فراوانی روبرو شده است؛ کاهش چشمگیر فروش و صادرات محصولات این صنعت طی سالهای اخیر شاهدی بر این مدعا است.

صنایع‌دستی نماد عینی«رونق تولید» است و نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور دارد و این صنعت مهم و اشتغالزا می تواند در این سالی مزین بنام حمایت از رونق تولید است شکوفایی بیش از پیش داشته باشد.

طبق یک آمار که اواخر سال گذشته اعلام شد در حال حاضر 80 رشته صنایع دستی در سطح خراسان جنوبی فعال است و تاكنون 17 اثر صنایع دستی استان موفق به دریافت نشان ملی شده است اما با این وجود بهره‌برداری از این فرصت اشتغال‌زایی به دلیل سیاست‌های نامناسب اقتصادی در کانون توجه قرار نداشته است.

صنایع دستی و گردشگری استان خراسان جنوبی یکی از راه های میانبر جهت توسعه و پیشرفت استان می باشد که با شعار سیاسی و انتخاباتی، برگزاری همایش و جشنواره  نمی تواند از این ظرفیت به درستی استفاده کند و تحریم شکن شود بلکه همانطور که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان با تمام توان درسفر مقامات کشوری به استان به دنبال جذب منابع اعتباری و حمایت عملیاتی است می تواند زمینه رونق و توسعه این صنعت مهم در استان احیا شود.

 صنایع دستی خراسان جنوبی برای بقای خود و رشد و توسعه بیش از پیش نیازمند چند نکته اساسی می باشد که از حوزه شعار و آمار خارج است .توجه به معقوله آموزش که نیازمند احیای نظام استاد شاگردی در آموزش صنایع دستی و کمک مراکز آموزشی از قبیل فنی حرفه ای آمورش و پرورش می باشد.

ترغیب به ابداع و نوآوری بر اساس اصول و مبانی هنرهای سنتی و نیاز روز و مشتری یکی دیگر از عناصر و مطالبه حوزه صنایع دستی بوده و می تواند با تشویق هنرمندان پیشکسوت وحمایت از استادکاران مجرب پیش رود.

ایجاد اتاق فکر مرکب از اندیشمندان، هنرمندان،پیشکسوتان، مدیران سابق و دست اندرکاران این حوزه و استفاده از مدیران تخصصی و مجرب، استفاده از توان رسانه و فضای مجازی، تهیه یک برنامه مدون و سند راهبردی طولانی مدت و آیین نامه اجرایی صنایع دستی از مطالبات حوزه مهم صنایع دستی می باشد.

 بازاریابی،تامین بازار و فرصت های تجاری جهت حصول اطمینان از تداوم حضور و فعالیت صنایع دستی، برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی، برگزاری بازارچه های دائمی و حمایت از هنرمندان جهت حضور در نمایشگاه های ملی و بین المللی از دیگر عناصر بقا و رونق صنایع دستی می باشد.

تهیه مواد اولیه مرغوب و ارزان،تسهیلات ارزان قیمت،ایجاد استانداردهای لازم برای اقلام صنایع دستی کیفی ،تمرکز بر برند سازی، معرفی الگو ها کسب و کار موفق در حوزه صنایع دستی،حذف آثار بی ارزش از صنایع دستی کشور و عرضه محصولات ارزنده، ایجاد رقابت های ملی و بین المللی صنایع دستیرا نیز می توان از مطالبات حوزه صنایع دستی برشمرد که نیازمند اقدام و عمل جهادی می باشد.

دیدگاه شما

http://ommatevahed.com/